رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل

با نمودارهای میله ای و ستونی و کاربرد آنها در مقاله ی رسم نمودار در اکسل به صورت مختصر آشنا شدیم، در این مقاله میخواهیم بالاخص در مورد کاربرد و روش رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل صحبت کنیم.

بسیاری از مباحث مربوط به رسم و ویرایش نمودار در اکسل برای تمام انوع نمودارها یکسان میباشد، لذا توصیه میشود برای یادگیری دقیق تر و کامل تر حتماً قبل از مطالعه این مقاله، مقاله ی رسم نمودارها در اکسل را مطالعه نمایید و پس از به یادگیری روش ویرایش نمودارها در اکسل بپردازید.

رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل

آموزش خصوصی اکسل

نمودار ستونی در اکسل

نمودار ستونی و میله ای در اکسل مشابه یکدیگر هستند و کاربرد یکسانی دارند، تفاوت عمده ی نمودار میله ای و ستونی در اکسل، عمودی و افقی بودن نمودارها میباشد، که همین امر سبب ایجاد تفاوت در ماهیت داده های کاربردی برای این دو نمودار میگردد.  نمودارهای میله ای در اکسل (Bar Charts) از میله های افقی برای نشان دادن کمیت ها استفاده مینماید و نمودار ستونی در اکسل (Column Chart) ستون های عمودی را برای مقایسه ی کمیت ها به کار میبرد.

نمونه ای از یک نمودار ستونی و میله ای در اکسل برای انجام یک مقایسه واحد در شکل های زیر نشان داده شده است. نمودارهای زیر تعداد سفارشات دریافت شده یک شرکت از سه ایستگاه متفاوت را در ماه January نشان میدهد. نمودار اول نمودار ستونی در اکسل و نمودار دوم از نوع نمودار میله ای در اکسل میباشد.

نمودار ستونی در اکسل

نمودار میله ای در اکسل

همانطور که در شکل های فوق مشاهد میکنید، نمودارهای میله ای و ستونی در اکسل هردو برای نشان دادن این داده ها مناسب میباشند و یکسان عمل میکنند، بسته به ماهیت داده ها و نحوه ی مرسوم نمایش داده ها و یا محدودیت های موجود در نحوه ای ارایه نمودارها، کاربران تصمیم میگیرند از کدام نوع نمودار برای نمایش داده های خود استفاده نمایند.

نمودار میله ای در اکسل

کاربرد نمودار ستونی و میله ای در اکسل

نمونه ایی از کاربرد نمودار ستونی و میله ای در اکسل در قالب یک مثال واقعی ارائه شده است، در این مثال میخواهیم نمودار ستونی و میله ای مربوط به داده های زیر را در اکسل رسم نماییم. جدول زیر سفارشات دریافت شده توسط یک شرکت را از سه پایگاه دریافت سفارش این شرکت در طول یک سال نشان میدهد، هر ستون مربوط به یک پایگاه میباشد و هر سطر نشان دهنده ی یک ماه از سال است.

ستون سمت راست مجموع سفارشات ماهیانه و سطر آخر مجموع سفارشات هر ایستگاه رانشان میدهد، عدد موجود در سطر و ستون آخر تعداد کل سفارشات در یک سال میباشد.

مثال رسم نمودار ستونی در اکسل

فرض کنید شما مشارور برنامه ریزی شرکت مورد نظر هستید و برای ارایه ی داده های فوق در جلسه نیاز به ترسیم نمودار در اکسل دارید، با توجه به اینکه هدف از مشاهده ی این نمودار مقایسه سریع میزان سفارشات دریافت شده در ماه های مختلف و از ایستگاه های متفاوت میباشد، نمودار ستونی مناسبترین گزینه برای ترسیم این داده ها در اکسل است.

برای درک بهتر محتوا و تمرین بیشتر میتوانید فایل این تمرین را دریافت نمایید

میخواهیم در اکسل نموداری رسم کنیم که تعداد سفارشات دریافت شده در ماه February را از ایستگاه های مختلف با هم نمایش دهد. برای اینکار ابتدا ازمیسر زیر، نمودار ستونی یا میله ای را  انتخاب نمایید.

رسم نمودار ستونی در اکسل

همانطور که در شکل بالا نمایش داده شده است، نمودار ستونی و میله ای در اکسل خود اشکال متفاوتی دارند، مکعبی دو بعدی و سه بعدی، سیلندری یا استوانه ای (Cylinder)، مخروطی (Cone) و هرمی (Pyramid)، کاربران میتوانند نمودار دلخواه را انتخاب نمایند، امکان تغییر نوع نمودار و فرمت آن بعد از رسم نمودار در اکسل هم ممکن میباشد، پس میتوانید بعد از اتمام رسم نمودار در مورد شکل آن تصمیم بگیرید.

برای جلوگیری از دوباره کاری در ترسیم نمودار در اکسل، هنگام Insert کردن نمودار در اکسل و طی کردن مراحل فوق، یک سلول خالی را در حالت انتخاب قرار دهید، در اینجا اگر دقت کنید میبینید سلول A1 درحالت انتخاب قرار گرفته، بدین ترتیب پس از انتخاب نمودار مورد نظر یک صفحه ی خالی برای شما نمایش داده میشود که میتوانید رسم نمودار در اکسل را از آن آغاز نمایید.

کادر خالی ایجاد شده در صفحه ی اکسل شما آماده ی معرفی داده ها برای رسم نمودار ستونی یا میله ای در اکسل میباشد، بر روی صفحه کلیک کرده و گزینه ی Select Data را انتخاب کنید، با انتخاب این گزینه پنجره ی انتخاب داده برای نمودار اکسل فعال میگردد. در اینجا شما میتوانید با کلیک بر روی Add نمودار ستونی جدید خود را در اکسل ایجاد نمایید.

برای ایجاد نمودار ستونی در اکسل برای مثال بالا مراحل زیر را دنبال نمایید:

رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل1

رسم نمودار ستونی در اکسل2

پس از طی کردن مراحل فوق رسم نمودار به پایان رسیده است و شما نموداری مشابه شکل زیر در اختیار دارید:

نمونه نمودار ستونی در اکسل

شما میتوانید به تعداد دلخواه نمودار ستونی در کنار یکدیگر ایجاد نمایید، مشروط بر اینکه محور افقی آنها یکسان باشد. حال به عنوان تمرین از شما میخواهم که در اکسل نمودار ستونی رسم نمایید که اطلاعات سه ماه اول (January، February و March) سال را در کنار یکدیگر رسم نماید، خروجی نمودار شما شبیه شکل زیر خواهد بود:

مثال نمودار ستونی در اکسل

نمودار ستونی زیر تعداد سفارشات دریافت شده از سه ایستگاه متفاوت را در سه ماه اول به تفکیک ماه ها مقایسه مینماید، دقت کنید که هر رنگ نشان دهنده ی اطلاعات یک ماه بخصوص است، در فایل اکسل خود این نمودار را ایجاد نمایید و روش انجام این کار را برای دیگران در قسمت کامنت های این مقاله توضیح دهید. در واقع نمودار ستونی زیر بیانی متفاوت از نمودار ستونی قبلی میباشد.

تمرین نمودار ستونی در اکسل

حال نمودار ستونی نشان دهنده ی تعداد سفارشات دریافت شده در طول سال را ترسیم نمایید، نمودار رسم شده مشابه شکل زیر میباشد.

