رسم نمودار ترکیبی در اکسل

در اکسل ۲۰۱۳ به بعد به کاربران این امکان داده شده که بتوانند نمودار های ترکیبی (Combo Chart) در اکسل رسم کنند. پیش از این، در یک نمودار در اکسل (Plot Area) میتوانستیم تنها از یک نوع نمودار استفاده کنیم مثلاً اگر نمودار ستونی (Column) را برای سه سری از داده ها رسم میکردیم حتماً باید هر سه سری داده به صورت نمودار ستونی ترسیم میشد، اما از نسخه اکسل ۲۰۱۳ به بعد و با معرفی نمودار کمبو (Combo Charts) یا نمودار ترکیبی، به کاربران این امکان داده شده که در یک نمودار بتوانند هریک از سه نوع نمودار ستونی، خطی و یا سطح را رسم نمایند.

رسم نمودار ترکیبی در اکسل

آموزش خصوصی اکسل

کاربرد نمودارهای ترکیبی در اکسل

همانطور که از مقالات آموزشی روش رسم نمودارها در اکسل آموخته ایم، نمودارهای نوع ستونی، میله ای، خطی و سطح همگی یک روش ترسیم دارند و تفاوت آنها فقط و فقط در نحوه نشان دادن (شکل) نمودار است، اگر در نمودار ستونی رسم شده، سر ستون ها را به یکدیگر وصل کنیم نمودار خطی بدست می آید و اگر سطح زیر نمودار خطی را رنگی نماییم نمودار سطح تشکیل میشود نمودار میله ای نیز با چرخش نود درجه نمودار ستونی رسم شده بدست میاید، در شکل زیر هر سه نوع نمودار ستونی (Column)، سطح (Area) و خطی (Line) برای یک سری داده در یک نمودار نشان داده شده است:

نمونه نمودار ترکیبی در اکسل

نمودار بالا تغییرات سفارشات دریافت شده از ایستگاه یک (Station NO.1) در جدول زیر را در ماه های مختلف با استفاده از سه نوع نمودار ستونی، خطی و سطح نشان میدهد، جدول زیر در مقاله “رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل” مورد بررسی قرار گرفته است و فایل اکسل مربوط به آن در همان مقاله قابل دانلود میباشد.

داده های نمونه رسم نمودار پوسته در اکسل

برای یادگیری روش رسم هریک از نمودارهای ستونی، خطی و سطح میتوانید مقاله ی آموزشی مربوط به هریک را در پایگاه دانش مطالعه نمایید.

بر اساس داده های جدول بالا و طبق روشی که در مقاله “رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل” توضیح داده شده است، با استفاده از نمودار ستونی تغییرات سفارشات دریافت شده در ایستگاه های یک (Station NO.1)، دو (Station NO.2) و سه (Station NO.3) را در یک نمودار رسم میکنیم، شکل زیر بدست می آید.

نمودار ستونی در اکسل

در شکل بالا هر سه سری داده های ایستگاه های یک، دو و سه با استفاده از نمودار ستونی ترسیم شده اند، حال با استفاده از نمودار کمبو (Combo Chart) یا نمودار ترکیبی در اکسل میخواهیم داده های مربوط به ایستگاه یک به صورت ستونی (Column)، ایستگاه دو به صورت خطی (Line) و ایستگاه سه را به صورت سطح (Area) ترسیم کنیم.

رسم نمودار ترکیبی در اکسل

روش رسم نمودار ترکیبی در اکسل

برای رسم نمودار ترکیبی داده های فوق به ترتیبی که توضیح داده شد، از تب Insert و در گروه Charts گزینه ی Insert Combo Chart را انتخاب میکنیم. مراحل رسم نمودار ترکیبی دقیقاً مانند نمودار ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line) و سطح (Area) میباشد. میتوانید مقاله ی رسم نمودار ستونی و میله ای را مطالعه نمایید. نمودار را برای سه سری داده ی ایستگاه های یک تا سه رسم میکنیم، به صورت پیشفرض همه ی نمودارها به صورت نمودار خطی نشان داده میشوند و پس از رسم نمودار کاربر باید نوع آنها را تغییر دهد.

حال بر روی نمودار رسم شده کلیک نمایید و از تب Design و در گروه Type گزینه ی Change Chart Type را انتخاب کنید.

حتی راه بهتر اینست که هر سه داده را در نمودار ستونی یا خطی یا سطح رسم نمایید و سپس بر روی نمودار رسم شده کلیک کنید و از تب Design بر روی گزینه ی Change Chart Type کلیک نموده و نمودار نوع ترکیبی (Combo) را انتخاب نمایید.

