رسم نمودار در اکسل

رسم نمودار در اکسل یکی از پرکاربرد ترین قابلیت های اکسل میباشد. کاربران برای نمایش داده های خود و ارایه ی آنها و به منظور بررسی سریع نتایج و تغییرات نیاز به رسم نمودار در اکسل دارند. در این مقاله به معرفی انواع نمودار در اکسل و توضیح مختصری در مورد هریک میپردازیم، در مورد هر نمودار مقاله ای جداگانه در مورد کاربرد و روش ترسیم آن نمودار در قسمت مقالات آموزشی ارائه شده است، همچنین مبحث ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر آورده میشود. توصیه میگردد کاربران برای یادگیری کامل روش رسم نمودار در اکسل تمامی این مقالات را مطالعه و تمرین نمایند.

در اکثر مقالات مربوط به رسم انواع نمودار در اکسل ویدئوهای آموزشی قرار داده شده است، این ویدئوها به صورت رایگان قابل مشاهده و دانلود میباشند.

رسم نمودار در اکسل

نکته ای که در رسم نمودار در اکسل باید مورد توجه قرار داد اینست که اکسل برای رسم نمودار تنها نیاز به عدد دارد و توابع برای آن بی معنی می باشند یعنی شما برای رسم انواع نمودارها در اکسل باید داده هایی تحت عنوان مقدار سطر و مقدار ستون متناظر با آن را داشته باشید و نمیتوانید مثلاً از اکسل بخواهید که برای شما Y=X^2را رسم نماید.

انواع نمودار در اکسل

رسم نمودار در اکسل انواع گوناگونی دارند، اکسل طیف وسیعی از نمودارها را برای نمایش داده ها در اختیار کاربران قرار داده تا بنا به نیاز خود و ماهیت داده هایشان بتوانند از آنها استفاده نمایند. در ادامه به معرفی انواع نمودار در اکسل، آموزش رسم هرکدام و توضیح مختصری از هریک پرداخته شده است، کاربران با خواندن هر نمودار میتوانند مثالی از کاربرد آن در شغل خود ارائه کنند و آن را در قسمت دیدگاه ها به منظور استفاده ی سایر کاربران درج نمایند. لازم به ذکر است برای هر نمودار مقاله ای جداگانه نوشته شده است، کافیست بر روی لینک ها کلیک نمایید و یا به مقالات آموزشی مراجعه کنید.

شکل زیر تمام انواع نمودارها در اکسل تا نسخه ۲۰۱۶ را نشان میدهد، در اکسل ۲۰۱۰ نمودار نوع اسپارک لاین (Sparkline)، که مختص رسم نمودار در یک سلول اکسل میباشد، معرفی شده است و در اکسل نسخه ۲۰۱۳ نیز نمودار نوع کمبو (Combo) یا ترکیبی برای ترسیم چند نوع نمودار در یک Plot Area به اکسل اضافه شده است، در نسخه ۲۰۱۶ اکسل نمودارهای Waterfall، Histogram، Box and Whisker، Treemap و Sunburst به اکسل اضافه شده اند که تمامی این نمودارها در مقالات سایت مورد بررسی قرار میگیرند. برای خواندن مقاله مربوط به هر نوع نمودار و مشاهده فیلم آموزشی آن روی نام آن کلیک نمایید و یا به مقالات آموزشی رجوع کنید.

رسم نمودار در اکسل - انواع نمودار در اکسل

نمودارها در اکسل را میتوان به پنج گروه دسته بندی کرد، گروه اول نمودارهای Trend میباشند که پرکاربرد ترین و معروفترین نمودارها در اکسل در این دسته هستند. گروه دوم نمودارهای Percentage، گروه سوم نمودارهای X Y، گروه چهارم نمودارها Hierarchy میباشند، گروه پنجم نمودارهای اکسل، نمودارهای Statistical هستند و در نهایت گروه ششم نمودارهای Cash Flow میباشند. برای خواند مقاله مربوط به هر نوع نمودار بر روی نام آن کلیک کنید و یا به مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

در این مقاله به صورت مختصر با ظاهر این نمودارها در اکسل آشنا میشویم و کمی در مورد کاربرد آنها یاد میگیریم، درباره هر نمودار در اکسل مقاله ای جداگانه در سایت و در قسمت مقالات آموزشی قرار دارد که جزییات مربوط به کاربرد، روش ترسیم و روش ویرایش هر نمودار را در آن فرا میگیریم.

نمودارهای Trend در اکسل

نمودارهای Trend در اکسل پرکاربرد ترین نمودارها در اکسل هستند و در عین حال با توجه به ساده بودن روش کار با آنها از شهرت بسیاری برخوردار هستند، این دسته از نمودارها برای نمایش Trend یا روند تغییر داده ها به کار میروند و کاربران بسته به نوع داده های خود، گسسته یا پیوسته بودن داده ها و یا عرف استفاده از یک نوع نمودار در صنعت خود تصمیم میگیرند از هریک از این نمودارها برای نمایش داده های خود در فایل های اکسل و گزارشات خود استفاده نمایند. نمودارهای Trend در اکسل شامل نمودارهای زیر میباشند:

 • نمودار Column یا نمودار ستونی در اکسل
 • نمودار Bar یا نمودار میله ای در اکسل
 • نمودار Line یا نمودار خطی در اکسل
 • نمودار Area یا نمودار سطح در اکسل
 • نمودار Radar یا نمودار رادار در اکسل
 • نمودار Combo یا نمودار ترکیبی در اکسل
 • نمودار Surface یا نمودار پوسته در اکسل
 • نمودار Sparkline در اکسل

در دوره آموزشی تصویری رسم نمودارهای Trend در اکسل، روش رسم و ویرایش کلیه نمودارهای Trend به صورت جامع آموزش داده شده است، برای اطلاع از جزییات بیشتر و خرید دوره بر روی این لینک کلیک کنید.

در ادامه با شکل ظاهری این نمودارها آشنا میشویم.