نمودار ستونی در اکسل1

آموزش خصوصی اکسل

 ویرایش نمودار ستونی و میله ای در اکسل

برای شناخت عناصر نمودارها در اکسل و روش ویرایش آنها به مقاله ای که اختصاصاً به ویرایش نمودارها در اکسل میپردازد مراجعه کنید.
در ادامه دو فایل ویدئو قرار گرفته است. در این ویدئوها روش رسم، ویرایش و توضیحات مربوط به نمودار های ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line)، سطح (Area) و رادار (Radar) توسط حامد قدیمی به تفصیل توضیح داده شده است:

قسمت اول آموزش مفهوم و روش رسم نمودارهای ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line)، سطح (Area) و رادار (Radar) توسط حامد قدیمی (حجم این فایل ۴۲Mb میباشد):

برای دانلود قسمت اول فیلم آموزشی مفهوم و روش رسم نمودارهای ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line)، سطح (Area) و رادار (Radar) در اکسل بر روی این خط کلیک کنید.

قسمت دوم آموزش مفهوم و روش رسم نمودارهای ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line)، سطح (Area) و رادار (Radar) توسط حامد قدیمی (حجم این فایل ۲۷Mb میباشد):

برای دانلود قسمت دوم فیلم آموزشی مفهوم و روش رسم نمودارهای ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line)، سطح (Area) و رادار (Radar) در اکسل بر روی این خط کلیک کنید.

آموزش خصوصی اکسل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۱۷۷ نظر

 1. ebrahim

  با تشکر از اموزش کاملی که ارائه شده است.
  یک مشکل برای رسم نمودار ستونی دارم که وقتی نمودار به صورت ستونی رسم میکنم داده های محور x به صورت فارسی نمایش داده می شود؟؟ باید چیکار کنم ؟

  1. حامد قدیمی

   خواهش میکنم، در قسمت Excel Option و در قسمت popular تنظیمات زبان اکسل Language Setting قرار داره، که در این جا زبان انگلیسی به صورت پیشفرض انتخاب شده، اگر زبان فارسی اونجا نوشته شده بود پاکش کنید و دوباره امتحان کنید، اگر خواسته ی شما محقق نشد باید تنظیمات زبان ویندوز از قسمت Region & Language بخش Control Pane سیستمتون رو دستکاری کنید، فکر کنم با انجام این دو کار در نهایت به خواستتون برسید، لطفاً حاصل کار تون رو در جواب این نوشته بنویسید. متشکرم

 2. رضا

  با سلام
  مشکل من دقیقا رسم نمودار ستونی هست که در تمرین داده بودید. اگر امکانش هست نحوه جدا رسم کردن ستون هایی که در یک دسته هستند رو توضیح دهید. با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما اول نمودار ستونی خودتون رو برای یک دسته از داده ها رسم کنید، بعد از اینکه رسم نمودار تموم شد، روی نمودار کلیک راست کنید و مراحل یک دو و سه رو دوباره طی کنید، دقت کنید که محور افقی برای داده های شما باید یکسان باشه پس انجام مجدد مرحله ی چهارم نیاز نیست ، هر چند سری داده که احتیاج دارید میتونید از این طریق به نمودارتون اضافه کنید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، برد در ریاضی به معنی محدوده ی تغییرات نمودار در راستای محور عمودی (محور Y) است، پس برد یک نمودار مشخصه ای کاملاً وابسته به نمودار است و به روش رسم نمودار بستگی ندارد، اگر منظور شما از برد همین برد ریاضی باشد که گفتم، با توجه به داده های شما، برد تابع شما محدوده ی مینیمم تا ماکزیمم Y است که تنها کافیست در ستون در بر دارنده ی Y دنبال مینیمم و ماکزیمم بگردید.
   اما اگر منظور شما از تعیین برد عددی است که روی محور عمودی نمودار نشان داده میشود، در مقاله ویرایش نمودار ها ذکر کردم، شما باید روی محور عمودی نمودار کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه ی Format Axis برای نمودار خود محدوده تعریف کنید.

 3. مجید

  سلام و درود
  یک سری داده های تابلویی دارم می خواهم نمودار هر شعبه طی سالهای مورد بررسی در نموداری جدا رسم شود و ۴۰ شعبه در یک نمودار نباشند
  و با انتخاب کل داده ها نمودار ها جداگانه رسم شوند
  تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، اگر شما تمام داده های خود را برای رسم نمودار انتخاب کنید اکسل نمیتونه تشخیص بده که شما میخواین چند نمودار جداگانه رسم کنید، و تنها یک نمودار شامل تمام داده های شما رسم خواهد شد، تنها راه برای انجام کاری که انتظار دارید، این هست که برای هر نمودار جداگانه طبق مرحل ذکر شده در این مقاله عمل کنید، یعنی چهل بار عمل رسم نمودار را تکرار کنید، البته میتونید نمودار اول را با فرمت دلخواه رسم کنید و برای رسم نمودارهای بعدی همین نمودار را کپی کرده و داده های ورودی را تغییر دهید. نکته ی دیگه اینکه اگر این کار قرار هست که دائم انجام شود پیشنهاد میکنم از کد ویژوال بیسیک برای رسم نمودارهاتون استفاده کنید تا در زمان صرفه جویی قابل توجهی کنید.

 4. عسل بانو

  با سلام
  طبق روش شما پیش رفتم.اما وقتی معادله ی خطی نمودارم رو از نرم افزار میخوام ، داده های محور افقی رو در نظر نمیگیره و بر اساس ۱،۲،۳،۴ که خودش در مرحله اول میده معادله خط رو حساب میکنه.
  بر فرض محور افقی من ۵۰،۱۰۰،۱۵۰ و ۲۰۰ هست اما معادله ی خط بر اساس ۱،۲،۳،۴ نوشته شده.
  با گزینه select data تعریف کردم که محور افقی چی باشه اما درست نمیشه.
  لطفا” راهنمایی کنید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، کامنتی که نوشتید مربوط به مقاله ” رسم نمودار خطی” میباشد، با این حال، لطفاً از ابتدا و با دقت یکبار دیگه نمودارتون را رسم کنید، اگر از مراحل رسم مطمئن هستید، لطفاً به قسمت Format Axis برای محور افقی برید و چک کنید که همه چی رو به راه باشه، در اینصورت معادله ی داده شده درست خواهد بود، به این نکته توجه کنید که معادله ی داده شده مربوط به خطی یا نموداری است که خود اکسل بر اساس نمودار و داده های شما رسم کرده، در نتیجه این معادله ۱۰۰ در صد منطبق بر داده های شما نخواهد بود، مثلاٌ اگر شما داده هایی پراکنده داشته باشید و بخواهید معادله ی یک خط (معادله درجه یک) برای آن بدست بیاورید، حتماً نقاط آن خط با داده های شما اختلاف خواهند داشت. موفق باشید.

 5. یاسر

  سلام
  چه جوری می شود نمودار میله ای عمودی نباشد افقی باشد
  منظور خود میله هاست نه محورها
  نمودارهای ستونی میله ای افقی باشند

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً سوال خود را واضح تر بیان کنید، در صورت نیاز میتوانید از قسمت “تماس با ما” فایل نمونه برای بنده ارسال کنید تا ابراز نظر کنم، قاعدتاً انجام اینکار منطقی نیست.

 6. سما

  سلام مرسی از سایت خوبتون اگه میشه بفرمایید چطور میشه نمودار مستطیلی رسم کنم؟یعنی ستونهای نمودار همه به هم چسبیده باشن

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، بعد از اتمام رسم نمودار ستونی، بر روی یکی از ستون ها کلیک راست کنید و گزینه ی Format Data Series را انتخاب کنید، در پنجره ی باز شده در قسمت Series Option، بخش مربوط به فاصله ی بین ستون ها Gap Width نام دارد، که میتوانید فاصله ی بین مستطیل ها را به دلخواه تنظیم کنید.

