ویرایش نمودارها در اکسل

در ادامه ی مقاله ای در مورد رسم نمودار در اکسل، در این مقاله به روش ویرایش نمودارها در اکسل میپردازیم، لازم به ذکر است که با توجه به یکسان بودن بسیاری از مطالب در مورد ویرایش نمودارها در اکسل برای انواع نمودارها لازم است که کاربران ابتدا با انواع نمودارها در اکسل و کاربرد آنها آشنا شوند و سپس به مطالعه ی این مقاله بپردازند.

آموزش خصوصی اکسل

تب های ویرایش نمودار در اکسل

همانند آنچه در شکل و عکس در اکسل دیدیم، برای نمودار ها در اکسل هم امکاناتی برای ویرایش در نظر گرفته شده است، پس از رسم نمودار با انتخاب نمودار در اکسل سه تب (Tab) جدید به تب های اکسل اضافه میشوند. تب طراحی (Design)، تب لایه بندی (Layout) و تب فرمت (Format).

رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل

تب طراحی در نمودار اکسل

در تب طراحی (Design Tab) در گروه Chart Style قالب های پیشنهاد شده برای ظاهر نمودار خود را انتخاب نمایید و در گروه Chart Layout می توانید محل و نحوه ی قرار گرفتن اجزای نمودار خود را تعیین کنید، در واقع این قسمت جانمایی ها و قالب های متداول را به شما پیشنهاد میدهد. در گروه Data می توانید داده های ورودی نمودار خود را تعیین مشخص کنید و در گروه Type امکان تغییر دادن نوع نمودار انتخاب شده به کاربر داده میشود.

در گروه Location در تب طراحی نمودار در اکسل به کاربر این اختیار داده میشود که نمودار خود را به Sheet دیگر منتقل نموده و یا یک شیت (Sheet) جدید با نام نمودار خود و مختص آن نمودار بوجود آورد.

ویرایش نمودار در اکسل

تب لایه بندی در نمودار اکسل

کار کردن با تب Layout برای ویرایش نمودارها بسیار ساده می باشد، این قسمت امکانات فراوانی برای ویرایش قسمت های مختلف نمودار ارایه می دهد، در بخش بعد به معرفی قسمت ها یا اجزای نمودارها در اکسل میپردازیم، با مطالعه ی این بخش استفاده از تب Layout برای ویرایش نمودارها در اکسل امری آسان خواهد بود.

تب فرمت در نمودار اکسل

همانطور که قبلاً ذکر شد، نمودارها در اکسل دارای اجزا و قسمت های مختلفی میباشند که در بخش بعد توضیح داده خواهند شد. با انتخاب هرکدام از این اجزا تب فرمت (Format) برای ویرایش آن مطابق آنچه در شکل و عکس در اکسل دیدیم امکان در دسترس میباشد.

اجزای نمودار در اکسل

دراین بخش اجزای نمودار در اکسل و کاربرد هریک معرفی میشود. هر جزئی از نمودار در اکسل میتواند به تنهایی ویرایش گردد و ظاهر دلخواه کاربر را داشته باشد، در این بخش همچنین پارامترهای قابل ویرایش هر کدام از اجزا نمودارها در اکسل بیان میشود.

لازم به ذکر است در ادامه برای معرفی اجزای نمودار در اکسل از یک نمودار ستونی استفاده شده که یکی از پرکاربردترین نمودارهای اکسل میباشد.

اجزای نمودار در اکسل

اجزای نمودار در اکسل

با کلیک کردن بر روی هر یک از اجزای نمودار که در شکل بالا نشان داده شده، مانند آنچه در شکل ها و عکس ها در اکسل دیدید، یک تب فرمت (Format) به اکسل شما اضافه میشود که میتوانید به ویرایش آن قسمت بپردازید. علاوه بر این با کلیک راست بر روی هر قسمت و انتخاب گزینه  ……. Format پنجره ویرایش برای شما نمایش داده میشود.جای خالی برای هر قسمت نام آن میباشد، مثلاً Format Gridlines

نمودار اکسل

راهنمای جدول در نمودار اکسل

در نمودارهای اکسل Legend در واقع معرف نمودار رسم شده برای کاربر میباشد، در صورتی که شما چندین پارامتر را در نمودار خود نشان دهید قرار دادن Legend در نمودار اکسل بسیار کاربردی خواهد بود. اگر بر روی راهنمای جدول کلیک کنید و وارد تب فرمت (Format) شوید می توانید ظاهر آن را ویرایش نمایید، همچنین با کلیک راست بر روی راهنمای جدول و وارد شدن به قسمت Format Legend پنجره ویرایش برای شما باز میشود که میتوانید این قسمت را ویرایش کنید.

ویرایش و تغییر شکل کادر راهنمای جدول در اکسل همانند باقی قسمت ها بسیار راحت است و با مرور پنجره ی ویرایش و انجام تغییر و بررسی نتیجه به راحتی میتوانید با آن ارتباط برقرار نمایید.