روش رسم نمودار ترکیبی در اکسل

پنجره Change Chart Type، که در شکل بالا نشان داده شده است، میتوانید نوع هر سری از داده های را مستقلاً تعیین نمایید، برای اینکار کافیست از فهرست نوشته شده روبروی نام هر سری نوع نمودار مورد نظر برای آن سری را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است، با تمام انواع نمودارها در مقالات دیگر آشنا شدیم، و در اینجا در مورد تفاوت نمودارهای دیگر بحث نمیکنم، لازم است حتماً پیش از مطالعه ی این مقاله با نمودارهای نوع ستونی، میله ای، خطی و سطح آشنا باشیم.

با تیک زدن گزینه Secondary Axis در سمت راست نام هر سری، میتوانید در صورت نیاز محور عمودی دوم را در سمت راست نمودار رسم شده برای سری دلخواه ترسیم نمایید، ولی انجام این کار توصیه نمیشود و بهتر است داده هایی در یک نمودار کمبو (Combo) ترسیم شوند که در محدوده ی عددی تقریباً یکسانی تعریف شده باشند.

آموزش خصوصی اکسل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۲۸ نظر

 1. محمدرضا

  با سلام و ممنون از آموزش خوبتون. مثال: بررسی ارتباط سن با افسردگی. در نمودار ترکیبی میخوام سنی را به دست اورم که از این سن، تغییرات افسردگی شروع میشه. چه کنم. ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، منظور از سوال شما را متوجه نمیشوم لطفاً بیشتر توضیح دهید. متشکرم.

 2. فرشته

  با سلام ممنون از آموزش گیرا و آسونتون. من درحد مقدماتی کار با اکسل رو میدونم و میخوام شروع کنم قدم به قدم با آموزش های شما از سر همه چیرو یاد بگیرم.ممنون که انقد بی ادعا علمتون رو در اختیارمون قرارمیدید.کلاسهای آموزشی شما تهران تشکیل میشه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، من فقط کلاس گروهی به درخواست شرکت ها دارم، لیکن در صورت نیاز تماس بگیرید. موفق باشید. با این سایت در ارتباط باشید در اینده مطالب بیشتری در اینجا قرار خواهم داد. موفق باشید.

 3. علی

  سلام خسته نباشید
  من می خواهم یک نمودار ستونی بکشم که محور افقی رو به ۲۴ قسمت (ساعت) تقسیم کنه و در هر ساعت ۳ تا ستون باشه و هر ستون به ۴ قسمت تقسیم بشه .
  هر کجای اکسل رو گشتم پیدا نکردم.
  تو اکسل فقط می شه در هر ساعت ۱ ستون داشت و اون رو به هر چند بخش که می خواهیم تقسیم کنیم . ویا میشه در هر ساعت چند تا ستون داشت ولی نمی شه خود اون ستون ها رو تقسیم کرد .
  ممنون می شم اگه راه حل داشته باشه بهم بگین.
  تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، در اکسل به ازای هر آیتم در محور افقی میتوان تنها یک ستون داشت،

  2. ساناز سعیدابادی

   ببخشید من در اکسل می خوام کنار چهار ستون رسم شده که از قبل ترسیم کردم ، ۴ ستون مشابه و با داده های متفاوت رسم کنم . اما با وارد شدن به بخش select data و وارد کردن داده های جدید
   به جای ایجاد ستون در کنار ستون اصلی ، ستون جدید به خارج از چهار ستون قدیمی اضافه می شود
   چیکار باید کرد که ستون های مرتبط به هم کنار هم ایجاد شود ؟
   پیشاپسش از پاسختون ممنونم .

   1. حامد قدیمی

    سلام، شما باید داده های خود را در ادامه داده های قبلی مربوط به ستون های قبلی اضافه نمایید و پس از انجام این کار در پنجره Select Data بر روی سری قبلی کلیک نمایید و Edit انجام دهید. در این قسمت کافیست آدرس محدوده ای که نمودار داده ها را از آن برداشت میکند تغییر دهید و به روز رسانی نمایید. موفق باشید.