  1. حامد قدیمی

   منظور شما از این سوال و نمودار ساقه و برگ را متوجه نمیشم، اگر شما میخواهید در اکسل فلوچارت رسم کنید میتوانید مقاله ی “شکل و عکس در اکسل” را مطالعه کنید، و اگر با Smart Art آشنایی ندارید، مقاله ی “Smart Art در اکسل” را مطالعه کنید، شاید با خواندن این دو مقاله بتونید به نیازتون پاسخ بدید، در ضمن در مقاله ی “رسم نمودار در اکسل” تمام انواع نمودارها در اکسل معرفی شده اند و خارج از اینها نمودار دیگری در اکسل قابل ترسیم نیست.

 7. Hassan Seraj

  دوستان
  تو رو خدا کمکم کنین
  هر کی بلده، به من یاد بده چطوری می تونم توو اکسل انحراف از معیار بگیرم و واسه داده ها و نمودار بکشم.
  ممنون میشم یادم بدین

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای بدست آوردن انحراف از معیار تنها نیاز به یک فرمول نویسی ساده دارید، برای رسم نمودار هم میتوانید از مقالات این سایت برای هر نوع نمودار که مورد نظرتون هست استفاده کنید،

 8. فاطمه نصرآبادی

  سلام واقعا ممنووووووووووووون. عالی بود میخواستم برای مقالم نمودار رسم کنم نمیدونستم چه کار کنم نجاتم دادید خدا خیرتون بده منوووون

 9. مهسا مرادی

  سلام وقتی نمودار درج میشه ترتیب داده ها رو به هم میریزه مثلا ماه فروردین میاد اخر اسفند میاد اول میشه راهنماییم کنید؟؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، دلیل این رویداد اینست که پیش فرض اکسل شما Right to Left است، به همین دلیل رسم نمودار شما بگونه ای است که همواره محور عمودی در سمت راست نمودار قرار دارد و داده ها از راست به چپ مرتب میشوند، برای اصلاح حالت فوق از قسمت File (یا Office Button) وارد Excel Option شده و در منوی Advanced به قسمت Display بروید، در انتهای این قسمت پیشفرض اکسل خود را Left to Right انتخاب کرده و تغییرات را ذخیره کنید.
   موفق باشید.

 10. نگار

  سلام آقای قدیمی، خیلی خیلی ممنونم ازتون، واقعا توضیحاتون کاربردی و عالی بودن

 11. حیدری

  سلام ضمن تشکر از زحمات شما لطفا بفرمایید چگونه میتوان برای هر ردیف یک جدول نمودار جداگانه داشت و چگونه این نمودار ها رو میتوان در صفحه اکسل( هیدن) کرد و در مواقع لزوم مجدد( ان هیدن )نمود خیلی متشکرم

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، برای رسم نمودار های جداگانه تنها کافیست سری اعداد را به صورت جداگانه در یک نمودار وارد کنید، نمودار رسم شده در یک شیت اکسل قابل مخفی شدن نیست ولی اگر نمودار را به یک شیت نمودار (Chart Sheet) منتقل نمایید میتوانید شیت در بردارنده نمودار را مخفی کنید.

 12. صالحی

  با سلام وتشکر از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتین یه سوال داشتم این نمودار که با سه رنگ متفاوت ایجاد شده را برای یک عنصر میخوام رسم کنم که با سه عدد این رنگها جدا بشن( مثال برای عنصر مس سه مقدار زمینه وحد استانه وـنومالی ) با تعداد داده های زیاد حدود ۲۵۰به مشکل برخوردم کمکم کنید ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم،اگر میخواهید برای سه سری داده نمودار ستونی رسم کنید حتماً باید دقت داشته باشید که محود افقی برای هر سه سری داده باید یکسان باشد و تنها تفاوت داده ها در ارتفاع ستون آنها باشد، در اینصورت مشکلی برای رسم نمودار نخواهید داشت، موفق باشید.

 13. صالحی

  سلام اگه میشه من در فایلی اطلاعاتم را از طریق ایمیل در اختیار بذارم برام یک نمونه رسم کنید ممنون میشم

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای مطرح کردن سوالات به صورت فایل میتوانید در قسمت “تماس با ما” فرم تماس را با توضیحات کامل تکمیل کنید و فایل خودتان هم در صورت نیاز ضمیمه کنید، در صورتی که در سطح دانش بنده باشد و فرصت داشته باشم پاسخ خواهم داد، همینطور در بخش پرسش و پاسخ هم میتونید یک موضوع جدید در مورد مشکلتون ایجاد کنید که در مورد آن بحث شد.

 14. z

  باسلام وتشکر از اطلاعات مفیدتان.من جدول زیر را دارم اصلا نمودار ستونی رسم نمیشه.واعداد اعشاری را نشان نمی دهد.لطفا راهنمایی فرمایید وعجله دارم ممنون
  نام آموزشگاه مردودی
  ۵۰
  ۵۰
  ۵۰/۷۲
  ۵۳/۳۳
  ۵۴/۱۷
  ۶۲/۱۶
  ۶۳/۱۶
  ۶۳/۳۳
  ۶۳/۶۴
  ۶۵/۲۲
  ۶۶/۶۷
  ۸۱/۸۲
  ۸۳/۳۳
  ۸۹/۴۷

  آیت الله طالقانی
  هوشمندان
  سرداران شهید
  شهید نعمتی
  شهید دنیامالی
  امام خمینی ۱
  شهیدهمت
  حضرت امام رضا(ع)
  شهیددستغیب
  شهیدچمران ۱
  پدیده دانش
  راهیان نور
  شهید حاج عبدالحسینی
  آیت الله غفاری

  1. حامد قدیمی

   در قسمت “تماس با ما” میتوانید فایل خود را ضمیمه کنید ولی با این حال با توجه به داده های شما و نیاز شما به نظرم اگر روند ذکر شده در مقاله را به ترتیب دنبال کنید در رسم نمودار مشکلی نخواهید داشت، برای نمایش تعداد اعداد اعشار هم میتوانید فرمت اعداد سلول ها را به راحتی تغییر دهید.

   1. سحر

    با سلام
    شاید بخاطر این باشه که اعدا اعشاریتون رو با علامت/ می نویسید مثلا:۵۰/۷۲ و جواب درست درنمیاد و باید به این صورت بنویسید: ۵۰٫۷۲
    موفق باشید

 15. متین

  با سلام. نمودار میله ای می خواهم رسم کنم که صرفا ستونهای خاصی را روی نمودار نشان دهد یعنی اگر ۵۰۰ سل داشته باشم برای ۲۰ سل خاص نمودار نیاز دارم. لطفا راهنمایی نمایید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، طبق روال عادی نمودار خود را رسم کنید، میتوانید در جدول داده های خود، سطرهایی که به آنها احتیاج ندارید را فیلتر کنید، در اینصورت در نمودار نشان داده نمیشوند، البته در تنظیمات نمودار میتوانید تعیین کنید که ایا سطرهای مخفی نشان داده بشوند یا خیر، به صورت پیشفرض، سطرهای مخفی شده یا فیلتر شده در نمودار نشان داده نمیشوند. فیلم آموزشی را مشاهده نمایید. موفق باشید.

 16. zohre

  سلام ممنون عالی هستید من موفق شدم یه نمودار میله ای بکشم امانمیدونسم چطور بفرسم ..سپاس

 17. عماد

  سلام ممنون از اطلاعاتتون
  من میخواستم یه نمودار خطی بکشم ولی مراحلو رسموبلد نیستم حالا میخوام من بگم شما ببین درسته یا نه؟؟
  ۱_insert
  ۲_chart
  ۳_Line
  میشه بگید بعد از این باید چه کار کنم؟؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، لطفاً مقاله آموزشی را به دقت بخوانید، تمام مراحل رسم کامل توضیح داده شده است، بعلاوه، در انتهای مقاله میتوانید فیلم آموزشی را مشاهده نمایید.