نمودار ستونی در اکسل یا Column Chart

نمودار ستونی یا همان Column بیشتر برای نشان دادن داده های مختلف گسسته به منظور مقایسه یا مشاهده روند رشد آن هاست، رسم نمودار در اکسل و ویرایش ظاهر آن برای تمام انواع نمودارها اصول تقریباً یکسانی دارد، در برخی موارد بنا به کاربرد هر نمودار و قابلیت خاص آن تنظیمات خاصی برای ویرایش وجود دارد که ذیل هر نمودار توضیح داده خواهد شد. برای مطالعه روش رسم نمودار ستونی و میله ای بر روی لینک ها کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش مراجعه کنید.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودار ستونی و میله ای در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار ستونی و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار ستونی در اکسل - Column Chart in Excel

نمودار خطی در اکسل یا Line Chart

رسم نمودار خطی (Line) در اکسل برای رسم تغییرات داده های پیوسته و نشان دادن نمودارها ی رشد پارامترها استفاده می گردد. نمودار خطی از جمله پرکاربرد ترین نمودارها در اکسل می باشد، می توان در این دسته از نمودارها داده ها را به صورت نقطه نقطه ترسیم نمود و یا نقاط را به صورت خطی یا غیر خطی به یکدیگر متصل کرد.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودار خطی در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار خطی و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار خطی در اکسل - Line Chart in Excel

نمودار میله ای در اکسل یا Bar Chart

کاربرد نمودارهای میله ای (Bar)  و نحوه ی کار کردن با آن ها مشابه نموداردهای ستونی در اکسل میباشد. ماهیت داده های و هویت پروژه در برخی موارد ایجاب مینماید که این نوع نمودار به نوع ستونی ترجیح داده شود.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودار ستونی و میله ای در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار میله ای و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار میله ای در اکسل - Bar Chart in Excel

نمودار سطح در اکسل یا Area Chart

نمودار سطح (Area) در اکسل هم مانند نمودارهای دیگر تغییرات یک متغیر را به ازای متغیری دیگر نمایش میدهد با این تفاوت که برای نمایش این تغییرات از سطح به جای خطوط یا ستون استفاده می نماید. در این نمودار همچنین میتوانید اثر تجمعی تغییر متغیرها را نشان دهید. نمودار سطح در اکسل همچنین برای ترسیم نمودارهایی که سطح زیر منحنی در آنها پارامتر مهمی محسوب میشود مناسب میباشد.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودار سطح در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار سطح و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار سطح در اکسل - Area Chart in Excel

نمودار رادار در اکسل یا Radar Chart

نمودار رادار (Radar) هم مانند نمودار حبابی کاربرد خاصی دارد ولی اصول رسم آن دقیقاً مانند نمودارهای ستونی، میله ای، سطح و خطی میباشد، این نمودار در موارد کمی مورد استفاده قرار میگیرد، اگر قصد نشان دادن میزان فروش شرکت خود در طول یک سال را دارید میتوانید به جای استفاده از نمودارهای خطی ساده از نمودار رادار استفاده نمایید که در آن میزان دور بودن از مرکز بزرگی مقدار را نشان میدهد و ماه های سال همال خطوط دور شونده از مرکز می باشند.

در فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودار ستونی و میله ای که در مقاله مربوطه قرار داده شده، در مورد نمودار رادار نیز توضیحاتی داده شده است

نمودار رادار در اکسل - Radar Chart in Excel

نمودار کمبو یا ترکیبی در اکسل یا Combo Chart

نمودار Combo یا نمودار ترکیبی در اکسل نموداری بسیار پرکاربرد و حرفه ای میباشد. نمودار ترکیبی در اکسل به کاربران این امکان را میدهد که نمودارهای ستونی یا Column، خطی یا Line و سطح یا Area را در یک نمودار در کنار یکدیگر ترسیم کنند. نمودار کمبو برای ترسیم داده هایی که ماهیت متفاوت دارند (داده های گسسته و پیوسته) و همچنین برای نمایش سری داده های با Scale متفاوت کاربرد دارد. نمودار Combo به صورت گسترده در نمایش داده ها به کار میرود.

نمودار ترکیبی در اکسل - Combo Chart in Excel

نمودار پوسته در اکسل یا Surface Chart

برای رسم پوسته ها (Surface) در اکسل می توان از این نوع نمودار استفاده نمود، نمودار پوسته سه بعدی در اکسل در واقع راه دیگری برای بررسی روند تغییرات چند سری داده میباشد، همچنین این نوع نمودار برای رسم Contour ها مناسب میباشد.

روش رسم نمودار پوسته سه بعدی در اکسل و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار پوسته در اکسل - Surface Chart in Excel

نمودار Sparkline در اکسل

نمودار Sparkline در اکسل، تنها نوع نمودار است که در سلول های اکسل ترسیم میشود، نمودار Sparkline دقیقاً مانند فرمول عمل مینماید و میتوان برای یک ستون از داده ها در یک جدول نمودار Sparkline را ترسیم نمود. نمودار Sparkline از اکسل نسخه ۲۰۱۰ به بعد به اکس اضافه شده است.

نمودارهای Percentage دراکسل

نمودارهای Percentage یا درصد در اکسل برای نشان دادن سهم داده های مختلف در یک کل یا جمع به کار میروند، کاربرد نمودارهای Percentage در اکسل شامل نمودارهای زیر میشوند:

 • نمودار Pie یا نمودار دایره ای در اکسل
 • نمودار Doughnut یا نمودار دونات در اکسل

در دوره آموزشی تصویری رسم نمودارهای Percentage در اکسل، روش رسم و ویرایش کلیه نمودارهای Percentage به صورت جامع آموزش داده شده است، برای اطلاع از جزییات بیشتر و خرید دوره بر روی این لینک کلیک کنید.

در ادامه با شکل ظاهری این نمودارها آشنا میشویم.

 نمودار دایره ای یا پای در اکسل یا Pie Chart

نمودارهای پای (Pie) یا دایره ای در اکسل برای نشان دادن سهم مشارکت پارامترهای خاص در موضوع مورد بررسی بسیار کارا میباشند، فرض کنید شما می خواهید سهم هر آیتم در هزینه های یک پروژه را نشان داده و با هم مقایسه نمایید.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودارهای دایره ی و دونات در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار دایره ای یا Pie و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار دایره ای در اکسل - Pie Chart in Excel

 نمودار دونات در اکسل یا Doughnut Chart

نمودارهای  Doughnut یا دونات در اکسل همانند نمودارهای پای (Pie) یا دایره ای برای نشان دادن سهم عناصر مختلف یک پارامتر کاربرد دارند.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودارهای دایره ی و دونات در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار Doughnut و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار دونات در اکسل - Doughnut Chart in Excel

 نمودارهای X Y در اکسل

نمودارهای X Y در اکسل نمودارهای دارای محور مختصات افقی و عمودی عددی میباشند، نمودارهای X Y برای نمایش داده هایی با دو متغیر X و Y و همینطور برای نمایش داده هایی دارای سه متغیر X و Y و Z به کار میروند که از این رو میتوانیم آنها را نمودارهای X Y Z هم بنامیم، نمودارهای X Y در اکسل معمولاً در مطالعات آماری و داده های آزمایشگاهی و در آنالیز داده های کاربرد دارند و نمودارهای منحصر به فردی میتوان با آنها ایجاد نمود. نمودارهای X Y در اکسل شامل نمودارهای زیر میشوند:

 • نمودار Scatter یا نمودار نقاط پراکنده در اکسل
 • نمودار Bubble یا نمودار حبابی در اکسل

در ادامه با شکل ظاهری این نمودارها آشنا میشویم.

