فرمول نویسی در اکسل

یادگیری فرمول نویسی در اکسل را میتوان گذر از دوره ی مقدماتی به دوره پیشرفته آموزش اکسل در نظر گرفت. بعد از یادگیری اصول فرمول نویسی در اکسل، با توابع کاربردی اکسل در حوزه های کاری متفاوت آشنا میشویم و بعد از آن میتوانیم با درک آن توابع و یادگیری نحوه استفاده از آنها فایل های اکسل خود را حرفه ای تر کنیم. خواندن این مقاله برای تمام کسانی که میخواهند اکسل را مفهومی و کامل یاد بگیرند توصیه میشود.

آموزش فرمول نویسی در اکسل و توابع کاربردی در آن در واقع دریچه ای به سمت استفاده ی حرفه ای از اکسل میباشد، بیشتر مقالات و موضوعات آموزشی که بعد از این به ارایه آن ها خواهیم پرداخت به نوعی وابسته به این مبحث میباشند، لذا توصیه میگردد در یادگیری و تمرین اصول فرمول نویسی در اکسل کوشا باشید.

آموزش فرمول نویسی در اکسل

اصول فرمول نویسی در اکسل

برای شروع فرمول نویسی در اکسل ابتدا لازم است چند نکته را یادآور شوم:

 • نکته اول: به عنوان یکی از مهمترین اصول فرمول نویسی در اکسل، همیشه یادتان باشد در اکسل فرمول در یک سلول نوشته میشود و هدف از فرمول نویسی در یک سلول اکسل این است که محتوای آن سلول تعیین شود، یعنی فرمول نوشته شده در هر سلول تنها در مورد سرنوشت همان سلول تصمیم میگیرد و نمیتوان مثلاً در سلول A1 فرمولی نوشت که محتوای سلول A2 را تعیین کند.
 • نکته دوم: اصل دوم در فرمول نویسی در اکسل اینست که خروجی تمام فرمول ها در اکسل که در یک سلول نوشته میشوند تنها یک عدد/متن/داده میباشد، شما نمیتوانید در یک سلول اکسل فرمولی بنویسید که خروجی آن سه عدد باشد، مثلاً نمیتوانید فرمولی بنویسید که اعداد زوج بین عدد ۱ و ۷ را در یک سلول نمایش دهد. در آینده با آرایه ها و ماتریس ها آشنا میشویم که در فرمول نویسی ماتریسی برای چند سلول یک فرمول نوشته میشود و تمام سلول ها دارای مقدار میشوند.
 • نکته سوم: تمامی فرمول نویسی ها به منظور تعیین محتوای یک سلول بر حسب محتوای سلول های دیگر یا پارامترهای وارد شده توسط کاربر هستند، به عبارت دیگر، در فرمول نویسی در اکسل فرمت سلول ها (فونت، حاشیه و …) امری خارج از حیطه ی مبحث فرمول نویسی میباشد. یعنی مثلاً در سلول A1 نمیتوان فرمولی نوشت که فونت آن سلول را Bold کند و یا رنگ نوشته آن را تغییر دهد، فرمول ها تنها در مورد محتوای سلول ها مسئول هستند. در اکسل ابزارهایی مانند Conditional Formatting وجود دارند که میتوان توسط آنها فرمت سلول ها را بر حسب داده ی موجود در آنها تعیین نمود.

نمودار شاخه ای زیر مبحث آموزش فرمول نویسی در اکسل را به صورت خلاصه بیان مینماید:

فرمول نویسی در اکسل

ساختمان فرمول در اکسل

فرمول نویسی در اکسل اصول و ساختمان بسیار ساده ای دارد، برای نوشتن یک فرمول در اکسل ابتدا در سلول علامت ” = ” را قرار دهید، علامت “مساوی” برای اکسل به این معنی است که شما قصد درج فرمول در آن سلول را دارید. به عنوان ساده ترین فرمول میتوان بعد از علامت مساوی در یک سلول اکسل یک عدد قرار دارد و یا نام یک سلول را درج نمود.

علاوه بر علامت مساوی، علامت های منفی و مثبت ( – و + ) را هم میتوان برای شروع فرمول نویسی در سلول ها استفاده نمود، ولی استفاده از آنها توصیه نمیشود و بهتر است از علامت مساوی برای شروع فرمول نویسی در اکسل استفاده کنیم.