 18. زهرا

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  اگه ممکنه راجع به رسم نمودار شمعی جهت بررسی تغییر قیمت یک محصول در بورس ، کمی منو راهنمایی کنید .
  پیشاپیش از پاسختون سپاسگزارم

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، شما باید از نمودار نوع Stock استفاده کنید. در مورد جزییات رسم این نوع نمودار هنوز مقاله ای ننوشته ام، اما اصول رسم این نمودار مانند انواع نمودارهای دیگر که در سایت توضیح داده شده میباشد. لطفاً با داده های خود نمودار را رسم نمایید و در صورتی که موفق نشدید یا مشکلی داشتید برای من ایمیل بفرستید و حتماً فایل خود را ضمیمه نمایید، تا جایی که بتوانم راهنمایی خواهم کرد. موفق باشید.

 19. سپیده

  واقعا خدا خیرتون بده خیلی عالی تمام نمودارها را توضیح داده بودین
  سپاااااااااااااااااااااااااااس فرواااااااااااااااااااااااااااان

 20. رهام

  سلام
  آقا واقعا دمتون گرم خیلی عالی بود فقط کاش تو مقاله تون این نکته رو هم ذکر میکردین که مقادیر رو با کدوم نشونه باید از هم جدا کرد،جونم در اومد تا فهمیدم… به هرحال خسته نباشید بازم ممنون.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، سلامت باشید. من متوجه منظور شما نشدم! لطفاً بیشتر توضیح بدید که چه چیزی منظورتون هست! حتماً اضافه خواهم کرد، متشکرم.

 21. یکتا

  با سلام، سوال من اینه که نمودار ستونی که میخوام رسم کنم بجای مستطیل های پهن با اندازه معمولی و منطقی میله های باریکی به من میده، خصوصا که دارم در سالهای مختلف دو سری داده رو با هم مقایسه میکنم ، اینقد باریک هستن که به سختی و از روی رنگ میشه به تفاوتشون پی برد. به طور ضروری به راه حلی برای حل این مشکل نیار دارم با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، دلیل باریک شدن ستون های نمودار شما اینست که فضای کافی برای ستون ها وجود ندارد، اولاً شما میتوانید اندازه ی کلی نمودار خود را بزرگتر نمایید و به این ترتیب ستون های شما عریض تر شوند و ثانیاً شما میتوانید فاصله ی بین ستون ها را کمتر کنید که به دنبال آن میتوانید ستون هایی با عرض بیشتر داشته باشید، برای کم کردن فاصله ی بین ستون ها بر روی ستون ها کلیک راست کنید و در منوی Format Data Series فاصله ستون ها (Gap) را تنظیم نمایید. در نهایت میتوانید رنگ ستون ها برای دو سری داده را دو رنگ غیر متشابه انتخاب نمایید و یا به عبارتی Contrast را افزایش دهید. موفق باشید.

 22. مقیمی

  سلام وخسته نباشید:
  می خواستم ببینم نمودارهای تعاملی (اثر دو عامل بر یک عامل دیگر) را چگونه می توان رسم کرد؟
  با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید، لطفاً انواع نمودار ها در اکسل را در مقاله “رسم نمودار در اکسل” مطالعه نمایید، و بر اساس نیاز خود، مقاله مربوطه را مطالعه کنید، تمام مقالات همراه با فیلم آموزشی تدریس شده اند. در صورت که دچار مشکل شدید، فایل خود را به همراه توضیحات از فرم تماس در قسمت “تماس با ما” برای من ارسال نمایید، در فرصت مناسب پاسخ خواهم داد. موفق باشید.

 23. mahallati

  سلام
  من توی نمودار میله ای نیاز دارم که اکسل میله‌ها رو بر اساس دیتای موجود به شکل طیف رنگ نشون بده. مثلا اگه اعداد من از ۱ تا ۵ باشه میله عدد یک رو قرمز نشون بوده اگه ۲ بود قسمت پایین میله قرمز باشه و قسمت‌های بالاترش نارنجی بشه
  توی اکسل گزینه gradient استفاده کردم ولی اتفاقی که میافته اینه که کل طیف رنگ مشخص شده رو توی همه میله ها رو اعمال میکنه. مثلا همه میله ها پایینشون قرمز و بالاشون سبزه. فقط میله عدد یک کوتاهه و میله اعداد دیگه بلندتر میشه و نهایتا میله عدد ۵ از همه بلندتر. ولی همه میله ها کل طیف رنگ رو دارن. اما من می‌خوام طیف رنگ تقسیم بشه. یعنی اگه عدد ۱٫۲۵ بود میله این عدد عمده رنگش قرمز باشه و یه کمی از آخرش نارنجی. در عوض میله عدد ۴٫۶۳ چون بالاتر میره رنگش فرق میکنه. یعنی پایینش قرمز میشه اواسطش نارنجی . یه کمی بالاتر زرد . یه کمی بالاتر سبز کم رنگ. و نهایتا با سبز پر رنگ تموم بشه
  این کار رو چطور می‌توم انجام بدم

  1. حامد قدیمی

   سلام، تا جایی که من میدونم در اکسل انجام این کار ممکن نیست، شما نمیتوانید برای یک ستون از داده ها چندین رنگ انتخاب نمایید، البته با ترفندی انجام این کار ممکن میشود، میتوانید چند سری نمودار میله ای رسم نمایید، نمودار اول داده ها را فقط تا عدد ۲ رسم کند، از عدد ۲ تا ۵ در نمودار دوم و از ۵ به بعد در نمودار سوم رسم شود، برای انجام اینکار فرض کنید میخواهید نمودار را برای چند سری از داده ها رسم نمایید و داده های را به ترتیب مورد نظر مرتب کنید. موفق باشید.

 24. عاطفه

  سلام
  میخوام نمودار مستطیلی رسم کنم اصلا نمیدونم اول با داده هام چیکار کنم و میخوام برای پروژه ی آمار این رسم رو روی برگه با دست انجام بدم یعنی مجبورم لطفا کمکم کنید اصلا رسمشو بلدنیستم

  1. حامد قدیمی

   سلام، اگر مقاله را به دقت مطالعه کنید و فیلم آموزشی را مشاهده نمایید حتماً میتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. موفق باشید.

 25. کوثر

  سلام من میخوام نمودار میله ای در اکسل رسم کنم و داده های اکسل را از چپ به راست بیاورم اما نمیشه.میشه لطف کنید بگین چکار کنم؟ضروری

  1. حامد قدیمی

   سلام، مقاله را به دقت بخوانید، فیلم آموزشی را مشاهده نمایید، حتماً میتوانید این کار را انجام دهید. موفق باشید.

 26. sania

  سلام.من میخوام توی نمودارای ستونی مثل موقعی که میخواستیم سطح زیر نمودارو تعیین کنیم، یه خط از روی ستونا رد کنم. میشه لطفا راهنماییم کنید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما باید از نمودار ترکیبی (Combo) استفاده کنید، کافیست با همان داده هایی که نمودار ستونی ترسیم کرده اید یک نمودار خطی هم ترسیم نمایید. لطفاً مقاله مربوطه را مطالعه کنید. موفق باشید.

 27. maryam

  با سلام و تشکر از مطالب بسیارمفیدتون.
  سوالی که دارم اینه که من اگه بخوام در نمودار ستونی ستون هایی که از نظر آماری دارای تفاوت معناداری هستند را با گذاشتن ستاره ای در بالای ستون ها مشخص کنم باید چیکار کنم؟ داده ها را در نرم افزار spss آنالیز کردم ولی نمودارهای ستونی را با اکسل کشیدم.
  ممنون.