نمودار نقاط پراکنده در اکسل یا Scatter Chart

برای نشان دادن تعدادی داده در یک نمودار می توانید از نمودار نقاط پراکنده (Scatter) در اکسل استفاده نمایید. میتوانید این نقاط را با خطوط و یا منحنی به هم متصل نمایید، اکسل به شما این امکان را می دهد که برای این نقاط پراکنده یک تابع تعریف نمایید و معادله ی حاکم برای این تابع را نیز در اختیار شما قرار می دهد. در واقع تنها گزینه در اکسل برای ترسیم نمودارهای قابل اتکا بر اساس داده های دقیق آماری، ریاضی، آزمایشگاهی و غیره نمودار نوع نقاط پراکنده یا Scatter میباشد.

فیلم آموزشی روش رسم و ویراش نمودار نقاط پراکنده یا Scatter در مقاله مربوطه قرار داده شده است

روش رسم نمودار Scatter و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار نقاط پراکنده در اکسل - X Y Scatter Chart in Excel

نمودارهای حبابی در اکسل یا Bubble Chart

نمودارهای حبابی (Bubble) در اکسل کاربرد بسیار جالب و خاصی دارند، از آنها می توان میزان رشد یک آیتم در ازای تغییرات دو پارمتر استفاده نمود، فرض کنید می خواهید در یک نگاه میزان فروش خود را در ماه های یک سال و به ازای هزینه های تبلیغات مختلف ببیند.

روش رسم نمودار حبابی و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار حباب در اکسل - Bubble Chart in Excel

نمودارهای Hierarchy در اکسل

نمودارهای Hierarchy یا نمودارهای سلسله مراتبی برای نشان دادن زیر مجموعه ها به کار میروند. نمودارهای Hierarchy در اکسل نسبتاً جدید میباشند و شامل نمودارهای زیر هستند:

 • نمودار Treemap در اکسل
 • نمودار Sunburst در اکسل

در ادامه با شکل ظاهری این نمودارها آشنا میشویم.

نمودار Treemap در اکسل

نمودار Treemap در اکسل برای نشان دادن زیر مجموعه ها یا سلسله مراتب داده ها به کار میرود.

نمودار Treemap در اکسل

نمودار Sunburst در اکسل

نمودار Sunburst در اکسل برای نشان دادن زیر مجموعه ها یا سلسله مراتب داده ها به کار میرود.

نمودار Sunburst در اکسل

نمودارهای Statistical در اکسل

نمودارهای Statistical در اکسل یا نمودارهای آماری در اکسل برای به تصویر کشیدن توزیع داده ها و دسته بندی داده ها و همینطور Range داده ها بسیار پر کاربرد هستند و شامل نمودارهای زیر میباشند:

 • نمودارهای Histogram و Pareto در اکسل
 • نمودار Box & Whisker در اکسل

در دوره آموزشی تصویری رسم نمودارهای آماری در اکسل، روش رسم و ویرایش کلیه نمودارهای آماری به صورت جامع آموزش داده شده است، برای اطلاع از جزییات بیشتر و خرید دوره بر روی این لینک کلیک کنید.

در ادامه با شکل ظاهری این نمودارها آشنا میشویم.

نمودارهای Histogram و Pareto در اکسل

نمودارهای Histogram و Pareto در اکسل برای نمایش Histogram داده ها (مطالعه توزیع داده های عددی با انجام دسته بندی های متفاوت) به کار میرود.

روش رسم نمودار Histogram و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار هیستوگرام در اکسل - Histogram Chart in Excel

نمودار Box & Whisker در اکسل

نمودار Box & Whisker در اکسل برای نمایش Range داده ها و نمایش پراکندگی داده های به صورت Box و Whisker به کار میرود.

روش رسم نمودار Box & Whisker و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار Box & Whisker در اکسل

نمودارهای Cash Flow در اکسل

نمودارهای Cash Flow در اکسل برای نشان داده Cash Flow و تغییرات یک متغیر در طول یک دوره زمانی و تغییرات قیمت سهام در یک بازه مشخص مورد استفاده قرار میگیرند. نمودارهای Cash Flow در اکسل شامل نمودارهای زیر میباشند:

 • نمودار Waterfall در اکسل
 • نمودار Stock یا نمودار سهامی در اکسل

در ادامه با شکل ظاهری این نمودارها آشنا میشویم.

نمودار Waterfall در اکسل

نمودار Waterfall در اکسل برای نشان دادن تغییرات یک متغیر در طول یک دوره به کار میرود و از جمله نمودارهای جدید در اکسل است.

نمودار Waterfall در اکسل

نمودار سهام در اکسل یا Stock Chart

همانطور که مشخص است این نمودارها برای نشان دادن نوسانات قیمت سهام (Stock) استفاده می گردد، کار کردن با این نوع نمودار مختص فعالان در این حوضه میباشد، برای هر سهم قیمت آن در شروع و پایان و همچنین کمینه و بیشینه ی قیمت در نمودار نشان داده میشود.

نمودار سهام در اکسل

 ویرایش نمودارها در اکسل

ویرایش نمودارها در اکسل شامل شناخت عناصر تشکیل دهنده نمودارها و روش ویرایش آنها میباشد که در مقاله ای به صورت جداگانه مفصلاً بررسی شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۱۴۳ نظر

 1. مهدي

  درود
  سپاس بابت تلاش شما بزرگوار
  این نوشتار هر چند خلاصه ولی کاملا استاندارد و عالی نگاشته شده است

  1. حامد قدیمی

   متشکرم، خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفت، در یکی دو هفته ی آینده در مورد هر نوع نمودار، روش رسم و ویرایش و کاربردشون یک مقاله ی جداگانه منتشر میکنم، لطفاً به سایت سر بزنید که مطلع بشید، البته اگر در خبرنامه عضو باشید براتون ایمیل میفرستم.

