پرینت در اکسل

فایل اکسل شما می تواند شامل جدول، فرمول، نوشته، کامنت، شکل، نمودار و بسیاری دیگر موارد باشد، صفحه ی نمایش اکسل شما می تواند به صورت صفحه گسترده یا صفحه بندی شده باشد، علاوه بر این، برای تمام صفحات می توانید پارامترهایی مانند حاشیه، زمینه، Header، Footer و .. که در مبحث صفحه بندی در اکسل بیان شد تعریف نمایید. بسیاری از کاربران به دلیل وجود پارامترهای فراوان پرینت در اکسل انجام این عملیات برایشان دشوار است.

پرینت در اکسل

 مقدمه ی داشتن صفحاتی منظم و با اندازه ی مناسب و پرینت آن ها آشنا بودن با اصول صفحه بندی و درک این مبحث میباشد اکیداً توصیه می گردد پیش از اقدام به یادگیری پرینت در اکسل به مطالعه ی مبحث صفحه بندی در اکسل بپردازید

در نمودار شاخه ای زیر پارامترهای مبحث پرینت در اکسل بیان شده است.

پرینت در اکسل

پنجره پرینت در اکسل

با فشردن کلید Ctrl+P وارد فضای پرینت می شوید، برای دسترسی به پنجره ی پرینت علاوه بر این روش می توانید از مسیر زیر نیز اقدام نمایید.

Print Window

قسمت های مختلف پنجره پرینت در شکل زیر نشان داده شده است.

پنجره پرینت در اکسل

پنجره پرینت در اکسل، شامل بخشی برای انتخاب پرینتر می باشد که کاربران پرینتر خود را در این بخش انتخاب می نمایند و به منظور ذخیره ی اطلاعات به صورت pdf می توان از ابزارهایی مانند pdf Converter استفاده نمود. در بخش محدودی پرینت می توانید تعداد صفحاتی قصد پرینت آنها را دارید مشخص نمایید و در قسمت Copies می توانید تعداد نسخه ها را تعیین کنید.

عدم انتخاب گزینه ی Collate در بخش Copies به شما این امکان را می دهد که در پرینت های بیش از یک نسخه بتوانید صفحات هم شماره را پشت سر هم پرینت بگیرید.

اگر بخواهید تنها یک جدول خاص یا تعداد مشخصی از سلول ها را پرینت بگیرید می توانید گزینه ی Selection در قسمت محتوای پرینت را انتخاب نموده و محدوده ی مورد نظر را تعیین کنید.

پیش نمایش پرینت (Print Preview) در اکسل

به کاربران توصیه می گردد برای پرینت اطلاعات خود حتماً از پیش نمایش پرینت استفاده نمایند. در پنجره Print Preview در اکسل می توانید مشخص نمایید که حاشیه (Margin) صفحات نمایش داده شود تا نمایی بهتر از آنچه پرینت خواهد شد داشته باشید.

نمایش حاشیه در Print Preview

با کلیک بر روی گزینه ی Page Setup می توانید وارد پنجره تنظیمات صفحه شوید، همچنین می توانید از مسیر زیر هم وارد پنجره Page Setup شوید.

Page Setup Excel

در پنجره Page Setup چهار تب Page، Margins، Header/Footer و Sheet وجود دارد، در مبحث صفحه بندی در اکسل تمام موارد مورد بررسی قرار گرفته اند.

تنظیمات صفحه در اکسل

تب Sheet

 • در صورتی که کاربر نیاز داشته باشد همواره محدوده های خاصی را در فایل اکسل خود پرینت بگیرد می تواند آن محدوده ها را در بخش Print Area انتخاب نماید
 • در تب Sheet که در شکل بالا نشان داده شده است در قسمت Print Title میتوانید یک سطر (Row) یا ستون (Column) را انتخاب کنید که در تمام صفحات شما پرینت گرفته شود.
 • در قسمت Print، میتوانید پرینت شدن یا نشدن خطوط سطر  و ستون (Gridlines) و یا عنوان سطر  و ستون ها (Row and Column Headings) را مشخص نموده و حالت پرینت سیاه سفید (Black and White) یا با کیفیت پایین (Draft Quality) را انتخاب نمایید.
 • در قسمت Comments میتوانید مشخص کنید که کامنت ها به چه صورت در پرینت ظاهر شوند و در قسمت Cell errors as هم میتوانید تکلیف نحوه پرینت خطاهای اکسل را تعیین کنید.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۶ نظر

 1. سپهر

  سلام، با تشکر از مقالات مفیدتون، مطالب بسیار مرتب دسته بندی و نوشته شده، خواستم بدونم که چطور میتونم در دوره های آموزشی شرکت کنم؟ آیا آموزش مجازی هم دارید؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، در حال حاضر آموزش مجازی نداریم، برای دوره های آموزش خصوصی و گروهی لطفاً تماس بگیرید، برای اطلاع از آخرین اخبار و بروز رسانی ها لطفاً در خبرنامه عضو باشید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما باید از Protect Sheet استفاده نمایید. با این ابزار میتوانید سلول های دلخواه را قفل نمایید و یا به کاربر امکان ویرایش تنها یک سرس از سلول ها را بدهید. در این مورد به زودی در سایت مقاله ای خواهم نوشت. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