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، شما میتوانید برای داده های متفاوت نمودار های ستونی متفاوت ترسیم کنید (چند نمودار ستونی در یک Chart Area) و سپس هر گروه از نمودارها را با رنگی متفاوت نشان دهید. اگر بخواهید بالای ستون ها علامت خاصی بگذارید میتوانید از Shape ها استفاده کنید و آنها را بر روی نمودار خود کپی نمایید. موفق باشید.

 28. maryam

  متشکرم آقای قدیمی
  علاوه بر روشی که شما ذکر فرمودید روش دیگه ای که پیدا کردم اینه که ستون مورد نظر را انتخاب کنم و سپس کلیک راست، انتخاب گزینه add data lable، لیبل ستون را حذف کنم و از طریق insert symbol، سیمبل مورد نظر را اضافه کنم. بازم ممنون. این رو نوشتم شاید ی وقتایی به درد کسی بخوره.
  تندرست باشید.

 29. مجتبی

  با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون ،یه جدول دارم که تو تمام سلولهاش فرمول نویسی شده،میخام نمودار سه تایی ستونی بکشم برای این جدول، نمودار رو رسم میکنم ولی تمام ستونها عدد صفر رو نشون میدن ،و اعداد موجود در سلولها رو نمیخونن در حالی که همین نمودارو برای جدولی با همین ابعاد ولی فرمول نویسی نشده رسم میکنم هیچ مشکلی ندارم و تمام اعداد در سلولها ستونشون رسم میشه ،اگر لطف کنید مشکلم رو برطرف کنید ممنون میشم

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، چیزی که شما مطرح میکنید به نظر منطقی نمیاد، تا جایی که من اطلاع دارم فرمول نویسی ها رسم نمودارها را با مشکلی مواجه نمیکنند. لطفاً با دقت بیشتری نمودار را رسم کنید. اگر به نتیجه نرسیدید در قسمت “تماس با ما” فایل خود را برای من ایمیل کنید و کاری که میخواهید انجام شود را توضیح دهید. موفق باشید.

   1. مجتبی

    سلام بنده فایل رو براتون فرستادم ولی جواب ندادید،هنوز هم مشکلم پا برجاست.

    1. محمود

     منم همین مشکل رو دارم، آیا شما راهی واسش پیدا کردین؟ فهمیدید مشکل از کجاست؟؟

     1. حامد قدیمی

      داده های شما مشکل دارند، لطفاً به اعداد خود دقت کنید. یک کاراکتر اضافه یا Space در انتها یا ابتدای آنها قرار گرفته است که اکسل آنها را به عنوان عدد نمیشناسد. آن کاراکتر اضافه را حذف کنید و مشکل شما حل میشود. موفق باشید.

 30. محمد ثابتی

  سلام و عرض ادب
  باید نمودار خطی رسم کنم که ۱۸۷۰تا داده در دو ستون داره.و نمی تونم.
  چیکار باید بکنم؟
  با سپاس فراوان

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً اصول و روش رسم نمودار نقاط پراکنده (Scatter) را در مقله مربوطه مطالعه نمایید. با توجه به داده های شما به نظرم نمودار نوع Scatter مناسب میباشد. موفق باشید.

 31. محمد ثابتی

  داده ها بسیار بهم نزدیکند.برای نمونه چند تای اول رو خدمتتون ارسال میکنم.
  ۹۰٫۰۸۶۳۸۵ ۳۹۹٫۲۳۷۴۲۲
  ۹۰٫۰۸۶۳۸۶ ۴۰۱٫۱۶۶۱۰۶
  ۹۰٫۰۸۶۳۸۷ ۴۰۳٫۰۹۴۷۸۹
  ۹۰٫۰۸۶۳۸۸ ۴۰۵٫۰۲۳۴۷۲
  ۹۰٫۰۸۶۳۸۹ ۴۰۶٫۹۵۲۱۵۵
  ۹۰٫۰۸۶۳۹۰ ۴۰۸٫۸۸۰۸۳۸
  ۹۰٫۲۴۰۴۸۶ ۴۱۰٫۸۰۹۵۲۲
  ۹۰٫۲۶۷۰۱۲ ۴۱۲٫۷۳۸۲۰۵
  ۹۰٫۲۹۰۸۴۸ ۴۱۴٫۶۶۶۸۸۸

 32. لیلا

  با سلام
  از توضیحات کامل و مفید شما سپاسگزارم. از کاملترین ویدیوهای آموزش رسم نمودار بود.

  اگر مقدور هست درمورد دیاگرامهای نرمالایز هم توضیح بدید ممنون میشم.
  و یک سوال دیگه: زمانی که دیاگرام نرمالایز رسم میکنم اگر ستون عمودی رو به شکل لگاریتمی تعریف کنم و مقدار پایه (کمترین عدد در محور) کوچکتر از ۱ باشه نمودار افقی به وسط شکل منتقل می شه .چه کار باید کرد.
  ممنونم.موفق باشید

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، با توجه به حجم بالای مطالب آموزشی در مورد اکسل و ماکرو نویسی، فعلاً نمیتوان وارد مباحث تخصصی شد، برای انتقال محورهای عمودی و افقی باید از قسمت Axis Format اقدام نمایید. موفق باشید.

 33. علی

  با تشکر از مهندس عزیز که واقعا عالی و به اندازه و بجا آموزش دادن
  خیلی مخلصیم هم دانشگاهی 🙂
  در پناه خدا همیشه پاینده باشی

 34. منصور

  سلام. ممنون از سایت عالی تون
  من به یه مشکلی برخوردم نمیدونم چیکار کنم. اینکه من نمودار خطی رسم کردم که باید شروعش از نقطه صفر باشه که از یک شروع کرده؟ روش کاره خودم رو، روی سیستم دیگه امتحان کردم درست رسم میشه ینی از صفر شروع میشه…
  ممنون میشم زودتر جواب بدین

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً نمودار را دقیقاً مانند روش توضیح داده شده در مقاله و فیلم آموزشی “رسم نمودار خطی در اکسل” رسم نمایید. قطعاً مشکل شما حل خواهد شد و لطفاً به عدد بودن داده های ورودی دقت کنید. گاهی ممکن است اعداد نوشته شده در اکسل به صورت متن باشند و عدد نباشند و در اینصورت نمودار رسم شده اشتباه خواهد بود. موفق باشید.

 35. شیرین

  سلام ممنون از آموزش خوبتون.
  چطور میتونم تو نمودار میله ای دو خط افقی که مربوط به استاندارد هام میشه رسم کنم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، منظور شما از دو خط افقی، دو محور افقی است؟ اگر اینطور است میتوانید از نمودار نوع COMBO برای ترسیم استفاده نمایید. در نمودار نوع COMBO میتوانید دو محور افق برای نمودار میله ای داشته باشید.