  1. حامد قدیمی

   خواهش میکنم، برای هر نمودار به صورت جداگانه مقاله ای نوشته شده که روش رسم اون نمودار رو توضیح میده، بعلاوه روش ویرایش نمودار ها هم در یک مقاله ی دیگه گفته شده، توی متن اگر روی اسم نمودار کلیک کنید مقاله ی مربوط به اون رو نمایش میده، در کل تمام متن های سبز رنگ لینک به مقالات دیگه هستن، در قسمت پایگاه دانش هم میتونید لیست تمام مقالات رو ببینید

  1. حامد قدیمی

   سلام،تمام متن های سبز رنگ این مقاله لینک به مقالات دیگه سایت هستن، هر نوع نموداری که مد نظرتون هست رو انتخاب کنید و مقاله ی مربوط به اون رو بخونید، همونجا توضیح داده شده، در ضمن در قسمت پایگاه دانش هم میتونید فهرست تمام مقالات رو مشاهده کنید.

 2. آیدا

  سلام

  چطور می تونم چند تا نمودار رو در یک نمودار ادغام کرد؟

  مثلا فرض در اسفند ماه سه تا سال مختلف سه تا عدد متفاوت داریم. روی محور افقی می نویسم اسفند و روی محور عمودی اون سه تا عدد رو می نویسم. حالا چطور سه تا ستون برای اسفند ایجاد کنم؟

  مرسی

  1. حامد قدیمی

   برای انجام اینکار قبل از هر چیز مقاله ی رسم نمودار ستونی و نمودار میله ای در اکسل را مطالعه کنید، مراحل رسم نمودار مورد نظر شما در این مقاله توضیح داده شده، برای یک سری از داده ها نمودار ستونی مورد نظر را طبق مراحل توضیح داده شده در مقاله رسم کنید، برای سری دوم از داده ها، مراحل رسم نمودار از گام اول به بعد را دوباره طی کنید تا دو نمودار در یک نمودار داشته باشید و به همین ترتیب سری سوم را هم وارد نمودار کنید.

  1. حامد قدیمی

   از آنجایی که در مهندسی بینهایت یک مفهوم نسبی است، بسته به اعداد نمودارتون میتوانید بینهایت را وارد داده هاتون کنید، فرضاً اگر حداکثر محدوده ی اعداد شما عدد صد باشد میتوانید عدد ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ را به عنوان بینهایت وارد مسئله کنید و نمودار را رسم کنید، در مورد صفر هم کار مشابهی را میتوانید انجام دهید، البته بسته به مسئله ای که در حال بررسی آن هستید ممکن است این روش درست نباشد پس در این مورد با کسی که با فراز و فرود مسئله آشنا است مشورت کنید.

 3. شبنم

  سلام و خسته نباشید.
  چطوری میتونم در نمودار ستونی هر ستون رو به دو قسمت تفکیک کنم؟؟؟

 4. شبنم

  سوالمو با یه مثال توضیح میدم.
  فرض کنید جعبه ای محتوی ۲ شکل دایره و مربع داریم که تعداد هر شکل رو با نمودار ستونی نشان داده ایم. حالا فرض کنید اشکال به دو رنگ آبی و قرمز هستند. میخواهیم هر ستون تعداد مهره آبی و قرمز را هم نشان دهد. با اکسل امکان رسم این نمودار وجود دارد؟

  1. حامد قدیمی

   بله تا جایی که از مسالتون متوجه شدم انجام اینکار در اکسل ممکن هست، شما فقط باید یک نمودار ستونی برای دو سری داده رسم کنید، لطفاً مقاله ی رسم نمودار ستونی را مطالعه کنید، حتماً مشکتون حل خواهد شد.

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودار تنها از طریق داده های ورودی خود یعنی سلول های حاوی اطلاعات سطر و ستون به اکسل مرتبط هست، شما باید ارتباط بین محتوای سلول ها ی ذکر شده با هر نرم افزار یا کد یا برنامه ای ایجاد کنید. در ضمن من منظور شما از داشبورد را متوجه نشدم، لطفاً بیشتر توضیح بدید، متشکرم.

 5. سعادتی

  سلام
  ببخشید داده های من متنی هستن ، میخواستم طریقه فراوانی گرفتن از داده ها و رسم نمودار رو بدونم که چطوره
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  شدیدا به کمکتون نیاز دارم

  1. حامد قدیمی

   لطفاً مقالات مربوط به توابع متنی در اکسل را در بخش پایگاه دانش مطالعه کنید، در مورد رسم نمودار هم برای تمام انواع نمودار ها مقالاتی در پایگاه دانش قرار داده شده، در بخش پرسش و پاسخ سایت هم میتوانید این موضوع را مطرح کنید امیدوارم دوستانی که تجربه مشابه دارند بتوانند کمکتون کنند، اگر در مورد تابع بخصوصی یا روش رسم نمودار بخصوصی سوالی داشته باشید خوشحال میشم بتونم مفید باشم. موفق باشید.

 6. زهرا

  سلام روزتون بخیر.با تشکر از مطالب آموزنده ای موجود در سایت.
  من سوالی داشتم اینکه وقتی میخایم تعداد زیادی نمودار بعنوان مثال بیست تا نمودار را در یک نمودار رسم کنیم برنامه اکسل به سختی این کار انجام میدهد و بین کار هنگ می کند و بسیار خسته کننده میشود.میخاستم ببینم مشکل مربوط به برنامه است یا کامپیوتر ؟
  ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، قطعاً اینکه توانایی سیستم شما در چه حد باشد در کارایی تمام نرم افزار های نصب شده روی کامپیوتر شما تاثیر دارد، اکسل هم از این قاعده مستثنا نیست، شخصاً تجربه رسم بیست نمودار همزمان ندارم، ولی مطمئنم که اکسل محدودیتی در مورد تعداد نمودارها در حد مورد نیاز شما ندارد. فایل های اکسل حاوی بانک های اطلاعاتی بسیاری دیدم که حتی باز شدنشون زمان بر بوده چه برسه به انجام عملیات، ولی با داشتن سیستمی بهتر قطعاً تمام نرم افزار ها سریعتر کار میکنند. موفق باشید.