فرمول نویسی در اکسل از چند عنصر مهم تشکیل میشود:

 • علامت مساوی: که در واقع نشان دهنده ی وجود فرمول در سلول اکسل میباشد و اساسی ترین عنصر در فرمول نویسی در اکسل است.
 • پرانتز: همگی از ابتدای آشنایی با فرمول نویسی در دوران دبستان و راهنمایی از پرانتزها برای گویاتر شدن فرمول هایمان استفاده نموده ایم، در اکسل هم پرانتز نقش به سزایی در فرمول نویسی دارد و استفاده ی درست از آن فرمول ها را قابل درک تر میسازد. پرانتز در ساختار تمام توابعی که در اکسل تعریف شده اند وجود دارد و همواره دربردارنده آرگومان های توابع میباشد.
 • عملگرها: که به دو دسته ی عملگرهای مقایسه ای و عملیاتی تقسیم میشوند، عملگرهای عملیاتی (جمع + ، تفریق – ، ضرب * ، تقسیم / ، درصد % ، توان ^ ) و عملگرهای مقایسه ای (علامت بزرگتر<  ، کوچکتر >،  مخالف <> و برابر =) میباشند.
 • توابع: که در آینده با توابع در اکسل و انواع آن آشنا خواهیم شد. یادگیری توابع از مهمترین گام ها در آموزش فرمول نویسی در اکسل میباشد.
 • آرگومان: به هر عضوی از یک تابع در اکسل آرگومان گفته میشود، در واقع ورودی های توابع یا به عبارتی اجزای توابع را آرگومان میگوییم.

عملگرها در اکسل

آرگومان در فرمول نویسی در اکسل

در فرمول نویسی در اکسل، به هر عضوی از یک تابع آرگومان (Argument) گفته میشود. آرگومان میتواند یک عدد، متن، Boolean، تابع و یا نام سلول در اکسل باشد. منظور از داده Boolean یا منطقی (Logical) در اکسل همان ۰ و ۱ یا True و  False میباشد که میتواند به عنوان یک آرگومان یا حاصل یک تابع وجود داشته باشد. برخی توابع در اکسل هیچ آرگومانی ندارند، مانند توابع RAND و NA و برخی توابع چندین آرگومان دارند. آرگومان های قابل قبول برای توابع بسته به عملکرد آن تابع متفاوت میباشد. مثلاً تابع SQRT که ریشه ی دوم عدد را میدهد تنها آرگومانی عددی را میپذیرد و تابع LEN که طول رشته متنی را میدهد تنها میتواند داده ای متنی را به عنوان آرگومان بپذیرد.

در فرمول نویسی در اکسل، نوع آرگومان به کار رفته در هر فرمول بستگی به تابع در نظر گرفته شده برای آن سلول دارد به عنوان مثال اگر شما برای بدست آوردن سینوس یک زاویه در اکسل از فرمول ()sin= استفاده نمایید، این تابع تنها یک آرگومان دارد که درون پرانتز قرار میگیرد این آرگومان میتواند یک عدد باشد و یا تابعی باشد که حاصل آن یک عدد میشود و یا آدرس سلول یا نام یک سلول در اکسل باشد که محتوی عدد منظوره است.

فرمول نویسی در اکسل

دسته بندی توابع در اکسل

با توجه به گستردگی استفاده از اکسل در حوزه هایی مانند امور مالی، حسابدای، مهندسی، آمار، اداری و غیره، اکسل توابع پرکاربرد این حوزه ها را از پیش در خود جای داده است تا کاربران هنگام نیاز به  استفاده از آنها در فرمول نویسی در اکسل احتیاج به تعریف توابع در اکسل نداشته باشند. مثلاً در کار آماری برای محاسبه انحراف از معیار توابعی در اکسل تعریف شده اند که کاربران نیاز به محاسبه دستی این پارامتر نداشته باشند.

لازم به ذکر است علاوه بر توابع قرار گرفته در اکسل هر کاربر میتواند بنا به نیاز خود تابعی جدید برای اکسل تعریف نماید که با این مبحث در آینده آشنا خواهیم شد.

توابع در اکسل در چند گروه دسته بندی شده اند، برخی از گروه ها توابع مرتبط با حوزه ی کاری خاصی را در بر میگیرند که به هیچ وجه برای کاربرهای دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرند و از طرفی برخی توابع قرار گرفته در گروه های تخصصی برای تمام کاربران مورد استفاده دارند.

لزومی ندارد که برای آموزش فرمول نویسی در اکسل تمام توابع را بشناسید ولی توصیه میگردد توابع تمام حوزه ها را مطالعه نمایید و از میان آنها توابع مورد استفاده در حوزه ی کاری خود را یاد بگیرید و در جایی لیستی از توابع اکسل کاربردی در حوزه کاری خود را نگهداری کنید.

نمودار شاخه ای در ابتدای این مقاله دسته بندی توابع در اکسل را نمایش میدهد. در مقالات بعدی تمام این توابع به تفصیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

توابع ریاضی (Math & Trig) در اکسل

توابع ریاضی جز مهمترین توابع در فرمول نویسی در اکسل میباشند که در سه مقاله ی جداگانه در قسمت مقالات اکسل در سطح پیشرفته ارایه شده اند. مطالعه و یادگیری توابع ریاضی به افراد در تمام تخصص ها توصیه میشود. برای مطالعه توابع ریاضی بر روی لینک کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش بروید. توابع ریاضی برای انجام عملیات ریاضی و مثلثاتی بر روی داده های مورد استفاده قرار میگیرند، عملیاتی مانند رند کردن، محاسبات مثلثاتی، انواع جمع و…. در این دسته از توابع قرار دارند.

