تمرین استفاده از سلول اکسل در ماکرو نویسی

در این مقاله به ارایه ی مثال هایی در زمینه ی اشاره به سلول های اکسل در کدهای ویژوال بیسیک پرداخته میشود، توصیه میشود که حتماً مقاله ی مربوط به اشاره و استفاده از سلول های اکسل در ویژوال بیسیک را مطالعه نمایید.

این مقاله همینطور میتواند به عنوان یک منبع برای کد نویسی های شما در دسترس باشد تا به هنگام نیاز به درج کدهای مشابه از آنها استفاده نمایید.

پاک کردن محتوای تمام سلول های اکسل

در صورتی که از عبارت Cells بدون مشخص کردن سطر و ستون استفاده نمایید، همانند این است که به تمام سول های اکسل در شیت فعال اشاره شده است.

اکسل پرو

بولد کردن فونت سلول ها اکسل در ویژوال بیسیک

برای بولد (Bold) کردن فونت سلول های اکسل از طریق ویژوال بیسیک میتوانید از کدی مشابه کد زیر استفاده نمایید:

 اختصاص یک متغیر به محدوده ای از سلول ها

میتوانیم یک متغیر از نوع Range را به سلول های خود اختصاص دهیم، در این صورت با به کار بردن نام متغیر میتوانیم تمام خواص محدوده های اختصاص یافته را تغییر دهیم.

اکسل پرو

مزیت این روش این است که در صورتی که نیاز به انجام چندین عملیات بر روی محدوده ی مشخصی از سلول ها داشته باشیم، کدها گویاتر شده و اشتباهات ناشی از تکرار آدس محدوده به شدت کاهش میابد.

در کدهای زیر، محدوده ای از سلول ها در قالب متغیر variable_EP که از نوع Range تعریف شده است قرار گرفته است.

Cells برای اشاره به سلول ها

کد زیر نمونه ای از استفاده از Cells برای اشاره به سلول اکسل در کد نویسی ویژوال بیسیک را نمایش میدهد.

مثال ویژوال بیسیک

فرمول در سلول های اکسل از طریق کدهای ویژوال بیسیک

همانطور که میتوانید تمام محتوا و خواص یک سلول اکسل را توسط کدهای ویژوال بیسیک کنترل نمایید، میتوانید فرمول دلخواه خود را از طریق کدهای ویژوال بیسیک برای سلول اکسل مورد نظر خود لحاظ نمایید، برای این کار میتوانید از شی Range و یا پروپرتی Cells برای اشاره به سلول استفاده نموده و با به کار بردن پروپرتی Formula فرمول سلول را مشخص نمایید، دقت کنید فرمول به عنوان یک متغیر رشته ای در سلول نوشته میشود پس گذاشتن Quotation Mark نباید فراموش گردد.

کد زیر یک نمونه فرمول نویسی در اکسل توسط ویژوال بیسیک را نمایش میدهد:

پروپرتی Offset برای اشاره به سلول ها

برای اشاره به سلول های مجاور یک سلول مشخص میتوان از پروپرتی Offset استفاده نمود، برای اینکار سلول مشخصی که میتواند ActiveCell یا همان سلول انتخاب شده باشد را به عنوان مبنا در نظر بگیرید و آدرس سلول مورد نظر برای ویرایش را نسبت به آن با اعداد منفی و مثبت در پروپرتی Offset قرار دهید.

ویژوال بیسیک

به عنوان مثال فرض کنید سلول C8 در حالت انتخاب قرار دارد، برای اینکه مقدار سلول B5 را برابر با ۱۳ قرار دهید میتوانید از Offset استفاده کنید، سلول B5 به اندازه ی یک ستون قبل از C8 و به اندازه ی سه سطر قبل از C8 قرار دارد، پس میتوان کد زیر را برای این کار نوشت.

کد های فوق مقدار سلولی که سه سطر قبل و یک ستون قبل از سلول انتخاب شده قرار دارد را برابر با ۱۳ قرار میدهند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۸ نظر

 1. محمد

  باسلام
  مطالب شما را مطالعه کردم و بسیار مفید بودند
  یک سوال داشتم
  برای انتخاب یک محدوده ای که سلول اول و آخر آن متغیر است چگونه باید عمل کرد؟؟
  برای مثال در یک سیکل for i=1 to 20 خانه هایی که میخواهم انتخاب شوند با i های مختلف تغییر میکنند.
  برای مثال به ازای i=1 خانه A1:B6
  و به ازای i=2 خانه A2:B8

  1. حامد قدیمی

   سلام، ابتدا باید با توه به صورت مساله الگوریتم کد مورد نظر را بنویسید، با توجه به توضیحات شما، باید بفرمایید که محدوده های مورد نظر بر چه اساس تغییر میکنند؟ بر مبنای روش تغییر و تعیین محدوده مورد نظر برای هر i میتوان کد را نوشت. لطفاً بیشتر توضیح دهید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