 7. sima

  سلام
  لطفا در مورد روش رسم نمودار stock اطلاعات بیشتری در سایت قرار دهید من برای انجام کارهای پایانامه نیاز ضروری به این نمودار دارم و وقت کمی هم دارم

  1. حامد قدیمی

   سلام، به دلیل اینکه مخاطب این نوع نمودار نسبت به باقی نمودارها کم هست در مورد این نمودار فعلاً مقاله ای نمیگذارم، ولی اگر در مراحل رسم این نمودار مشکلی داشتید میتوانید از طریق فرم تماس در قسمت “تماس با ما” سوالتون را مطرح کنید و یا در تالار گفتگو موضوع ایجاد کنید. موفق باشید.

 8. عباس رنجبری

  باسلام
  برای اولین بار مطالب شما را مطالعه نمودم وخیلی جالب ومفید بود. از زحمات شما نهایت تشکر وسپاس دارم

 9. maryam

  سلام.یه سوالی داشتم امیدوارم بتونید کمکم کنید.من میخوام چندتا نمودار به صورت همزمان رسم کنم و در آخر این نمودارها به صورت خط چین همدیگه رو در یه نقطه قطع کنن.
  آیا امکانش هست؟میشه جوابو به ایمیلم بفرستید؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما باید نمودار خطی رسم کنید، به راحتی میتوانید چند نمودار را در یک نمودار رسم کنید، لطفاً مقاله ی “رسم نمودار خطی” را مطالعه نمایید، از طریق رسم نمودار اکسل تقاطع نمودارها مشخص است و قابل مشاهده، اما عدد دقیق نقطه ی تلاقی این نمودارها را باید از روش محاسبات ریاضی بدست بیاورید، اکسل تنها حدود این نقطه را نمایش میدهد.

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، رسم جدول در اکسل بسیار مهم است، در آینده مقاله ای در این مورد خواهم نوشت، برای رسم جدول از تب Insert گزینه ی Table را انتخاب کنید تا سلول های شما تبدیل به جدول گردند.

 10. امیر

  سلام وقت بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون اگر امکان داره در مورد گرفتن درصد از کل فروش هم توضیح بدید مثلا فروش کل شرکت در مهرماه ۱۰۰میلیون تومن بوده و ما میخوایم نشون بدیم ۶ فروشنده ما هرکدوم چند درصد در این فروش سهم داشتن.
  سپاس فراوان.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، برای نشان دادن درصد میتوانید از نمودارهای نوع Pie (دایره ای) یا دونات استفاده کنید، علاوه بر این در رسم نمودار های ستونی، میله ای و خطی این امکان وجود دارکه که میزان فروش افراد مختلف به صورت درصد نشان داده شود، لطفاً به مقالات هریک از نمودارهای نامبرده شده برای توضیحات بیشتر مراجعه نمایید.

 11. سالار

  سلام
  مطالب مفید، منظم و بسیار خوبی بود در صفحات فارسی زبانِ آمورش اکسل کم نظیره
  موفق باشید

 12. اوین

  با سلام و سپاس از سایت خوبتون
  میخاستم یه نمودار رسم کنم که شامل چند متغیره، به این صورت که محور x برای هر دو متغیر یکسان(مانند زمان) ولی محور y برای متغیرها متفاوت باشه به طوری که نمودار متغیر اول در پایین و نمودار متغیر دوم در بالا بیفته یعنی میشه گفت مثل یه مستطیلی که طولش زمان باشه ولی عرضهاش مقیاسهای متفاوت، یه نمودار بالا و یکی هم پایین.
  میتونید راهنماییم کنید یا منبعی معرفی کنید
  باسپاس

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، میتوانید از نمودار نوع Scatter یا نقاط پراکنده استفاده کنید و از اعداد منفی برای نشان دادن متغیری که قرار است در پایین محور رسم شود استفاده کنید. مقاله آموزشی مربوط به این نوع نمودار را مطالعه نمایید. موفق باشید.

   1. اوین

    با سلام
    در ارتباط با این موضوع براتون یک عکس ارسال کردم (از قسمت تماس با ما)میشه لطف کنید توضیح بدید چطور رسم میشه؟

    1. حامد قدیمی

     رسم نموداری که عکسش رو برای من فرستادید اونقدر سخت نیست، کمی به دقت و تمرین احتیاج داره
     شما باید یک نمودار کمبو (Combo) یا ترکیبی رسم کنید، در این نمودار ترکیبی دو نمودار خطی و یک نمودار ستونی دارید، حال محور عمودی دوم را برای نمودار ستونی فعال کنید و از قسمت Axis Format مربوط به محور عمودی دوم تیک گزینه Value in Reversed Order را بزنید تا نمودار ستونی بر عکس شود، برای انجام تمام این کار ها شما اولاً فیلم آموزشی موجود در مقاله رسم نمودار ستوتی و میله را مشاهد کنید، و ثانیاً من امروز مقاله ی مربوط به نمودار کمبو را در سایتم منتشر میکنم،
     موفق باشید، تلاشتون و بکنید و اگر مشکلی داشتید فایلتون رو برام ایمیل کنید سر فرصت بررسی خواهم کرد.

     1. اوین

      با سلام
      از توضیحات کاملتان بی نهایت سپاسگزارم.
      همانطور که توضیح داده بودین تونستم نمودار رو رسم کنم.
      برقرار باشید.

 13. زهرا

  باسلام و سپاس از مطالب مفیدتون
  ممکنه راجع به نحوه کشیدن نمودار شمعی منو راهنمایی کنید؟ درواقع میخوام نمودار قیمت سهام رو بنا به تغییر قیمتها در روزهای مختلف بکشم.
  پیشاپیش از پاسختون سپاسگزارم

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، شما باید از نمودار نوع Stock استفاده کنید. در مورد جزییات رسم این نوع نمودار هنوز مقاله ای ننوشته ام، اما اصول رسم این نمودار مانند انواع نمودارهای دیگر که در سایت توضیح داده شده میباشد. لطفاً با داده های خود نمودار را رسم نمایید و در صورتی که موفق نشدید یا مشکلی داشتید برای من ایمیل بفرستید و حتماً فایل خود را ضمیمه نمایید، تا جایی که بتوانم راهنمایی خواهم کرد. موفق باشید.