توابع متنی (Text) در اکسل

توابع متنی مخصوصاً در فرمول نویسی در اکسل های حاوی بانک های اطلاعاتی و متون بسیار پر کاربرد است، این دسته از توابع نیز برای عموم کاربران مورد استفاده قرار میگیرند و در قسمت پایگاه دانش سایت در غالب سه مقاله ارائه شده اند. برای مطالعه توابع متنی بر روی لینک کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش بروید. توابع متنی برای انجام عملیات بر روی داده های متنی مورد استفاده قرار میگیرند، عملیاتی مانند تبدیل حروف بزرگ به کوچک، جدا کردن قسمتی از متون، ویرایش متن ها و غیره از جمله عملیات قابل اجرا توسط این دسته از توابع میباشند.

 توابع منطقی (Logical) در فرمول نویسی اکسل

توابع منطقی در اکسل هم جایگاه ویژوه ی خود را در فرمول نویسی در اکسل دارند، در پایگاه دانش سایت برای معرفی این دسته از توابع نیز مقالاتی نوشته شده است. برای مطالعه توابع منطقی بر روی لینک کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش بروید. توابع منطقی مانند IF و AND و OR توابعی هستند که در تمام فایل های اکسل مورد استفاده قرار میگیرند. یادگیری این توابع عمیقاً به تمام کاربران توصیه میگردد.

توابع اطلاعات (Information) در اکسل

توابع اطلاعات در اکسل برای بدست آوردن برخی اطلاعات سلول ها به کار برده میشوند، این دسته از توابع کاربرد خیلی گسترده ای در رفع اشکال از فایل های اکسل و فرمول نویسی در اکسل دارند و توابع IS که در این دسته از توابع قرار گرفته اند در استفاده از ابزارهایی مانند Conditional Formatting و Data Validation بسیار کاربردی میباشند. در پایگاه دانش سایت برای معرفی این دسته از توابع نیز مقالاتی نوشته شده است. بر روی لینک ها کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش مراجعه کنید.

توابع آماری (Statistical) در اکسل

برخی توابع قرار گرفته در دسته توابع آماری در اکسل کاربردی عمومی دارند و در تمامی فایل های اکسل مورد استفاده قرار میگیرند، مثلاً توابعی برای شمارش اعداد و یا توابعی برای محاسبه میانگین، انحراف معیار و واریانس جز توابع پر کاربرد این دسته از توابع میباشند. سایر توابع آماری کاربردی تخصصی دارند که توسط عموم به کار برده نمیشوند. در پایگاه دانش سایت برای معرفی این دسته از توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل نیز مقالاتی نوشته شده است. بر روی لینک ها کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش مراجعه کنید.

توابع تاریخ و زمان (Date & Time) در اکسل

برای انجام عملیات بر روی داده های تاریخ و زمان در اکسل باید از توابع تاریخ و زمان استفاده کرد. این دسته از توابع در فایل های اکسلی که تاریخ و زمان در آنها به عنوان پارامترهای مهم مورد استفاده قرار میگیرد کاربرد دارند. در پایگاه دانش سایت برای معرفی این دسته از توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل نیز مقالاتی نوشته شده است. بر روی لینک ها کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش مراجعه کنید.

توابع جستجو و مرجع (Lookup & Reference) در اکسل

توابع جستجو و مرجع در اکسل به صورت گسترده در فایل های اکسل دارای جدول ها و پایگاه داده کاربرد دارد، توابع معروف و کاربردی LOOKUP، VLOOKUP و HLOOKUP از جمله توابع این دسته بندی میباشند که یادگیری آنها به تمامی افراد توصیه میشود. در پایگاه دانش سایت برای معرفی این دسته از توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل نیز مقالاتی نوشته شده است. بر روی لینک ها کلیک نمایید و یا به پایگاه دانش مراجعه کنید.

توابع پایگاه داده (Database) در اکسل

این دسته از توابع مخصوص انجام عملیات بر روی پایگاه های داده (Database) میباشند. توابع پایگاه داده میتوانند برای استخراج داده های مورد نیاز از یک  Database بزرگ به کار برده شوند. در آینده این توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

توابع مکعب (Cube) در اکسل

مقالات آموزشی مربوط به این دسته از توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل در آینده منتشر خواهد شد.

توابع مالی (Financial) در اکسل

این دسته از توابع مختص انجام عملیات مالی و حسابداری در اکسل میباشند که در آینده مقالات متعددی در این حوزه منتشر خواهم کرد. لطفاً در خبرنامه عضو باشید تا از آخرین مقالات منتشر شده باخبر شوید.

توابع مهندسی (Engineering) در اکسل

مقالات آموزشی مربوط به این دسته از توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل در آینده منتشر خواهد شد.