 36. الهام

  با سلام و تشکر از توضیحاتتون. دئتا سوال دارم. اول اینکه من یک سری ازمایشات انجام دادم هر کدام در سه تکرار مثلا میزان آنتوسیانیین در سه تکرار بررسی کردم برای چندتا غلظت مختلف مثلا ۱۰ غلظت دارم و هر کدوم در سه تکرار برای این چطوری باید نمودار رسم کنم؟
  سوال دومم اینه که اگه یه گرافی داشته باشیم که کس دیگه درستش کرده و ما دسترسی به اعدادش نداریم آیا میتونیم جای ستوناشا تغییر بدیم یا نوشته های داخل نمودار را تغییر بدیم؟ متشکرم

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم،
   پاسخ سوال اول: شما بتدا باید جدولی تشکیل دهید که در آن ۱۰ غلظت لیست شده باشد و اعداد مربوط به هر تکرار در جلوی هر یک نوشته شده باشد. سپس باید سه نمودار ستونی در یک نمودار ترسیم نمایید. محور افقی نمودار شما باید غلظت ها باشد و محور عمودی میزان آنتوسیانیین باشد.
   پاسخ سوال دوم: بستگی به سطح انتظار شما از میزان تغییرات دارد. در هر صورت اگر داده ها را بتوانید به نوعی از نمودار استخراج کنید میتوانید نمودار مورد نظر را با سلیقه ی خود یکبار دیگر ترسیم نمایید.
   موفق باشید.

 37. هما

  با سلام . جناب آقای مهندس قدیمی بابت آموزش واضح نمودار در اکسل کمال تشکر و سپاسگذاری را از جنابعالی دارم . برای من بسیار مفید و اجرایی بود .

 38. لیلا

  با سلام و تشکر از مطالب خوب و کاربردیتون.. میخواستم نحوه ی رسم error bar روی نمودار ستونی در اکسل ۲۰۱۶ رو برام توضیح بدید.. من توی گزینه ی layout گزینه Analys رو پیدا نمیکنم .. روش دیگه ای هست برای اضافه کردن error bar؟

 39. سارا

  سلام.وقت بخیر..
  واقعا دیگه مغزم هنگ کرده.چطور باید برای نمودار استوانه ی روی خط محور اعداد وارد کنم.
  یعنی اون قسمتی که شما مثلا ماه و سال وارد میکنید من میخوام محور عددی باشه

  1. حامد قدیمی

   سلام، دقیقاً به همین روش توضیح داده شده در مقاله و فیلم آموزشی عمل کنید. موفق باشید.

 40. میثم

  باسلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید در صورتیکه اعدادی که پراکنده هستن و در زمان رسم نمودار در قالب یک نمودار باشند چیکار کنم
  مثلا
  a1=150 ستون
  ۲۰۰= f5 ستون
  ۸۵= t8 ستون
  حالا جمع این ۳ ستون روی نمودار میله ای در قالب یک میله تکی باشه

  1. حامد قدیمی

   سلام، باید سه سری جداگانه ترسیم نمایید. لطفاً مراحل توضیح داده شده در مقاله را دنبال کنید. موفق باشید.

 41. م

  با عرض سلام و وقت بخیر
  ببخشید سوالی داشتم :
  برای رسم error bar بر روی نمودار شنیده ام که باید روی نمودار کلیک کنیم و بعد در قسمت layot برویم و analysisi رو انتخاب کنیم . اما گزینه ی analysis در اکسل من که ۲۰۱۰ است غیر فعال است و نمی توان روی آن کلیک کرد .
  ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، شما باید Error Bar را به نمودار از طریق منوی Add Element اضافه نمایید. فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

 42. آرام

  سلام وقت بخیر
  من یه نمودار ستونی بهم چسبیده کشیدم ولی محور x میخوام مثل محور y اعدادش از ابتدا شروع بشه نه در وسط نمودار x میشه لطفا راهنماییم کنید؟ مثل محور xو y که به صورت ستونی نمایش داده بشه .

 43. سمیه

  با سلام
  ممنونم از توضیحاتتون
  امکانش هست نحوه رسم نمودار بنفشی که برای تمرین گذاشتید رو هم بگید؟ من تا یه جاهایی رفتم ولی واسه نام گذاشتن واسه محور عمودی و اضافه کردن برچسب رنگها گیر افتادم.
  یه مشکل دیگه هم که دارم اینه که برچسبهایی که میخوام واسه نمودارهام بذارم اندیس دارن ولی توی نمودار اندیسها رو میبره همسطح بقیه حروف میکنه.
  لطف بزرگی میکنید اگه راهنماییم کنید.

 44. سمیه

  حل شد فقط مشکل زیر مونده
  برچسبهایی که میخوام واسه نمودارهام بذارم اندیس دارن ولی توی نمودار اندیسها رو میبره همسطح بقیه حروف میکنه.
  با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، تا جایی که میدونم در این مورد نمیشه کاری انجام داد. لطفاً اگر راهی پیدا کردید در همینجا توضیح دهید. متشکرم.

 45. مریم

  سلام من نمودار میله ای که میکشم از عدد شروع میشه برای اینکه نمودارم از صفر شروع بشه چیکار باید بکنم؟؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، باید محل تقاطع محور عمودی و افقی را تغییر دهید. تنظیمات آن در قسمت Axis Properties موجود است. لطفاً فیلم آموزشی را مشاهده نمایید. موفق باشید.

 46. شبنم

  سلام آقای قدیمی.. میخواستم نمودار ستونی سیاه سفید ترسیم کنم. یعنی نمودارها رنگی نباشه و هاشورزده باشه
  کارم خیلی فوریه. لطفا راهنماییم میکنید

 47. روشنا

  سلام من میخام برا این ماهها انحراف معیار هر کدومشو برا دما بدست بیارم هر کاری میکنم نمیشه، میشه کمکم کنید ضروریه
  با تشکر
  month ۱۹۶۱-۲۰۰۱
  ژانویه ۱۸٫۵۲
  فوریه ۲۰٫۰۸
  مارس ۲۴٫۱۵
  آوریل ۲۹٫۰۸
  می ۳۴٫۱۳
  ژوئن ۳۵٫۷۰
  ژولای ۳۷٫۴۲
  آگوست ۳۷٫۵۳
  سپتامبر ۳۶٫۲۸
  اکتبر ۳۲٫۵۹
  نوامبر ۲۶٫۴۷
  دسامبر ۲۰٫۹۵

  1. حامد قدیمی

   سلام، ببخشید که دیر جواب میدم، برای انحراف معیار در اکسل تابعی به اسم STDEV وجود دارد که میتوانید استفاده نمایید. برای حالت Sample از STDEV.S و برای حالت Population از STDEV.P میتوانید استفاده کنید. در مورد شما Population باید استفاده شود یعنی تابع STDEV.P

 48. روشنا

  لطفا فرمولشو میشه بگید من میخام برا این ۱۲ ماه با دماهایی که فرستادم انحراف معیار بگیرم بلد نیستم آیا میشه مثل میانگین برا یکی حساب کرد و پایین کشید تا برا ۱۲ ماه انحراف معیار محاسبه شود؟

 49. روشنا

  سلام دوستان هر کی میتونه لطفا کمکم کنه کارم خیلی عجله ای است باید امروز انجامش بدم

 50. صدف

  سلام دوستان من ۱ هفتس درگیر ۱ نموداری هستم خواهش میکنم کمکم کنید. میخوام ۲۷ تا نمودار ستونی کنار هم بکشم که مینیمم و میانگین و ماکزیمم همه ی ستون ها با ۳ رنگ مشخص بشه.مثلا تو ۱ ستون مینیمم قرمز ماکزیمم سبز و میانگین نارنجی باشه و اعداد اونها در ستون کناری مشخص باشه

 51. زهره

  با سلام
  میخواستم بپرسم برای رسم بار روی نمودار در اکسل ۲۰۱۳ به ترتیب چه گزینه هایی باید بزنم. ممنون

 52. m

  سلام . خسته نباشید.من نمودارستونی برای پرسشنامه م رسم کردم. ولی برای بعضی سوالها برای ۴ گزینه همهی ستونها تعدادش یکنواخت شده.وسطح همش با هم یکسان شده. مشکل دارد؟