 14. ستاره

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت مطالب مفیدتون.
  میشه نحوه ی رسم نمودار جعبه ای ( boxplot ) را هم توضیح دهید ؟ ( با تشکر)

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید، میتوانید با استفاده از نمودار ستونی این نمودار را رسم کنید، لطفاً با توجه به آموزش های سایت این کار را انجام دهید، اگر جایی با مشکل مواجه شدید لطفاً فایل خود و نمونه نمودار مورد نظر را برای بنده بفرستید (از طریق فرم تماس در قسمت تماس با ما) اگر بتوانم کمک خواهم کرد،

 15. زیبا

  سلام اگه ممکنه نحوه ی کشیدن نمودار خطی مقایسه ای با تعداد ۲۳ متغیر رو بهم بگین چون تا ۱۳ متغیر رو رسم می کنه . ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، روش رسم نمودار خطی در مقاله مربوطه توضیح داده شده، فیلم آموزشی هم برای درک بهتر و توضیحات بیشتر در همان مقاله قرار داده شده، لطفاً مقاله را به دقت بخوانید و فیلم آموزشی را مشاهده نمایید، مشکل شما حل خواهد شد. موفق باشید.

 16. رضا

  ببخشید می خواستم سوال کنم نمودار توابع ریاضی رو باید با چه نرم افزاری رسم کرد.ایا اموزشی برای ان موجود هست؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، با اکسل تمام انواع نمودارهای ریاضی را میتوانید رسم کنید، لطفاً مقالات مربوطه را مطالعه نمایید.

 17. محمد

  سلام تشکر از مطلب مفیدتون خواستم یک سایت فارسی رو معرفی کنم که نمودار ریاضی آنلاین می کشه که به نظرم بد نمی اومد می خواستم نظر شما رو هم بدونم شاید برای دوستان مفید باشه

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، بله، سایت بسیار خوبی بود، برای بانیانش آرزوی موفقیت دارم.

 18. زهرا

  سلام خسته نباشید وقت بخیر
  من یه سوال داشتم ک کامل اعصابمو خراب کرده من یه نمودار میخوام بکشم که ۸ تا داده داره ۸ تا مقدار وقتی نمودارشو میزنم ک رسم بشه فقط تنها مورد اخر و نشون میده و نمودار یکیش فقط رسم میشه درصورتی که من کل جدول رو برای نمودارم انتخاب کردم ک چارتشو بم بده فقط یکیشو میزنه

  و زمانی هم ک داده هام ۳ یا ۴ ستون بیشتر باشه ک اصلا نمودارنشون نمیده توروخدا بگید من چکارکنم مبحث مهمی هم هست ک نمیتونم حذفش کنم
  اینم عکسش

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید، شما مراحل رسم نمودار را اشتباه طی میکنید، لطفاً طبق توضیحات گفته شده در مقاله ی نمودار مورد نظر آن را رسم کنید، در مقالات، علاوه بر توضیحات، فیلم های آموزشی نیز قرار داده شده است. لطفاً مشاهده کنید. موفق باشید.

 19. مریم

  سلام وقت شما بخیر
  عذر میخوام من ۶گزینه دارم برای اینا نمودار رسم کردم ولی نمیدونم چه جوری میشه درصد هر کدوم از کل را حساب کنم. درواقع در نمودار درصد هر کدام از این جز به کل محاسبه بیشه ممنون میشم راهنمایی کنیپید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، ره حل مشکلی که مطرح میکنید به نظر ساده میاد، برای اینکه بتونم بیشتر راهنمایی کنم نیاز به جزییات بیشتر دارم، میتوانید فایل خود را همراه با توضیحات کامل در قسمت “تماس با ما” برای من ارسال کنید، سر فرصت بررسی میکنم و جواب میدهم، موفق باشید.

 20. مریم

  منظورم اینه که فرضا از مجموع ۷۶ عنوان برای نمونه گزینه الف چنار درصد رو بخود اختصاص داده و آل آخر

 21. رضا

  سلام .یه سری داده دارم میخوام نموداری بدایشان ترسیم کنم مقایسه ای .که از بزرگ به کوچک تو نمودار نشان داده شوند.
  سپاس مجدد

 22. مهدیه

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  دنبال نموداری می گردم که هر ستون آن خودش به دو قسمت تقسیم بشه.چطور می تونم رسم کنم؟
  به عنوان مثال اثر تیمار آزمایش بر درصد آلودگی معنی دار شده و صفت درصد آلودگی نیز خودش به دو بخش تقسیم می شه: آلودگی قارچی و آلودگی باکتریایی
  تیمار یک: ۳۵ درصد آلودگی که خودش به دو بخش تقسیم می شه: ۶۰% قارچی، ۴۰% باکتریایی
  تیمار دو: ۲۰درصد آلودگی که خودش به دو بخش تقسیم می شه: ۵۰% قارچی، ۵۰% باکتریایی
  ممنون از لطفتون

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً یک نمونه از نموداری که در نظر دارید را برای بنده ارسال کنید تا متوجه منظور شما بشوم، در قسمت تماس با ما میتوانید برای من فایل های خود را ارسال کنید. نمودار مورد نظر را مثلاً با خودکار رسم نموده و عکس آن را ارسال کنید و یا اینکه عکس نمودار مشابه را به همراه داده ها ارسال کنید. در این صورت میتوانم شما را راهنمایی کنم. موفق باشید.

 23. ehsan

  سلام و خسته نباشید. من شدیدا به کمکتون نیاز دارم در صورتی که میتونید و پاسخگو هستید لطفا اطلاعات ای دی تلگرام را برام میل کنید .

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً سوالات را در زیر مقالات مطرح کنید و یا از قسمت تماس با ما ایمیل ارسال کنید. متشکرم.

 24. هستی خرسند

  با سلام و احترام. از بخش تماس با ما یه سوال فرستادم. امکان داره لطف کنین و به سوالم جواب بدین. ممنون میشم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، بله حتماً، میبخشید، به دلیل مشغله بسیار زیاد، پاسخدهی کمی زمان بر خواهد بود، اما حتماً جواب خواهم داد.

  1. حامد قدیمی

   سلام، همانطور که توضیح داده شده، اصول رسم نمودارهای خطی، ستونی، میله ای و سطح یکسان است، روش رسم و مفهوم آنها نیز یکسان است، تنها تفاوت در طرز نمایش داده ها میباشد که بسته به نوع داده ها باید تصمیم بگیرید از کدام نمودار استفاده کنید. موفق باشید.

 25. عرفان

  با عرض سلام و تشکر بابت ارائه این موضوع
  میشه لطف کنید و طرز رسم نمودارهای کومبو یا تلفیقی رو هم اراده بفرمایید.
  به عنوان مثال در نموداری که میزان فروش برای فواصل مختلف نمایش داده میشه قیمت فروش رو هم بتونیم هم زمان روی نمودار نمایش بدیم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، مقاله مربوطه در پایگاه دانش وجود دارد، لطفاً مطالعه نمایید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودار حبابی در اکسل در مقالات آموزشی سایت تدریس شده است. تا جایی که میدانم رسم Motion Chart ابزاری مخصوص به خود در اکسل ندارد. لطفاً اگر اطلاعات بیشتری دارید در همینجا راهنمایی بفرمایید. با تشکر و موفق باشید.