توابع انطباق (Compatibility) در اکسل

برخی توابع در نسخه های اکسل قدیمی تر وجود دارند که در اکسل های جدید با توابع بهینه تر و تخصصی تر جایگزین شده اند و یا کلاً از فهرست توابع اکسل حذف شده اند. به دلیل اینکه فایل های اکسل نوشته شده در نسخه های قدیمی تر همچنان توسط نسخه های اکسل جدید تر قابل خواندن باشند این توابع همچنان در اکسل و در دسته بندی توابع Compatibility وجود دارند. ولی استفاده از آنها در فایل ها توصیه نمیشود و کاربران باید از توابع جدید تر موجود برای فرمول نویسی در اکسل استفاده نمایند.

توابع وب (Web) در اکسل

مقالات آموزشی مربوط به این دسته از توابع و کاربرد آنها در فرمول نویسی در اکسل در آینده منتشر خواهد شد.

توابع تعریف شده توسط کاربر (User Defined) در اکسل

علاوه بر تمام توابعی که از پیش در اکسل تعریف شده است، کاربران میتوانند برحسب نیاز خود، توابع مورد نیاز را در اکسل تعریف کنند. تعریف توابع در اکسل در محیط ویژوال بیسیک و توسط ماکرو نویسی در اکسل صورت میگیرد. در صورت علاقمندی به این مبحث میتوانید مقالات آموزشی ماکرو نویسی در اکسل را در پایگاه دانش مطالعه نمایید.

فرمول نویسی در اکسل

در فایل ویدئوی زیر، اصول فرمول نویسی در اکسل توسط مهندس حامد قدیمی تدریس شده است، توصیه میشود حتماً این ویدئو را مشاهده نمایید. (حجم این فایل ۴۹Mb میباشد):

برای دانلود فیلم آموزشی فرمول نویسی در اکسل بر روی این خط کلیک نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۱۰۶ نظر

 1. محسن

  باعرض سلام وتشکر بهترین حسن آموزش شما بیان گامهای اولیه کار می باشد که در واقع فرآهم آوردن پیش نیاز اصلی یک بازی فکری میباشد به امید آنکه همه فرزندان ایران زمین با دانستن هر چه اندک یک مطلب علمی بتوانیم دستهای همت هم را به یک دیگر گره زده تا ایرانی سر افراز را برای تمام دنیا رقم بزنیم .

 2. سجاد عيديان اصل

  با سلام و خسته نباشید.
  میخواستم بدونم که اگر بخوام مبلغ ۳۰۰۰۰۰ ریال را بطور اتوماتیک بصورت حروفی در یک سلول نوشته شود باید از چه فرمولی استفاده کنم .

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً منظور خودتون را واضح تر بیان کنید، دقیقاً ذکر کنید ورودی های مساله و خروجی مورد نظر چیست

 3. علیرضا

  با عرض سلام و تشکر از مطالب بسیار آموزنده شما
  سوالی از حضورتان داشتم : برای ذخیره با فرمت پی داف در آفیس ۲۰۱۰ به مشکل برخوردم بی زحمت راهنمایی بفرمائید- با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، خواهش میکنم، برای تبدیل فایل های آفیس به pdf از نرم افزار های pdf ساز مانند pdf Factory و.. میتوان استفاده کرد، مشکل شما ممکن است از نرم افزار مورد استفاده ی شما باشد، یا اینکه ممکن است شما در صفحه بندی اکسل خود ایراد داشته باشید که در اینصورت مقاله ی “صفحه بندی در اکسل” را مطالعه کنید، لطفاً در مورد مشکل خود بیشتر توضیح دهید که بتوانم مفید تر باشم و در ضمن برای مطرح کردن مباحث اینچنینی میتوانید از تالار گفتگوی (پرسش و پاسخ) سایت استفاده کنید تا دوستانی که اطلاعات بیشتر یا تجربه مشابه دارند هم در بحث مشارکت کنند؛ موفق باشید.

 4. افشین

  با سلام و خسته نباشید
  عذر میخوام ببخشید من دو ستون در فایل اکسلم دارم که یکی زمان ورود و دیگری زمان خروج میباشد میخوام راهنمایی کنید یه فرمول باشه که در ستون دیگری مدت زمان بین این دو ستون ورود و خروج مشخص شود یعنی بدونم مثلا یک ماشین که به شرکت در این زمان مثلا ساع۰۹:۴۷:۱۶وارد شده تا زمانی که خروج شده مثال در ساعت۱۱:۳۵:۲۹چه مدت طول کشیده است.ممنونم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، اکسل با ساعت و تاریخ به صورت عدد برخورد میکنه، بنابراین برای انجام کار فوق نوشتن یک منهای ساده کافیست، فقط باید فرمت سلولی که در آن فرمول نوشته شده را به صورت ساعت در بیاوردید.