 4. باران

  سلام. من میخوام یه نمودار دوتایی بکشم که برای نمایش مجموع داده ها به جای خط یا نقطه یه محدوده بده یعنی یه محدوده که مشخص کنه داده ها در اون محدوده قرار میگیرند. همچین امکانی هست؟ لطفا پاسخ رو به ایمیلم ارسال کنید. ممنونم

 5. مهدی

  سلام من میخام دوتا نمودار رو با ادغام کنم ولی هیچ کدوم داده یکسانی ندارند هم ایکسها متفاوته و ایگرگ ها میشه ادغام کردشون؟

 6. نسرین

  سلام وقت بخیر من میخواستم قیمت دو محصول رو در یک نمودار خطی نشون بدم که قیمت هاش با هم خیلی اختلاف داره و یکی از محصولات روندش دقیق مشخص نیست ایا امکان داره یک نمودار با دو قیمت متفاوت رسم کرد که روند قیمت هر دو محصول رو دقیق نشون بده؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، در یک نمودار خطی میتوانید چندین Series برای نمایش در یک نمودار انتخاب نمایید.

 7. اکبری

  سلام .خسته نباشید
  برای رسم نمودار خطی ۲ گروه کیس وکنترل که بعد از مدتی گروه کیس خود به چند ساب گروه تقسیم میشه لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، یک نمودار خطی ایجاد نمایید. در این نمودار میتوانید چندین سری داده عددی را نمایش دهید. در مقاله رسم نمودار خطی فرایند ترسیم نمودار به کمک متن و فیلم آموزشی نشان داده شده استو موفق باشید.

 8. sahar

  سلام وقت بخیر
  دو سوال از خدمتتون داشتم:
  ۱) من میخوام درنموداراکسل متغیرها با سه رقم اعشار نشان داده شوند همانطور که در سلول ها وجود دارند، ولی با دو رقم اعشار نشان داده می شوند.
  ۲) واینکه چطور میتونم در یک نمودار یک منحنی به عنوان استاندارد داشته باشم و در همین نمودار یک منحنی دیگر نیز ترسیم کنم تا قابل قیاس با یکدیگر باشند؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، برای سوال اول بر روی نمودار مورد نظر کلیک کنید و در پنجره Format Axes فرمت Number های نمودار مورد نظر را به دلخواه تغییر دهید. سوال دوم، نمودار استاندار خود را با استفاده از نقاط مورد نظر مانند یک نمودار عادی ترسیم نمایید. مقایسه این نمودارها به صورت Visual و یا با استفاده از فرمول نویسی در اکسل ممکن میباشد. موفق باشید.

 9. الهام اكبرزاده

  سلام خسته نباشید من دو ستون با داده های بالا و پایین دارم و چون مبالغ با هم متفاوت هست نمیتونم تو یک نمودار نشون بدم از طریق کامبو انجام دادم و تیک سکنت رو میزنم بهم جواب میده ولی مشکلی که هست داده ها رو برعکس میکنه که فکر میکنم بخاطر محور دیگه ای هست که ایجاد میکنه چطور میتونم این مشکل رو حل کنم ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، منظور شما از داده های بالا و پایین، اعداد کم و زیاد است؟ در این صورت باید Scale اعداد در محور عمودی به صورت لگاریتمی باشد، به این ترتیب اعداد خیلی بزرگ و خیلی کوچک بر روی نمودار قابل رویت است. اما اگر منظور شما از داده های بالا و پایین اعداد منفی و مثبت است، خود مسلما اعداد منفی با ستون هایی در قسمت منفی نمودار نشان داده میشوند.

 10. مرشدلو

  سلام وقت بخیر. میخوام نموداری رسم کنم که احتیاج به سه محور x.y.zدارم. لطفا راهنمایی کنید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، اگر داده های شما در هر سه محور عدد هستند و میخواهید مثلا یک پوسته سه بعدی ترسیم نمایید. این امکان در اکسل وجود ندارد و فقط برای دو عد میتوانید یک نمودار ریاضی ترسیم کنید. البته در اکسل نمودار Surface وجود دارد که شبیه یک پوسته است اما این نمودار در واقع یک نمودار ستونی است که Lable ستون ها در دو بعد ترسیم شده و ارتفاع ستون ها بعد سوم است و تنها پارامتر عددی همان ارتفاع ستون ها است.

 11. فاطمه

  با سلام. من ۳ نمودار ستونی فراوانی دارم که داده های هر ۳، چه از نظر محور افقی و چه از نظر محور عمودی با یکدیگر متفاوت هستند و قصد دارم این ۳ نمودار را ادغام کنم بطوریکه داده های افقی و عمودی هر ۳ نمودار در آن نشان داده شوند بصورت lable، از چه روشی باید برای ادغام تحت شرایطی که ذکر کردم، استفاده کنم؟ خواهشمندم راهنمایی فرمایید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، در نمودار ستونی یا Column Chart در اکسل میتوانید چند سری داده را وارد نمایید، از گزینه Add Series استفاده کنید و سری داده ها را در یک نمودار وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید؟