 26. شهرام

  سلام آیا در نمودار پراکندگی در محور x ها بجای اعداد میشه متن قرار داد. مثلا محور x ها مربوط به نام و نام خانوادگی افراد می باشد و محور y ها نمرات آنها. حال با نمودار پراکندگی میشه نشون داد مثلا نمره علی ۱۸٫۵ ؟؟؟

 27. شیما

  سلام. ممنون از مطالبدمفیدتون .
  من کمک فوری نیاز دارم . لطفا راهنماییم کنید.
  میخوام یه نمودار بکشم به این صورت که نسبت تغییرات دو شرکت رو در دو سال متوالی روی یک نمودار نشون بدم. مثلا بازده سرمایه گذاری شرکت الف در سال ۹۰ و ۹۱ به ترتیب ۱و ۳ هست و در شرکت ب به ترتیب ۱.۵ و ۲.۵ هست. تغییرات این نسبت رو واسه هر دوشرکت در یک نمودار چطور باید نشون بدم؟؟؟؟ با سپاس فراوان

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، از یک نمودار ستونی ساده میتوانید استفاده کنید. موفق باشید.

 28. ستاره

  سلام من نمودار ستونی رسم کردم ،بارش بر حسب زمان
  میخوام زمانم پیوسته نشون بده مثلا ۷-۸ یا ۸-۹،لطفا راهنمایم کنین

  1. حامد قدیمی

   سلام، آیا منظور شما نمودار رادار (Radar) هست؟ در مقالات این نمودار توضیح داده شده، در غیر اینصورت لطفاً نمونه ای برای من ارسال کنید. متشکرم.

 29. atefeh

  سلام با عرض خسته نباشید خدمت شما
  میشه لطفا بفرمایید شیب نمودار رو چه جوری باید در بیارم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، از روی داده ها استخراج کنید و یا معادله خط رسم شده را در نمودار نمایش دهید.

 30. sam

  با سلام
  من ۲۰ نمودار دارم با محور عمودی و افقی متفاوت که میخواهم هموشن در یک پنجره ترسیم بشن برای مقایسه . چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟
  ممنون میشم پاسخ به ایمیلم ارسال بشه
  با سپاس

  1. حامد قدیمی

   سلام،انجام این کار ممکن نیست، بعلاوه، چطور میخواهید نمودارهایی که محور عمودی و افقی متفاوت دارند را با هم مقایسه کنید؟ به نظرم منطق خواسته شما ایراد دارد. لطفاً بیشتر توضیح دهید.

 31. م.

  سلام
  من میخوام مسیر رو بر عکس برم
  یعنی اصلا داده ندارم میخوام حدود ٣٧۵ نمره طوری بشه که توزیعش نرمال باشه…
  البته خودم کشیدمش و عدد دادم ولی میخوام تمیز باشه
  میتونید کمکم کنید لطفا؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، میتوانید از تابع RAND برای تولید اعداد رندوم استفاده کنید و اینقدر ان کار را تکرا کنید تا به مجموعه اعداد دلخواه برسید. موفق باشید.

 32. فرهاد

  سلام حامد جان
  من با اینکه دو ستونم را درست انتخاب میکنم و اعداد هم کاملا درست و معنا دار هست نمودار رسم نمیشه وقتی از قسمت رسم نمودار منحنی در insert استفاده میکنم.
  اکسل من ۲۰۱۳ هست
  ممنونم اگه جواب بدید؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً رسم نمودار را دقیقاً مانند مراحل نشان داده شده در مقاله دنبال کنید.

 33. جعفر محسنی

  درود بر شما
  نیاز به نرم افزاری دارم که فایل های عددی لاگ شده تحت اکسل رو تبدیل به منحنی کند با توجه به این که این کار در خود نرم افزار اکسل شدنی هست ایا نرم افزار دیگری هم وجود دارد

 34. مهدی

  سلام استفاده خوبی از مطالب کردم و از این بابت سپاسگزارم.
  سوال بنده این هست : بنده میخواهم نموداری رسم کنم مثلا شبیه نمودار دمای ناحیه بخصوصی در تمام روزهای سال یا مثلا نمودار تغییرات قیمت یک سهم در بازه یک ساله . منتها میخواهم در نقاط مشخصی از این نمودار رنگ نمودار عوض بشود. آن ویژگیهایی هم همه کمی و قابل شمارش هستند.
  مثلا فرض کنید تغییرات دمای تهران در سال ۹۵ با این ویژگی که روزهایی که رطوبت بالای ۴۰% بوده باید رنگ نمودار اصلی(دما) از رنگ مثلا بنفش به رنگ قرمز تغییر کند. امیدوارم تونسته باشم مطلب را صحیح انتقال داده باشم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، در یک نمودار نیتوان قابلیت تغییر رنگ نمودار را بر اساس داده ها ایجاد نمود، لیکن ترفند مورد استفاده این است که داده های مورد نظر را به ترتیبی در ستونی دیگر استخراج نمایید و نموداری مجزا ترسیم کنید. به این ترتیب میتوانید فرمت دلخواه را بخش های مختلف نمودار ایجاد نمایید. موفق باشید.

 35. میلاد

  سلام.چگونه میتوانم برای تمایز بین چند نمودار منحنی در اکسل از اشکال هندسی استفاده کرد(بجای نقاط از اشکال هندسی استفاده شود) ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفا بر روی نمودار کلیک راست کنید و از پنجره format data series تنظیمات مورد نظر را انجام دهید. موفق باشید.

 36. الناز

  خسته نباشید سایتتون عالیه
  من یه سوال دارم من یه فایل اکسل دارم که مقایسه یه سری آماره و نمودار ستونی براشون رسم کردم الان میخوام خط روند رو اضافه کنم به این نمودار ستونی. چطوری باید این کارو بکنم؟ حتما باید از ویژوال بیسیک استفاده کنم یا فرمول نویسی کنم؟
  وقتی روی نمودار کلیک میکنم تو تب layout گزینه trendline فعال نمیشه برام

  1. حامد قدیمی

   سلام، در تب layout و در منوی chart elements در گزینه trendline تنظیمات مورد نظر قابل اعمال است. موفق باشید.