 5. m

  با سلام میخوام توی اکسل این دستور رو وارد کنم لطفا کمکم کنید
  هرجا حرف A داشت عدد بالای ان سلول را بخواند و همه را جمع کند

 6. محمدفیض ابادی

  سلام
  برنامه دستوری که عدد را به حروف تبدیل کنید داریم.مثلا در یک سل عد۰۰۰/۰۰۰/۵ریال را بنویسیم در سل مقابل پنج میلیون ریال به فارسی نوشته شود

  1. حامد قدیمی

   سلام، انجام این کار از طریق کد نویسی ویژوال بیسیک امکان پذیر است،باید یک تابع جدید نوشته شود، من برنامه ی نوشته شده و آماده ندارم ولی این ایده رو دوست دارم، اگر درآینده تابع اینکار رو نوشتم کدها را به صورت مقاله منتشر خواهم کرد، در قسمت پرسش و پاسخ میتوانید درخواست خود را مطرح کنید شاید دوستان دیگر کد مشابهی داشته باشند. موفق باشید.

 7. م.سلیمانی

  ممنون از سایت خوبتون و مطالب آموزشی مفیدتون.
  تمامی مطالب بسیار خوب و دقیق و کامل توضیح داده شده.
  موفق باشید

 8. محمدحسین عباسی

  باعرض خسته نباشید میخواستم بدونم طرز نوشتن فرمول های سه بعدی به چه شکلی هست

  1. حامد قدیمی

   سلام، در تمام فرمول نویسی ها در اکسل برای آدرس هر سلول یک سطر و یک ستون داریم که دو بعد اول هستند، بعد سوم در واقع نام شیت در بردارنده ی سلول است که در فرمول نوشته میشود، حال مثلاً اگر بخواهیم مجموع سلول های A1 تا A3 را در شیت های اول و دوم بدست بیاوریم میتوانیم بنویسیم (SUM(Sheet1:Sheet2!A1:A3

 9. صابری

  سلام
  واقعا خسته نباشید
  مطلبتون عالی بود
  فقط یه سوال ایا شما قسمتی هم برای اموزش فرمول نویسی (همه نوع)دارین ؟
  انواع مختلفش؟!!
  ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید، منظور شما را از انواع مختلف فرمول نویسی متوجه نشدم!! اصول فرمول نویسی استفاده از سلول ها، آشنایی با توابع و ترکیب آنهاست، تمام این موارد در این سایت پوشش داده خواهد شد، تکمیل مقالات به دلیل زمانبر بودن نوشتار به تدریج صورت میگیرد، در نهایت هدف بنده این است که تمام سرفصل های اکسل را در سایت پوشش دهم، لطفاً در خبرنامه عضو شوید تا آخرین اخبار را دریافت کنید.

 10. سجاد

  با سلام و عرض خسته نباشید
  اگر بخواهیم یک شرط برای ستون مبلغ بنویسیم که مثلا به ازای مبالغ بالای ۵۰ ، ۲۵% تخفیف منظور در ستون بعد ثبت شده و مبالغ زیر ۵۰ عینا در ستون بعد نوشته شود چه فرمولی بنوسیم؟ قسمت دوم شرط را نمی توانم بنویسم.
  if([@price]>50,[@price]*75%,……?)i

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما باید از ساختار IF های تو در تو استفاده نمایید، یعنی به جای آرگومان سوم تابع IF خود یک تابع IF دیگر بنویسید، لطفاً مقاله ی “تابع IF در اکسل” را مطالعه نمایید.

 11. S

  سلام یه فرمول برای تعیین گارانتی اجناس میخواستم تاریخ و سریال اجناس فروخته شده را هم دارم

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً اطلاعات بیشتری بدهید؟ ورودی ها چه هستند؟ و بر چه اساس میخواهید گارانتی اجناس را محاسبه نمایید؟

 12. سامان

  سلام، خیلی ممنون بابت مقالات دقیق و منظم، برای نوشتن فرمول های شرطی از کوم دسته از توابع باید استفاده کنم؟ البته من با نحوه ترکیب توابع هم مشکل دارم، کدوم مقالات رو باید بخونم؟ متشکرم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، توابع شرطی در مقاله ای بررسی شده، بعلاوه، برای تابع IF مقاله ی جدا نوشته شده که میتوانید در قسمت پایگاه دانش آنها را مطالعه کنید، ترکیب توابع یعنی استفاده از توابع به جای آرگومان توابع دیگر، اگر شما توابع را خوب یاد بگیرید و با ارگومان های آنها آشنا باشید، در استفاده ترکیبی از توابع مشکلی نخواهید داشت. موفق باشید.

 13. علیرضا

  سلام آقای مهندس قدیمی، من مقالات شما رو مطالعه کردم، از بابت دقت شما و زحمتی که کشیدید سپاسگذارم، سربلند باشید. آیا در مورد فرمول نویسی ماتریسی در اکسل هم مقالاتی مینویسید؟ من برای حل دستگاه های چند معادله و چند مجهول احتیاج به فرمول نویسی ماتریسی دارم. متشکرم

 14. هادی

  سلام جناب قدیمی، اولاً خواستم بابت زحمتی که کشیدید تشکر کنم، ثانیاً آیا شما کلاس گروهی و دوره های گروهی برای آموزش اکسل دارید؟ چطور میتونم از دوره ها با خبر باشم؟ متشکرم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، در حال حاضر فقط دوره های خصوصی دارم، در صورت تمایل میتوانید تماس بگیرید، در خبرنامه عضو باشید تا در جریان انتشار مقالات و کلاس های گروهی قرار گیرید. موفق باشید.