با مطالعه ی شکل و عکس در اکسل یادگیری این قسمت برای شما بسیار راحت خواهد بود.

فضای نمودار در اکسل

چارچوبی که نمودار در آن ترسیم میگردد Chart Area نام دارد، با کلیک راست در این ناحیه و انتخاب گزینه ی Format Chart Area میتوانید شکل دلخواه را برای آن بوجود آورید.

Data Series در نمودار اکسل

در نمودار اکسل اشکال (مانند آنچه در شکل فوق مشاهد میکنید)، خطوط (Line)، منحنی ها، نقاط (یا همان Marker ها) و هرچیزی که نشان دهنده ی متغیرها باشد Data Series نامیده میشود. همانند فوق با کلیک راست بر روی یکی از شکل ها یا نقاط یا خطوط و انتخاب گزینه ی Format Data Series وارد پنجره تنظیمات شده و تغییرات دلخواه را لحاظ نمایید.

نمودار اکسل1

محورهای مختصات در نمودار اکسل

محورهای مختصات (Axis) معرف مقدار پارامترهای ترسیم نمودار در اکسل میباشند. با کلیک راست بر روی محورهای مختصات و وارد شدن به قسمت Format Axis میتوانید برای محورهای مختصات خود مقدار کمینه، بیشینه تعیین نمایید، میتوانید خطوط اندازه را ویرایش نمایید، برای اندازه ها واحد تعیین کنید و بسیاری تنظیمات دیگر که به راحتی با امتحان نمودن هرکدام میتوانید به کاربردشان پی ببرید.

Plot Area در نمودار اکسل

فضایی که نمودارهای اکسل در آن ترسیم میشوند و محدود به محورهای مختصات میباشد Plot Area مینامیم. دقت داشته باشید که Chart Area کل نمودار و محورهای مختصات و هرچیزی که مربوط به نمودار است را در بر میگیرد و از این منظر با Plot Area متفاوت است. برای ویرایش Plot Area هم میتوانید هم از طریق تب فرمت و هم از طریق انتخاب گزینه ی Format Plot Area پس از کلیک راست بر روی این قسمت استفاده نمایید.

عنوان نمودار در اکسل

کادری برای درج عنوان هر نمودار در بالای آن میتواند وجود داشته باشد. عنوان نمودار هم مانند عنوان محور و یا راهنمای نمودار میتواند به همان ترتیب ویرایش شود، انتخاب گزینه ی Format Chart Title و یا وارد شدن به تب فرمت پس از انتخاب کادر عنوان نمودار، ابزار ویرایش این قسمت را در اختیار شما قرار میدهد.

نمودار در اکسل2

عنوان محور در نمودار اکسل

برای مشخص کردن نام و یا واحد متغیر استفاده شده برای محور افقی یا عمودی میتوان از کادر های عنوان محور (Axis Title) در نمودارهای اکسل استفاده نمود.عنوان محور در نمودار اکسل را از طریق تب فرمت پس از انتخاب کادر مربوطه و یا با استفاده از پنجره ی Format Axis Title ویرایش نمود.

گرید لاین در نمودار اکسل

به منظور تخمین بهتر و واضح تر دیده شدن مقادیر در نمودارهای اکسل میتوان فضایی که نمودار در آن ترسیم شده (Plot Area) است را شبکه بندی نمود، خطوطی که شبکه بندی Plot Area توسط آن صورت میگیرد را Grid line مینامیم.

آموزش خصوصی اکسل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۴۷ نظر

 1. ابراهیم شریفیان

  با سلام اموزش خوب بود . ولی اگر امکان داشت که آموزش را به صورت فایل دانلودی روی سایت قرار میدادید خیلی بهتر بود . با تشکر فراوان

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، فعلاً امکانش نیست، در آینده نزدیک این کار را انجام خواهم داد، در خبرنامه عضو باشید و به سایت سر بزنید، موفق باشید.

 2. شریفی

  سلام
  بنده نموداری در اکسل رسم کردم حالا میخوام یک عدد ثابتی رو به داده های محور x نمودار اضافه کنم چطور می تونم این عدد ثابت رو روی همه داده های محور x اعمال کنم تا نمودار روی محور x جابجا شود؟
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، داده های محور x در سلول های اکسل شما نوشته شده اند، هر تغییری در داده ها داده شود مستقیماً و به صورت خودکار در نمودار رسم شده بر اساس آن داده ها اعمال میگردد. لطفاً روش رسم هر نمودار را در مقاله ی مربوطه مطالعه کنید. موفق باشید.

 3. مهران

  با سلام
  لطف میکنید نحوه رگریسیون نمودارها را برایم بفرستید.
  برای پروژه ام لازم دارم.
  رسم نمودار جذب لانگمویر و فروندلیچ و فیت کردن آنها

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً روش رسم نمودار Scatter را مطالعه کنید، رسم تمام انواع نمودار ها از طریق اکسل با استفاده از نمودار های نوع Scatter مقدور میباشد. موفق باشید.