 53. m

  سلام. من میخام نمودارم رو صعودی کنم. یعنی فراوانی ها به صورت صعودی مرتب بشه که مثلا در مورد این مثالی که خودتون توسایت زدید. سورت کردن به چه صورته؟سفارش در پایگاههای متفاوت؟

 54. شعله

  درود فراوان بر شما
  که دانش اتان را به اشتراک گذاشتید،
  بسیار استفاده بردم،
  سپاسگذارم.
  شعله

 55. شیما جانعلی پور

  سلام من میخوام داشبورد مدیریتی ایجاد کنم به این صورت ک در یک صفحه ۸ دونات داشته باشم ولی نمیتونم میشه کمکم کنید لطفا
  بعد چون هر دونات برای خودش یه اطلاعات مخصوص به خود را دارد چطور میشه اونارو نشون نده فقط خو دونات هارو نمایش بده

 56. مرتضی

  سلام ضمن تشکر فراوان از زحمات جنابعالی
  داده های من برای نمودار میایه به صورت مثبت و منفی می باشد و هنگام رسم نمودار مشخصات محور x در قسمت مثبت و روی نمودار نوشته می شود می خواستم در قسمت مثبت اطلاعات سمت راست و در قسمت منفی اطلاعات در سمت چپ باشند
  ممنون از زحمات شما
  نمونه داده
  A
  B
  C
  D

 57. سینا

  باتشکر از جناب قدیمی
  چطور میتونم روی هر ستون اسم یا عدد بنویسم طوری که روی خود ستون دیده بشه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، شما باید Data Label رو فعال کنید، از مسیر تب Design و گزینه Add Chart Elements اقدام کنید.

 58. سعید

  سلام و باتشکر از جناب قدیمی
  میخوام بدونم چه جوری میشه یک نمودار ستونی رو سورت کرد؟
  من یک جدول دارم از میزان فروش در مراکز مختلف . میخوام محور افقی که لیست مراکز هست از از بیشترین به کمترین مرتب بشه. یک روش این هست که ابتدا جدول رو مرتب کنم و بعد چارت رو رسم کنم. میخواستم بدونم آیا میشه بدون اینکه جدول رو مرتب کرد در تنظیمات چارت عمل مرتب سازی رو انجام داد؟
  با سپاس از شما

 59. زهره

  سلام. ممنون از آموزش کاملتون. من فقط یه مشکلی دارم تو رسم نمودار ها. قسمت سطرهای نمودار ور میخوام خودم دیتا وارد بکنم. به صورت پیش فرض خود اکسل نمره دهی میکنه من میخواهم تغییر بدم و اطلاعات دیگه ای رو قرار بدم. میشه راهنماییم کنید

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، بله، رسم نمودار را بر اساس مراحل توضیح داده شده در مقاله انجام دهید. موفق باشید.

 60. فاطمه

  سلام
  من یه مشکل خیلی بزرگ از دید خودم تو رسم نمودار دارم اونم اینه که مثلا داده های من از ۴٠تا ۵٣۶ هست و من میخوام تو رنجی که باید نمودار من کشیده شه اما اکسل خودش از یک شروع میکنه میکشه و من نمیدونم چطور باید درستش کنم. و اینکه توی نمودار ستونی من یه سری اعداد رو باید مشخص کنم که اونم نمیدونم چطور. اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم چون خیلی باهاش ور رفتم و نتونستم

  1. حامد قدیمی

   سلام، بعد از رسم نمودار از قسمت Axis Format میتوانید رنج محور افقی یا عمودی را مشخص کنید . موفق باشید.

 61. حمید جدید

  سلام .
  میخواستم بدونم نمودار مخروطی یا کله قندی تو ورد ۲۰۱۳ چجوری پیداش کنم . چنین نموداری رو پیدا نمی کنم .
  اصلا برای اضافه کردن نوع نمودار جدید به نمودارهای قبلی چکار باید بکنم؟

 62. بهاره

  سلام
  میخام برای چندتا فرمول نمودارش که سهمی میشه رو توی اکسل بکشم میشه راهنمایی کنید

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله,در اکسل نمودار با استفاده از اعداد ترسیم میشود و نه فرمول ها، باید فرمول را به عدد در سلول تبدیل کنید و سپس نمودار را ترسیم کنید. موفق باشید.

 63. مریم آهویی

  بادرود و خسته نباشید
  خواستم بدونم در نمودار که از چپ به راست است میشه نمودار رو از راست به چپ طراحی کرد
  عددها از چپ چین به راست چین منتقل کرد؟

 64. حمید

  سلام . با استفاده از داده های فایل اکسل دیگه ای نمودار های متعددی رسم کردم و ذخیره کردم ولی بعدا که میام نمودار هارو باز کنم اعداد به صورت نامنظم نشون داده میشن فقط در صورتی که فایلی از روش اعداد رو برداشتم رو اجرا میکنم اعداد درست میشن در ضمن حتی مسیر فایل مادر رو تغییر میدم هم اعداد دوباره خراب میشن. چیکار کنم ؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، اینکه از داده های فایل اکسلی برای ترسیم نمودار در اکسل دیگر استفاده کنید ایده خوبی نیست و مشکلات از این دست بسیار پیش میاید، لیکن به نظر من بهترین راه کپی کردن شیت حاوی داده ها در یک فایل اکسل و ترسیم نمودارها در همان فایل میباشد. در غیر اینصورت راهی برای جلوگیری از پیشامد این دست مشکلاات وجود ندارد. موفق باشید.

 65. گلی زاده

  سلام سمت چپ نمودار که معیار هستش وقتی دیتا را وارد می کنم از ۷۰ تا ۱۰۰ % را نشان می دهد می خواهد از ۰ تا ۱۰۰ باشد چه کار بایم انجام دهم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، بر روی محمر عمودی کلیک نمایید و در قسمت Axis Format مقادیر شروع و پایاین محور را تعیین نمایید. موفق باشید.

 66. Solmaz

  سلام
  ببخشید اعداد من اعشاری هستند هیچ کدوم از نمودارهارو نمیتونم براش رسم کنم
  برااعداد اعشاری نمیشه نمودار رسم کرد؟؟؟؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، در این مورد محدودیتی وجود ندارد، یا اعداد شما عدد نیستند به صورت متن ذخیره شده اند و یا اینکه روش رسم نمودار را اشتباه انجام میدهید. لطفاً مجدداً تلاش کنید. موفق باشید.

 67. مهناز

  سلام.من نموار ستونی رو رسم کردم در سه سال مختلف.حالا میخوام اون داده ای ک تو این ۳ سال رتبه اولو کسب کرده با یک پیکان جهت دار روی نمودار دیده بشه؟میشه راهنمایی کنید چطور میتونم انجام بدم؟سپاس

  1. حامد قدیمی

   سلام، انجام این کار باید دستی صورت پذیرد، از منوی Insert و Shape شکل مورد نظ را وارد صفحه اکسل خود نمایید. موفق باشید.

 68. م

  با سلام و ممنون از آموزشهای خوبتان
  سوال اعداد من در جدول از نوع ساعت می باشد ولی به هنگام رسم نمودار اعداد را در ستون همه را صفر نشان می دهد و نمودار را رسم نمی کند خواهشمند است راهنمایی نمایید

  1. حامد قدیمی

   سلام، سریال نامبر اعداد ساعت مرسوم است بین ۰ و یک باشند و نمودار بر اساس سریال نامبر متناظر با هر ساعت ترسیم میشود و نه خود عدد، به عنوان مثال سریال نامبر متناظر با ساعت ۱۱:۵۹:۰۰ PM تقریباً برابر یک است. لذا ممکن است در صورت رسم نمودار این اعداد در کنار اعداد دیگر به علت کوچک بودن آنها مقدار آنها صفر دیده شود و نباید این کار انجام شود یعنی در یک نمودار فقط ساعت ها نشان داده شوند و نه اعداد دیگر. موفق باشید.

