رسم نمودار ترکیبی در اکسل

در اکسل ۲۰۱۳ به بعد به کاربران این امکان داده شده که بتوانند نمودار های ترکیبی (Combo Chart) در اکسل رسم کنند. پیش از این، در یک نمودار در اکسل (Plot Area) میتوانستیم تنها از یک نوع نمودار استفاده کنیم مثلاً اگر نمودار ستونی (Column) را برای سه سری از داده ها رسم میکردیم حتماً باید هر سه سری داده به صورت نمودار ستونی ترسیم میشد، اما از نسخه اکسل ۲۰۱۳ به بعد و با معرفی نمودار کمبو (Combo Charts) یا نمودار ترکیبی، به کاربران این امکان داده شده که در یک نمودار بتوانند هریک از سه نوع نمودار ستونی، خطی و یا سطح را رسم نمایند.

رسم نمودار ترکیبی در اکسل

آموزش خصوصی اکسل

کاربرد نمودارهای ترکیبی در اکسل

همانطور که از مقالات آموزشی روش رسم نمودارها در اکسل آموخته ایم، نمودارهای نوع ستونی، میله ای، خطی و سطح همگی یک روش ترسیم دارند و تفاوت آنها فقط و فقط در نحوه نشان دادن (شکل) نمودار است، اگر در نمودار ستونی رسم شده، سر ستون ها را به یکدیگر وصل کنیم نمودار خطی بدست می آید و اگر سطح زیر نمودار خطی را رنگی نماییم نمودار سطح تشکیل میشود نمودار میله ای نیز با چرخش نود درجه نمودار ستونی رسم شده بدست میاید، در شکل زیر هر سه نوع نمودار ستونی (Column)، سطح (Area) و خطی (Line) برای یک سری داده در یک نمودار نشان داده شده است:

نمونه نمودار ترکیبی در اکسل

نمودار بالا تغییرات سفارشات دریافت شده از ایستگاه یک (Station NO.1) در جدول زیر را در ماه های مختلف با استفاده از سه نوع نمودار ستونی، خطی و سطح نشان میدهد، جدول زیر در مقاله “رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل” مورد بررسی قرار گرفته است و فایل اکسل مربوط به آن در همان مقاله قابل دانلود میباشد.

داده های نمونه رسم نمودار پوسته در اکسل

برای یادگیری روش رسم هریک از نمودارهای ستونی، خطی و سطح میتوانید مقاله ی آموزشی مربوط به هریک را در پایگاه دانش مطالعه نمایید.

بر اساس داده های جدول بالا و طبق روشی که در مقاله “رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل” توضیح داده شده است، با استفاده از نمودار ستونی تغییرات سفارشات دریافت شده در ایستگاه های یک (Station NO.1)، دو (Station NO.2) و سه (Station NO.3) را در یک نمودار رسم میکنیم، شکل زیر بدست می آید.

نمودار ستونی در اکسل

در شکل بالا هر سه سری داده های ایستگاه های یک، دو و سه با استفاده از نمودار ستونی ترسیم شده اند، حال با استفاده از نمودار کمبو (Combo Chart) یا نمودار ترکیبی در اکسل میخواهیم داده های مربوط به ایستگاه یک به صورت ستونی (Column)، ایستگاه دو به صورت خطی (Line) و ایستگاه سه را به صورت سطح (Area) ترسیم کنیم.

رسم نمودار ترکیبی در اکسل

روش رسم نمودار ترکیبی در اکسل

برای رسم نمودار ترکیبی داده های فوق به ترتیبی که توضیح داده شد، از تب Insert و در گروه Charts گزینه ی Insert Combo Chart را انتخاب میکنیم. مراحل رسم نمودار ترکیبی دقیقاً مانند نمودار ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line) و سطح (Area) میباشد. میتوانید مقاله ی رسم نمودار ستونی و میله ای را مطالعه نمایید. نمودار را برای سه سری داده ی ایستگاه های یک تا سه رسم میکنیم، به صورت پیشفرض همه ی نمودارها به صورت نمودار خطی نشان داده میشوند و پس از رسم نمودار کاربر باید نوع آنها را تغییر دهد.

حال بر روی نمودار رسم شده کلیک نمایید و از تب Design و در گروه Type گزینه ی Change Chart Type را انتخاب کنید.

حتی راه بهتر اینست که هر سه داده را در نمودار ستونی یا خطی یا سطح رسم نمایید و سپس بر روی نمودار رسم شده کلیک کنید و از تب Design بر روی گزینه ی Change Chart Type کلیک نموده و نمودار نوع ترکیبی (Combo) را انتخاب نمایید.

روش رسم نمودار ترکیبی در اکسل

پنجره Change Chart Type، که در شکل بالا نشان داده شده است، میتوانید نوع هر سری از داده های را مستقلاً تعیین نمایید، برای اینکار کافیست از فهرست نوشته شده روبروی نام هر سری نوع نمودار مورد نظر برای آن سری را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است، با تمام انواع نمودارها در مقالات دیگر آشنا شدیم، و در اینجا در مورد تفاوت نمودارهای دیگر بحث نمیکنم، لازم است حتماً پیش از مطالعه ی این مقاله با نمودارهای نوع ستونی، میله ای، خطی و سطح آشنا باشیم.

با تیک زدن گزینه Secondary Axis در سمت راست نام هر سری، میتوانید در صورت نیاز محور عمودی دوم را در سمت راست نمودار رسم شده برای سری دلخواه ترسیم نمایید، ولی انجام این کار توصیه نمیشود و بهتر است داده هایی در یک نمودار کمبو (Combo) ترسیم شوند که در محدوده ی عددی تقریباً یکسانی تعریف شده باشند.

آموزش خصوصی اکسل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۴ نظر

  1. محمدرضا

    با سلام و ممنون از آموزش خوبتون. مثال: بررسی ارتباط سن با افسردگی. در نمودار ترکیبی میخوام سنی را به دست اورم که از این سن، تغییرات افسردگی شروع میشه. چه کنم. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید؟