 15. مهدی.م

  سلام، مقالات آموزشی شما بسیار عالی نوشته شده اند، مرسی، آیا برای استخراج داده ها از بانک های اطلاعاتی توابع خاصی وجود دارد؟ من از توابع LOOKUP استفاده میکنم که جواب کار منو نمیدن، آیا توابع دیگه ای هم هست؟ متشکرم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، بله، توابع Database Functions هم برای این کار بسیار مفید هستند، در آینده این توابع را معرفی خواهم کرد. در خبرنامه عضو باشید.

 16. علی داداشی

  سلام، خیلی ممنون آقای مهندس قدیمی، بسیار کامل و دقیق، متشکرم.

 17. مجید

  سلام
  من با پلات کردن یک سری داده به صورت x,y در اکسل رابطه بین این داده ها را از add trend line به دست می آورم .این رابطه با ضریب همبستگی ۱به شکل زیر است.
  y = 6E-07*x^2 – 1.5492x + 930431
  R² = ۱
  اما وقتی این فرمول را بر روی داده ها اجرا می کنم جواب های پرت می دهد.ممنون می شوم کمکم کنید؟
  همین طور منظور از E در این فرمول چیست؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، معادله ای که اکسل در اختیار شما قرار داده است در واقع معادله ی Trendline ترسیم شده میباشد و قطعاً نمیتوان گفت که ۱۰۰ درصد منطبق بر داده های شما میباشد، اما مقدار R2 که برابر ۱ است نشانه ی خوبی میباشد و Trendline ترسیم شده قابل قبول است، ۶E-7 یعنی ۶ ضرب در ۱۰ به توان -۷، عدد بسیار کوچکی میباشد که اگر داده های X شما کوچک هستند میتوانید از جمله اول این معادله صرفنظر کنید. یعنی فرض کنید معادله شما ۱٫۵۴۹۲x + 930431- است. موفق باشید.

 18. رضا

  با سلام
  جناب قدیمی می خواستم بدونم می شه در اکسل تابعی تعریف کرد که با گرفتن نقطه ی ابتدایی و انتهایی و وارد کردن یک زوایه این دو نقطه رو بهم وصل کنه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، تمامی توابعی داده های ورودی میگیرند و داده های خروجی میدهند، خروجی هیچ تابعی نمیتواند یک نمودار باشد، شما باید برای این کار در ویژوال بیسیک یک پروسیژر بنویسید. موفق باشید.

 19. حمیدرضا

  سلام، جناب مهندس قدیمی، با تشکر از مطالب بسیار مفید شما و و قتی که صرف نگارش مقالات کردید. امیدوارم موفق باشید.

 20. نجمه

  سلام می خواستم بدونم در اکسل لگاریتم یه خط کسری و زیگما چطوری نوشته میشه . ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای بدست آوردن لگاریتم در اکسل توابعی وجود دارند که در دسته بندی توابع ریاضی توضیح داده شده اند. سیگما هم که جمع معمولی هست، شما باید چند تابع را با یکدیگر ترکیب کنید. لطفاً مقالات مربوط به توابع ریاضی را مطالعه نمایید.

 21. MAHDI.B

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات مفید سایتتون
  من یه فایل اکسل دارم ولی نمیتونم سورس کدهای نوشته شده ان دسترسی پیدا کنم
  شیت ها پروتکت شده بودند ولی از طریق سورسی که پیدا کنم پسورد و بدشت اوردم و بازش کردم ولی هیچ کد یا ماکرویی در قسمت viewcode پیدا نکردم
  یک سری از سطرها و ستون ها در اکس مخفی شده اند و وقتی trce error میزنم به همان سرها اشاره دارد .
  چگونه میتونم سورس ها را ببینم ؟
  تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، در صورتی که شیت ها در حالت Protect sheet باشند و یا ماکرو ها رمز گذاری شده باشند و در صورت نداشتن رمز باید از تکنیک هایی برای دور زدن رمزها استفاده نمایید. انجام این کار ممکن میباشد ولی توصیه نمیشود. موفق باشید.

 22. غزال

  به چه صورت تاریخ میلادی در اکسل وارد کنم جوری که th بالای روز قرار بگیرد
  یعنی به جای :
  ۱۵th august
  th بالای عدد ۱۵ قرار بگیرد.
  ممنون

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای گذاشتن اندیس بالا (Superscript) روی متن مورد نظر کلیک راست کنید، گزینه ی Format Cell را انتخاب کنید و در تب Font تیک گزینه Superscript را بزنید. موفق باشید.

