متغیر User-Defined در ویژوال بیسیک

در مقالات قبلی با انوع متغیرها در ویژوال بیسیک آشنا شدیم، در این مقاله بالاخص میخواهیم در مورد متغیر دلخواه کاربر یا (User-Defined) در ویژوال بیسیک صحبت کنیم. در ویژوال بیسیک به کاربران این امکان داده میشود که متغیر نوع دلخواه خود (User Defined Data Type) را تعریف کنند. متغیر User-Defined در ویژوال بیسیک کاربرد خاصی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

متغیر User-Defined در ویژوال بیسیک

برای درک بهتر متغیر User-Defined در ویژوال بیسیک آن را با یک مثال توضیح میدهیم.

فرض کنید شما سفارش نوشتن کدی برای یک شرکت خرید و فروش خودرو دریافت نموده اید، در قسمتی از این کد مشخصات خودرو توسط کاربر به سیستم وارد میشود، کد شما با استفاده از این مشخصات باید خودروی مورد نظر را مورد تحلیل قرار دهد و با توجه به پارامترهای دیگر برای آن قیمت و شرایط فروش مشخص نماید.

شما متغیرهایی مانند رنگ اتومبیل، سال تولید، کارخانه سازنده، میزان کارکرد و میزان سالم بودن اتومبیل را ملاک تصمیم گیری قرار میدهید. به صورت عادی میتوانید متغیرهایی از انوع معرفی شده در مقاله انواع متغیرها در ویژوال بیسیک را برای هریک در نظر بگیریم، اما راه ساده تر و حرفه ای تر برای تعریف چندین متغیر مربوط به یک پارامتر (تمام این متغیرها مربوط به خودرو میباشند) استفاده از متغیرUser-Defined در ویژوال بیسیک میباشد.

کدهای زیر یک متغیر User-Defined با شرحی که در پاراگراف بالا داده شد را در ویژوال بیسیک توصیف میکنند:

پس از انجام اینکار و نوشتن این کدها، حال میخواهیم متغیرهای مساله ی خود را از نوع NewCar که خودمان برای ویژوال بیسیک توصیف کرده ایم قرار دهیم، همانند آنچه در تعریف متغیرها در ویژوال بیسیک به یاد داریم میتوانیم مانند زیر عمل کنیم:

در کد بالا متغیر VariablePro را از نوع NewCar تعیین کرده ایم، در واقع VariablePro از نوع متغیر User-Defined در ویژوال بیسیک میباشد. حال به صورت زیر میتوان به متغیر توصیف شده در کدهای بالا مقدار دهیم:.

متغیر User-Defined در ویژوال بیسیک

کدهای بالا به این معنی هستند که VariablePro یک NewCar است که رنگ آن مشکی، سال تولید آن ۱۹۹۶، کارخانه سازنده ی آن Benz و میزان کارکرد آن ۱۴۴۱۳۸ کیلومتر (یا هر واحد مورد نظر کد نویس) میباشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید؟