استفاده از کادر پیام در ماکرو نویسی

در مقاله ی قبلی با کادر پیام در ویژوال بیسیک آشنا شدیم، یاگرفتیم که چگونه میتوان برای کاربر پیامی را نمایش داد، همچنین آموختیم کادرهای پیام در ویژوال بیسیک میتوانند دارای چندین دکمه باشند که این امر به کاربر امکان انتخاب میدهد.

در این مقاله میخواهیم نحوه ی استفاده از کادرهای پیام در ماکرو نویسی را یاد بگیریم، میخواهیم ببینیم چگونه میتوان تصمیم کاربر در مورد دکمه های کادر پیام را به برنامه منتقل نمود.

کادر پیام در ماکرو نویسی

مقدار تابع MsgBox در ویژوال بیسیک

همانند تمام توابع، تابع MsgBox یا همان کادر پیام در ویژوال بیسیک دارای خروجی میباشد، خروجی تابع کادر پیام در واقع دکمه ی فشرده شده توسط کاربر میباشد که ادامه ی برنامه میتواند بر اساس این تصمیم انجام شود.

قبلاً با تعریف و مفهوم ثابت ها در ویژوال بیسیک آشنا شدیم، دانستیم ثابت ها (Constants) در ویژوال بیسیک برای مورد خطاب قرار دادن خواص و تنظیمات (Properties) اشیا (Objects) در ویژوال بیسیک مورد استفاده قرار میگیرند، در صورتی که با این مبحث آشنایی ندارید حتماً مقاله ی ثابت ها در ویژوال بیسیک را مطالعه نمایید.

در واقع مقدار کادر پیام در ویژوال بیسیک برابر یک عدد است برابر با ثابت (Constant) تعریف شده معادل دکمه ی انتخاب شده توسط کاربر میباشد، مثلاً ویژوال بیسیک دکمه ی OK را معادل عدد ۱ در نظر گرفته است، پس در صورتی که کاربر پس از ظاهر شدن کادر پیام بر روی دکمه ی OK کلیک نماید مقدار خروجی تابع کادر پیام برابر با ۱ میباشد.

شکل زیر ثابت های معادل دکمه های کادر پیام در ماکرو نویسی و مقدار آنها را نشان میدهد:

کادر پیام در ماکرو نویسی

در صورتی که کادر پیام در ماکرو نویسی در اکسل دارای دکمه ی Cancel باشد، فشردن دکمه ی Esc روی کیبورد توسط کاربر به منزله ی کلیک بر روی Cancel میباشد.

روش استفاده از کادر پیام در ماکرو نویسی

مانند تمام توابع دیگر برای اینکه بتوانیم از خروجی تابع MsgBox استفاده نماییم بایدآن را معادل با یک متغیر تعریف کنیم، نوع آن متغیر با توجه به خروجی های تابع، میتواند Integer باشد، انواع دیگر متغیرها با توجه به نیاز برنامه نویس میتواند به عنوان متغیر دریافت کننده خروجی تابع کادر پیام در ماکرو نویسی باشد.

در ادامه مثال هایی از روش استفاده از کادر پیام در ماکرو نویسی ارائه شده است:

در کد بالا یک کادر پیام با دو دکمه ی Yes و No تعریف شده است، نکته ای که قبلاً در مقاله ی ثابت ها در ویژوال بیسیک به آن اشاره شد اینست که از نظر ویژوال بیسیک نام یک ثابت و عدد معادل آن هر دو یکی هستند یعنی در کد بالا همواره میتوان به جای vbYes عدد ۶ و به جای vbNo عدد ۷ را به کار برد.

کادر پیام در ماکرو نویسی

در کد بالا تعداد شیت های یک Work Book شمارش میشود و توسط یک کادر پیام به کاربر اعلام میگردد،

نکته ی دیگری که در مورد کادرهای پیام در ویژوال بیسیک باید بدانید اینست که این کادرها به طور کلی دو دسته هستند، دسته ی اول صرفاً به منظور اعلام یک نکته به کاربر بوجود می آیند (مانند کادر پیام در مثال دوم) و دسته ی دوم کادرهایی هستند که قرار است کاربر در مورد آنها تصمیم بگیرد و تصمیم کاربر روند ادامه اجرای برنامه را تعیین میکند (مانند کادر پیام در مثال اول).

دسته ی دوم را به همان صورتی که تا اینجا یادگرفتیم میتوانیم استفاده کنیم، اما اگر هدف از کادر پیام در ماکرو نویسی صرفاً اعلام یک نکته میباشد (دسته اول) میتوانیم بدون اختصاص دادن یک متغیر به خروجی تابع کادر پیام از آن استفاده نماییم، مانند مثال دوم.

کادر پیام در ماکرو نویسی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید؟