 23. مژده

  سلام خسته نباشید. من در یک سلول لیست کشویی دارم میخوام هر کدام از گزینه های لیست کشویی رو که انتخاب میکنم چنتا سل مخصوص قفل بشن و نشه مقداری داخلش وارد کرد چجور میتونم همچین کاری انجام بدم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید. در محیط اکسل و با استفاده از فرمول های اکسل این کار ممکن نیست و حتماً باید کدنویسی انجام شود. برای یادگیری ماکرو نویسی در اکسل میتوانید مقالات آموزشی مربوطه را مطالعه نمایید.

 24. sva

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون…
  یه سوال دارم ممنون میشم جواب بدین، اگر بخوام یه فرمول بنویسم که مثلا دو پارامترشو خودم بتونم وارد کنم (در واقع متغیر) بعد جوابشو ببینم، چه کار باید کنم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، فرمول نویسی در اکسل به همین معنا است و در تمام فرمول های اکسل پارامترها میتوانند توسط کاربر تعیین شوند. موفق باشید.

 25. مینا

  سلام،ببخشید،یه سوال داشتم.
  میخوام در برنامه اکسل،خونه اول نوشتم….. ۱
  اینتر زدم
  خونه دوم نوشتم…… ۱
  اینتر زدم
  خونه سوم نوشتم….. ۱
  اینتر که زدم رفتم خونه چهارم
  برنامه بصورت اتوماتیک سه خونه بالا رو یه خونه بکنه وعدد ۱ رو بنویسه،میشه راه حلشو بهم بگید،ممنون.

 26. محمد ملكي

  سلام خسته نباشید
  معذرت میخوام یه سوال داشتم.
  من از روی جدول یه نمودار رسم کردم توی یه شیت جدید.خونه های جدول رو جوری قرار دادم که بسته به مقدارشون کم یا زیاد بودنشون رنگشون عوض بشه.
  حالا میخوام همون رنگها و تنضیمات برای ستون های نمودارم اعمال بشه مثلا اگه عهد زیر ۶۵ بود اون سلول قرمز بشه و نمودارش هم به همون سبک رنگش عوض بشه.ممنون از سایت خوبتون

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای این کار باید نمودارهای جداگانه ترسیم کنید، و به عنوان مثال نمیتوان یک نمودار ترسیم کرد و یک ستون اتوماتیک آبی و ستون دیگر قرمز شود

 27. ناجح البوناصر

  با عرض سلام خدمت دوستان عزیز.یک سوال فنی داشتم ممنون میشم بهم کمک کنید.کارم طوری هست که آمار غذاهای تهیه شده را میگیرم.یک فرمول میخوام که با وارد کردن اسم غذا در یک سلول قیمتش در سلول مقابل ظاهر بشه.

 28. میلاد

  با سلام و عرض ادب
  ی سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  میخام وقتی اسم راننده رو وارد میکنم شماره پلاکش تو ی سلول جدا نشون داده بشه

  1. حامد قدیمی

   سلام؛ متشکرم، باید از توابع جستجو و مرجه مانند تابع VLOOKUP یا INDEX استفاده کنید.

 29. مجتبی

  میخواهم بدانم از تاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۰ تا تاریخ ۱۳۹۳/۰۸/۱۴ چند روز می شود؟
  البته از تابع days360(d3;d4) استفاده نمودم ولی خطای value# را داد.

  1. حامد قدیمی

   سلام، تاریخ ها باید به میلادی باشند و یا از توابع تبدیل تاریخ میلادی به شمسی استفاده کنید، دو تاریخ را خیلی ساده از هم کم کنید، تعداد روز بین دو تاریخ بدست میاید. موفق باشید.

 30. احمد

  سلام دوستان
  میخوام یه فرمول بنویسم که مثلا در سلول A1 یک مبلغ رو وارد کنم و فرمول مبلغ مذکور رو به صورت پلکانی به صورت زیر واسم محاسبه کنه:
  ۰-۱۰۰ میلیون ریال رو با نرخ ۴۵%
  ۱۰۰-۲۰۰ میلیون ریال رو با نرخ ۴۰%
  ۲۰۰-۳۰۰ میلیون ریال رو با نرخ ۳۵%
  و مازاد بر ۳۰۰ میلیون ریال رو با نرخ ۳۰% محاسبه کنه.
  مثلا اگه مبلغ ۳۵۰ میلیون رو بهش بدم، ۱۰۰ میلیون اول ۴۵%، ۱۰۰ میلیون دوم ۴۰% ، ۱۰۰ میلیون سوم ۳۵% و ۵۰ میلیون باقی مونده رو ۳۰% محاسبه کنه
  ممنون میشم اگه در اسرع وقت کمکم کنید

  1. حامد قدیمی

   سلام با استفاده از یک IF تو در تو میتوانید فرمول مذکور را بنویسید، مشروط بر اینکه حدود عدد وارد شده در سلول A1 را بدانید، مثلاً برای اعداد کمتر از ۱۰۰ یک فرمول، برای اعداد بین ۱۰۰ و ۲۰۰ یک فرمول، برای اعداد بین ۲۰۰ و ۳۰۰ فرمولی دیگر و الی اخر، مثلاً برای اعداد بین ۲۰۰ و ۳۰۰ میتوانید ۱۰۰ ضرب در ۴۵ + ۱۰۰ ضرب در ۴۰ + ۱۰۰ ضرب در ۳۵ بعلاوه عدد منهای ۳۰۰ ضرب در ۳۰ را بنویسید. اگر محدوده عدد شما زیاد باشد این روش کارا نیست و وشی دیگری باید به کار ببرید.