 37. فرهاد

  باسلام و ممنون از سایتتون. خواستم بدونم دو تا نمودار هسترزیس در اکسل رسم کرده ایم ، حالا می خواهیم هر دو نمودار روی هم به صورت رنگهای مختلف بیفتد تا ما تغییرات را در محور x,y ببینیم باید چه کاری انجام دهیم. سپاسگزار

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودارها باید در یک نمودار رسم شوند و نمیتون دو نمودار ترسیم شده را تبدیل به یک نمودار کرد. موفق باشید.

 38. دانلود آهنگ قدیمی

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر
  کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

 39. ali

  سلام ,من یه مشکلی دارم نمیدونم چرا جدول میدم نمودار خطی هم x و هم y رسم میکنه چرا یه خط رسم نمیکنه؟؟؟؟؟؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، روش رسم نمودار شما اشتباه است، لطفاً نمودار را بر اساس روش توضیح داده شده در مقالات آموزشی سایت ترسیم نمایید. موفق باشید.

 40. نادر سکوت

  با سلام . چکونه می‌توان یک نمودار خطی که مقادیر محور X آن مساوی نباشند (مثلا در زمان های مختلف و غیر منظم) را ترسیم نمود. با سپاس

 41. عباس

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من یک سوال داشتم
  من برای رسم نمودارم دو نوع داده دارم که یکی از نوع عدد یا number هستش و دیگری از نوع درصد برای اینکه هردو رو در قالب یک نمودار به نمایش بگذارم ؟
  با سپاس

 42. amir

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من میخوام یه نمدار خطی رسم کنم به این صورت که محور افقی بر حسب زمان باشه و دوتا محور عمودی داشته باشم. محور عمودی سمت چپ مثلا بر حسب (MW) باشه و محور عمودی سمت راست بر حسب مثلا برحسب دما (T) باشه.یعنی به این صورت که دوتا نمودار در یک شکل یکی برحسب زمان بر MW و دیگری بر حسب زمان بر دما باشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما میتوانید نمودار Combo ترسیم نمایید. بسیار راحت و ساده، تنها کافیست مراحل توضیح داده شده در مقاله مربوط به این مودار را دنبال نمایید. موفق باشید.

 43. حرسینی

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر
  کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

  1. حامد قدیمی

   سلام، با استفاده از شکل نمودار میتوانید نوع آن را متوجه شوید. از طرفی با فشردن دکمه Change Chart Type نوع نمودار برای شما مشخص میگردد.

 44. شیما

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم روش رسم نمودار برای اثرات متقابل را توضیح بدین. در واقع میانگین های حاصل از دو متغیر که بدست اومده را به صورت یک نمودار رسم کنیم. ممنونم

  1. حامد قدیمی

   سلام، روش رسم نمودارها به نیاز شما بستگی دارد و اینکه داده های شما از چه روشی بدست آمده اند در رسم نمودار تاثیر گذار نیست. با توجه به توضیحات شما به نظرم میبایست از نمودار های X Y در اکسل استفاده نمایید. بهترین نمودار Scatter میباشد. مراحل رسم این نمودار را بر اساس توضیحات مقاله رسم نمودار Scatter دنبال کنید. موفق باشید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودار خود را به صورت نمودار Scatter در اکسل ترسیم نمایید، سپس در تنظیمات محور عمودی، Scale را به صورت لگاریتمیک تعریف کنید. البته میتوانید پیش از رسم نمودار داده های خود را در Scale لگاریتمیک فرمول نویسی کنید و سپس نمودار ترسیم نمایید. موفق باشید.

 45. سارا

  سلام
  من نموداری لازم دارم که رنج مقادیر محور عمودی رو خودم دستی تغییر بدم یعنی شامل اعداد برای مثال ۱۰ ۱۵ ۲۵ ۳۲ و اعداد نامشخص باشه ولی ظاهر محور همه فاصله ها رو یک اندازه نمایش بده مثلا فاصله ۱۰ و ۱ع اندازه ۱۵ تا ۲۵ باشه آیا این امکان در اکسل وجود داره؟ یا با نرم افزار دیگه ای امکانش هست؟

 46. میلاد محبوب

  با تشکر از شما.
  در خصوص رسم نمودار bod and whisker دقیقا مطابق همین شکلی که داخل سایت گذاشتید، هیچ مقاله ای برای آموزش روش رسم منتشر نشده هنوز؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، در مورد این نمودار مقاله ای در سایت نیست، به زودی مقاله ای در این مورد مینویسم، موفق باشید.

 47. سید

  سلام وقت بخیر
  آموزشهای عالی دارید و ممنون
  یک سوال داشتم از خدمتتون که اگر بخواهم یک نمودار رسم کنم و رنگ هر ستون نسبت به یک معیاری تغیر کند به عنوان مثال اگر میزان تولید در یک ماه را به تفکیک روزانه رسم کنیم و اگر مقدار تولید در روزها از یک عددی کمتر بود ستون آن روز به رنگ قرمز تبدیل شود و اگر از یک عددی بیشتر شد به رنگ سبز چگونه میتوانم انجام دهم
  با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، این کار ممکن است، اما نه به طریقی که در ذهن شماست، اولاً هر ستون خودش باید یک سری نمودار باشد که رنگ آن را بتوان به صورت مستقل تغییر داد، و ثانیا نیاز است که سلول هایی غیر از سلول داده ها برای رسم نمودار استفاده کنید که محتوای این سلول ها بر اساس داده های شما تغییر کند و نمودار مورد نظر بر این اساس ترسیم شود. تصور کنید چهار ستون داریم، به چهار رنگ که هر کدام یک Series هستند و Source جدا دارند، بر اساس داده های شما در سلول های Source عدد قرار داده میشود و ستون ها ترسیم میشوند.
   موفق باشید.

 48. قانع

  سلام. ممنون از سایت مفیدتون
  چطور میتونیم مقدار عددی سطح زیر نمودار رو روی نمودار سطح ذکر کنیم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، این امکان وجود ندارد و برای انجام این محاسبات باید در اکسل فرمول نویسی شود.

 49. کلید لمسی آلفا

  سلام. چجوری میشه یه نمودار بگیرم از کلید هایی که فروش رفته که فروش اینده رو به طور تقریبی نشون بده رو نمودار

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودارهای پیش بینی با توجه به نوع داده های شما و روش مورد استفاده متفاوت میباشند، لیکن بررسی انواع این نمودارها و روش های مختلف پیش بینی داده ها در محدوده اکسل نیست، اما میتوان آنها را در اکسل ترسیم نمود. شما ابتدا میبایست روش مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید؟