 4. زهرا نامدار

  با عرض سلام ببخشید من داده های اکسل ام به صورت رتبه هست یعنی با کاهش رتبه در نمودار روند رو به رشد می خوام ببینم. چطور امکانش هست؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً با توجه به داده های خود نوع نمودار مورد نیاز را انتخاب کنید و با توجه به مقاله مربوط رسم کنید، در مقاله ی “رسم نمودار در اکسل” تمام انواع نمودارها معرفی شده، این مقاله را مطالعه کنید و با توجه به نمودار انتخاب شده مقاله ی مربوط به روش رسم آن نمودار را مطالعه نمایید. موفق باشید.

 5. lemen

  سلام
  نمودار اکسل دارم که محور افقی آن گروه های سنی است مانند ۲۰-۲۴ سال، مشکلی که دارم ایسنت که هر کار میکنم این عبارات انگلیسی شوند موفق نمیشم. کسی میتونه راهنماییم کنه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، لطفاً فونت اعداد را عوض کنید، از فونت های فارسی استفاده نمایید. موفق باشید.

 6. رنجبران

  سلام
  من یه نمودار ستونی تو اکسل کشیدم که براساس طیف لیکرت هستش
  یعنی موقع نمایش داده هام باید به ترتیب اینو نمایش بده
  خیلی زیاد – زیاد – متوسط – کم – خیلی کم
  اما وقتی نمودار نشون داده میشه همه رو بهم میریزه و مثلا خیلی کم میره پیش خیلی زیاد
  کلا کارم غلط میشه
  sort هم میکنم که دو حالت داره اونم از بزرگ به کوچک و از کوچک به بزرگ
  یه حالت هم داره بصورت دستی ولی نمیدونم چطوری کار میکنه چون وقتی فعالش میکنم نمودارو تکون میدم یا داده های جدول رو تکون میدم بازم sort نمیشه

  ممنون میشم کمکم کنید

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما باید بر اساس Costume List مرتب سازی کنید، لطفاً مقاله Sort را به دقت مطالعه نمایید. موفق باشید.

 7. fazii

  سلام.. میخواهم بدانم چطور میتوانم به جای دو محور x و y که به ترتیب در سمت چپ و پایین نمودار قرار میگیرند، در بالا و سمت راست نمودار هم محور داشته باشم؟ یعنی گراف به صورت مربع باشد و از هر چهار سمت درجه بندی داشته باشد
  متشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، تا جایی که من میدانم این امر در اکسل و در حال حاضر ممکن نیست، اگر راهی پیدا کردید در همینجا بنویسید. متشکرم. موفق باشید.

 8. حجت

  باسلام ایا امکان این وجود دارد که محور مختصات افقی را از پایین به قسمت بالا انتقال دهیم. باتشکر

 9. مجید

  سلام
  چطور میشه تو یه نمودار، مثلا یه نمودار میله ای ، یکی از میله ها نسبت به بقیه بولد یا رنگش متفاوت باشه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، دو نمودار میله ترسیم کنید و داده ای که میخواهید رنگ ان متفاوت باشد را جدا ترسیم کنید.

 10. ZAHRA

  سلام ببخشید من ی سوال داشتم
  من میخام دراکسل روی یک سری دمادر یک نمودار دوسری داده رسم کنم چ جوری باید این کارو انجام بدم؟
  باتشکر

 11. MAHSAS

  با سلام
  من میخوام یه قسمتهایی از نمودارم مقیاسش کوچکتر بشه چجوری میتونم مقیاس رو کم زیاد کنم؟
  واینکه اگر بخوام نمودارهام روی هم قرار نگیرند و محور Yهارو جابجا کنم راهی بجز تغییر در داده ها وجود دارد؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمیشه مقیاس یک نمودار را در جاهای مختلف تغییر داد، راه حل این هست که داده هاتون رو تغییر بدید، یا مثلاً نمودارتون رو به صورت لگاریتمی تعریف کنید. در مورد سوال دومف در قسمت Axis Format میتوانید محلی که محور عمودی و افقی همدیگر رو قطع میکنن تغییر بدید. نموفق باشید.

 12. سولماز

  سلام و روز بخیر
  ضمن تشکر از آموزش های خوب و کاربردیتون،لطفا آموزش مختصر کردن نمودارهای بسیار گسترده رو بذارید

 13. علی

  داده های عددی که برای محور y برای رسم نمودار scatter دارم بین ۰٫۸ تا ۱ هست ولی خود برنامه محور y رو از ۰ تا ۱٫۲ میزنه.چی کار باید کنم که محور y فقط از ۰٫۸ تا ۱ باشه؟

 14. علی

  سلام
  من میخوام بدون اینکه داده ها رو سورت کنم ، نمودارم صعودی یا نزولی باشه.
  میتونین راهنمایی بفرمایین؟
  ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، حتماً در مراحل رسم نمودار اشتباهی انجام شده، اول از درستی داده ها و عدد بودن آنها اطمینان حاصل کنید و سپس با توجه به مقاله آموزش رسم نمودار، نمودار مورد نظر را رسم کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