 69. سعیده

  سلام خسته نباشید
  برای یکسری داده های مختلف در یک جدول ( صعودی یا نزولی نیستند) می خواهم نمودار میله ای نزولی رسم کنم؟ چطوری نمودار را نزولی رسم کنم

 70. سارا

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون اگه بخوام بالای ستون های نمودارم حروف برای سطح بندی قرار بدم باید چی کار کنم؟

 71. سودابه کولیوند

  سلام. با تشکر از مقاله مفیدتون ، لطفا در مورد رسم نمودار stock راهنمایی بفرمایید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، بله حتما در این مورد مقاله ای مینویسم، لطفاً با Excelpro در ارتباط باشید.

 72. تارا

  سلام یک کار فوری دارم اگر میشه کمکم کنید.من در ورد چارت رو کشیدم و همه چیز درست بود اما وقتی که داده رو (اعداد ) در جدول مخصوص مینویسم در نمیدار میله ای به جای بالا و پایین رفتن خودکار هر میله تمامی میله ها ۰ میشوند
  یعنی هیچ میله ای وجود نخواهد داشت
  چکار باید بکنم؟
  لطفا سریع جوابمو بدین

  1. حامد قدیمی

   سلام، به احتمال زیاد اعداد شما که آنها را در اکسل وارد کرده اید مشکل دارند و عدد نیستند، مثلا ممکن است در سلولی عدد ۳ نوشته شده باشد اما وقتی مقدار سلول را در سلولی دیگر ضرب کنید جواب اشتباه بدهد بنابراین اولا داده های عددی خود را بررسی کنید که درست باشند و میتوانید برای تست بر روی آنها یک عملیت ریاضی ساده انجام دهید، در صورتی که اعداد شما درست باشند و نمودار را درست ترسیم نمایید دلیلی برای نشان داده نشدن داده ها وجود ندارد. موفق باشید.

 73. مجید

  سلام یک سری داده دارم مربوط به وزن خشک گیاه هست داخل اس پی اس اس حالا میخوام نمودار ی رسم کنم که هم میانگین آن رو داشته باشه و هم انحراف معیار رو میشه راهنمایی بفرمایید پطوری باید رسم کنم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودار نوع Histogram مناسب کار شما است که توزیع داده ها را به خوبی نمایش میدهد. برای نمایش توزیع داده ها به صورت Quartile هم نمودار Box & Whisker مناسب میباشد. موفق باشید.

 74. سارا

  سلام ببخشید من نمودار سه گروه مختلف رو با دو نوبت پیش آزمون و پس آزمون همگی در یک نمودار رسم کردم
  بدین صورت که مقادیر مربوط به گروه ها در مولفه عمودی قرار گرفت ومولفه افقی شامل پیش آزمون و پس آزمون هست حالا برای ارور بار می خواهم که انحراف استاندارد هر گروه در پیش آزمون و پس آزمون را دقیقا وارد کنم ولی متاسفانه وقتی custom value را می زنم و مقدار مورد نظر را وارد میکنم برای پیش آزمون یا پس آزمون همه گروه ها همان عدد را اعمال میکند در صورتی که من می خواهم برای هرگروه به صورت مجزا اعداد مربوط به انحراف استاندارد خودش در پیش و پس آزمون اعمال شوداگر ممکنه راهنمایی بفرمایید که چکار کنم مرسی

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای انجام این کار پیش آزمون و پس آزمون را جداگانه در یک نمودار ترسیم کند، به عنوان دو Series متفاوت، به این ترتیب مشکل شما بر طرف میشود. موفق باشید.

 75. مجتبی

  سلام
  چطور میتونم اعداد و مقدار داخل فیلد رو به نموداری که درست کردم اضافه کنم؟
  ممنون

 76. آیناز

  سلام وقت بخیر-
  نمودار ستونی می خوام رسم کنم.
  محور افقی داده های مربوط به سال.
  محور عمودی داده های مربوط به درصد هر سال.
  لطفا راهنمایی کنید ممنون
  مثلا سال ۹۱ ۸۵%
  سال ۹۲ ۹۵%
  سال ۹۳ ۸۷%

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفا دو ستون تشکیل دهید، یک ستون اسم سال ها باشد و یک ستون عدد مربوط به هر سال، اسم سالها عنوان ستون ها هستند و عدد مربوط به سالها Data Series شما هستند، حال با استفاده از مراحل توضیح داده شده در مقاله، نمودار مورد نظر را ترسیم نمایید. موفق باشید.

 77. شکیبا

  سلام خسته نباشید ممنون از توضیحاتتون من میخوام نموداری رسم کنم که دوتا عدداز داده هامو با هم مقایسه کنه و سه تای دیگه ام رو هم باهم مقایسه کنه و اونم روی یه نمودار ولی طبق توضیحات شما که میزنم همه رو باهم مقایسه میکنه میشه لطفا کمک کنید. ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، با توجه به توضیحات شما، کاری که میخواهید انحام دهید کاری پیچیده نیست، لیکن حتما با کمی دقت میتوانید آن را درست انجام دهید، به هر حال به منظور اینکه متوجه شوم مشکل شما چیست باید بدانم در کدام قسمت کار اشتباه رخ داده و نیاز به بررسی داده ها میباشد.
   پیشنهاد میکنم فیلم آموزشی را مشاهده نمایید.
   موفق باشید.

 78. محمد

  سلام. میخوام یک نمودار ب۱ا اکسل رسم کنم که محور عمود اعداد بین صفر ویک ران شنان دهد

  1. حامد قدیمی

   سلام، پس از رسم نمودار مورد نظر، بر روی محور عمودی نمودار Right Click نمایید و در منوی Axis Format محدوده مورد نظر را برای تعیین کنید.

 79. امین

  سلام. چطور می توان دو سری دیتا با دو محور عمودی در دو ضلع نمودار میله ای رسم کرد به گونه ای که محور افقی دو سری روی یکدیگر نیافتد؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، انجام این کار ممکن نیست و به نظر من منطقی هم نیست، خواهش میکنم سوال خودتون رو با جزییات بیشتر بنویسید، موفق باشید

 80. شیدا

  سلام روز بخیر میخواستم بدونم چطور میتونم نمودار میله ای رسم کنم که ابتدای میله ها ۰ نباشد شروع و پایان برای هر میله در نظر بگیرد و به صورت پاره خط هایی در بازه های مشخص شده نمایش داده شوند . محور عمودی اسم باشد و محور افقی اعداد بازه ۰ تا ۷۰۰۰ لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. حامد قدیمی

   سلام، نمودار میله ای را نیتوانید به این صورت که مد نظر شماست ترسیم کنید، راه حل یک ترفند است، شما باید به صورت رسم چند سری داده در یک نمودار میله ای عمل کنید، مثلا اگر سه سری داده در یک نمودار میله ای ترسیم نمایید میتوانید برای یک پارامتر مشخص ستون ها را روی هم Stack کنید، بعد از انجام این کار رنگ ستون های قرار گرفته در پایین را تغییر داده و همرنگ پس زمینه نمایید، به این ترتیب اینطور به نظر میرسد که ستون ها از بالاتر از صفر شروع شده اند.

 81. بهنام گِروِئی

  با درود حضور مهندس قدیمی بزرگوار
  مقاله شما بسیار عالی، آموزنده، کامل و شفاف بود.
  من رسم نمودار ستونی و افزودن Axis Label Range رو فراموش کرده بودم که سریع راه رو پیدا کردم.
  امیدوارم در زندگی تون پیروز و تندریت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