ذخیره و انتقال ماکرو ها در اکسل

تا اینجا یاد گرفتیم چگونه میتوان در اکسل ماکرو نویسی کرد، با ضبط ماکرو ها هم به عنوان ساده ترین راه بار ماکرو نویسی در اکسل آشنا شدیم. در این مقاله میخواهیم با نحوه ذخیره و انتقال ماکرو ها در اکسل آشنا شویم.

پس از ایجاد ماژول ها و نوشتن کدها به دو صورت میتوان کدها را ذخیره کرد، حالت اول اینست که ماژول را به صورت یک فایل bas. بر روی سیستم ذخیره نمایید و راه دوم اینست که کدها را به همراه فایل اکسل ذخیره کنیم. در ادامه به بررسی این دو روش خواهیم پرداخت.

ذخیره و انتقال ماکرو ها در اکسل

ذخیره ماژول بر روی سیستم

پس از اتمام کد نویسی یا در خلال کد نویسی به منظور تهیه فایل Backup، میتوانیم ماژول ها را به صورت یک فایل بر روی سیستم ذخیره کنیم، برای انجام اینکار کافیست بر روی نام ماژول در Project Window کلیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه ی Export را انتخاب کنیم، با این کار ماژول را در قالب یک فایل با پسوند bas. بر روی مسیر دلخواه خود ذخیره میکنیم.

فایل های bas. مانند فایل های txt. دارای حجم بسیار کم میباشند و محتوای آنها توسط نرم افزار Notepad قابل رویت است، در این حالت میتوان کدها را با حجم بسیار کم ذخیره کرد و  در صورت نیاز مجدداً به راحتی استفاده نمود.

برای وارد کردن فایل های bas. در اکسل تنها کافیست از منوی اصلی ویژوال بیسیک گزینه ی Import File را انتخاب نموده و فایل مورد نظر را در صفحه ی ویژوال بیسیک خود مشاهده کنید.

شکل زیر مسیر Export و Import فایل های bas. را نشان میدهد:

ذخیره و انتقال ماکرو در اکسل

ذخیره فایل های اکسل به همراه ماکرو

روش دوم ذخیره و انتقال ماکرو ها در اکسل به اینصورت میباشد که ماکرو ها به همراه فایل اکسل در بر دارنده ی آنها (Project) یکجا ذخیره میگردند. این حالت برای ماکرو هایی که برای فایل های اکسلی بخصوص نوشته شده اند مناسب میباشد، به عنوان مثال ممکن است یک فایل اکسل مربوط به محاسبات مهندسی دارای کدهای ویژوال بیسیک باشد که برنامه نویس نیاز دارد همواره کدها و فایل اکسل یکجا ذخیره شوند.

برای ذخیره ی ماکرو ها و فایل های اکسل به صورت یک فایل بر روی Office Button (در نسخه ۲۰۰۷) یا بر روی منوی اصلی File کلیک نمایید و گزینه ی Save As را انتخاب کنید، پس از انتخاب محل ذخیره فایل از قسمت Save As Type گزینه ی Excel Macro-Enabled Workbook را انتخاب کنید.

پس از ذخیره ماکرو ها و فایل اکسل با یکدیگر، این فایل با پسوند xlsm. ذخیره میگردد که دقیقاً همانند یک فایل اکسل معمولی عمل مینماید با این تفاوت که فایل مزبور حاوی کدهای ویژوال بیسیک میباشد و شکل آیکون آن کمی با آیکون یک فایل معمولی اکسل متفاوت است.

باز کردن فایل های اکسل حاوی ماکرو

به منظور ایجاد امنیت بیشتر برای سیستم ها و سهولت انتقال ویروس ها و کدهای مخرب از طریق فایل های حاوی ماکرو، اکسل یک سیستم امنیتی برای استفاده از فایل های حاوی ماکرو در نظر گرفته است. اگر کاربر فایل حاوی ماکرو را بر روی سیستم خود باز کند به صورت پیشفرض ماکرو ها غیر فعال میباشند، بدین ترتیب اگر کاربر اقدام به اجرای ماکرو های ذخیره شده در فایل اکسل نماید یا اگر فایل اکسل حاوی کدهای مخربی باشد که قرار است بلافاصله پس از باز شدن فایل اجرا شوند، به صورت اتوماتیک از اجرای آن جلوگیری به عمل خواهد آمد و اجرای آنها منوط به مورد تایید بودن ماکرو ها از منظر کاربر میباشد.

پس از باز کردن فایل اکسل حاوی ماکرو، یک Pop Up برای کاربر نشان داده خواهد شد که مزمون آن غیر فعال بودن ماکروهای فایل باز شده میباشد، میتوانید با کلیک کردن بر رویگزینه Enable Content بر روی این Pop Up ماکرو ها را فعال نمایید.

ذخیره و انتقال ماکرو ها در اکسل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۳ نظر

  1. مهدی

    سلام
    با تشکر از سایت مفید و خوبتون
    سوال داشتم . چه کدی در ماکرو بنویسم که اطلاعات آدرس بار رو کپی کنه ممنون میشم پاسخ بدین

دیدگاهتان را بنویسید؟