 31. سعید جدیدی

  سلام خسته نباشید،میخواستم یه فرمولی بنویسم که یه فیلد به عنوان نمایش داشته باشه و دو فیلد دیگر هم برای افزودن و کسر کردن ، نکته مهمش اینجاست که می‌خوام تو فیلد نمایش مقدار قبلی ثابت بمونه یعنی توی اون دوتا فیلد هر عددی که وارد بشه چه فیلد کم چه زیاد از باقیمانده کم و زیاد بشه ولی در صورت خالی کردن اون دو فیلد همچنان فیلد نمایش مقدار قبلی داخلش بمونه ( یعنی با کم و زیاد کردن عدد توی نمایش اعمال بشه ولی مبلغ قبلی درونش بمونه و به اون اضافه یا از اون کم بشه)ممنون میشم اگه کمکم کنید بدجور گرفتار این موضوع شدم

  1. حامد قدیمی

   سلام،بر اساس توضیحات شما این کار ممکن نیست، لطفا بیشتر توضیح دهید، موفق باشید.

 32. بهار

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم فرمولی در اکسل بنویسم بعنوان مثال اگر بزرگتر از ۳۰ باشد نرخ ۷۰۰ ریال جایگزین شود و اگر کوچکتر از ۳۰ باشد نرخ ۵۰۰ ریال جایگزین شود ایا در اکسل چنین امکانی وجود دارد با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، امکان جایگزینی وجود ندارد، هر سلولی که در آن رمول مینویسید فقط در مورد سرنوشت همان سلول میتوانید تصمیم بگیرید. مثلاً شما نمیتوانید در سلول A1 فرمولی بنویسید که مقدار سلول A2 را تعیین نماید. بنابراین انجام کار مورد نظر شما ممکن نیست. موفق باشید.

 33. محمد طالبي

  سلام
  اگه بخواهیم بین چند عدد در یک ستون از اکسل اعداد مثلا( x- تا y+) رو بهمون بده فرمولش چی میشه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، لطفاً سوال خود را بیشتر توضیح دهید. لازم به یاداوری است در اکسل کلیه توابع به صورتی هستند که تنها یک خروجی تولید میکنند.

 34. توحید

  سلام و عرض ادب و تشکر فراوان از آموزش با حوصله و گام به گامتون.
  یک سوال داشتم که اگه راهنمایی کنید تشکر میکنم از شما.
  تعدادی عدد در سلولهای یک ستون داریم که میخوایم اعداد صفر تا ۲۹ برامون اولویت سوم و اعداد ۳۰تا ۴۹اولویت دوم و اعداد ۵۰تا ۱۰۰ اولویت اول نشون داده بشه (در ستون کناری)
  ممنون که وقت گراشتید و درخواستمو مطالعه کردید .

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، امیدورام موفق باشید. برای انجام این کار باید یک IF تو در تو بنویسید، کار ساده ای است و با خواندن مقاله مربوطه به تابع IF میتوانید این کار را انجام دهید، تلاش خود را به کار بگیرید برای راهنمایی بیشتر در صورت نیاز در خدمت شما هستم، موفق باشید.

 35. رستمی

  سلام روزتون بخیر میخواستم تو فایل اکسلم اعلام کنم که مثلا اگر از روی یک فاکتور ۱۰ روز گذشت ب صورت اتوماتیک ۲ درصد اضافه بشه یه مبلغ فاکتور و اون مبلغ جدید تو سلول دیگه نشون داده بشه( در کل بعد از گذشت ده روز ۲ درصد به سلول مبلغ فاکتور اضافه بشه)

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، انجام این کار با نوشتن یک ساختار شرطی با تابع if قابل انجام است، در سلولی که عددد فاکتور نوشته شده است یک فرمول با if بنویسید که در صورت رخداد شرط مورد نظر شما عدد محاسبه شده با فرمول مورد نظر شما باشد، موفق باشید.

 36. حکیمه

  با سلام.
  دوست عزیز من قصد دارم مدلسازی ساختاری تفسیری را با استفاده از اکسل پیاده سازی کنم. اما متاسفانه منبعی که روش انجام این کار رو اموزش بده پیدا نمیکنم. ممنون میشم اگه شما منبعی میشناسید بهم معرفی کنید.
  با تشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، خیر، من با این مبحث آشنا نیستم اما در مورد تمام ابزارهای اکسل و تمام توابع لکسل در سایت Excelpro.ir مقالات آموزشی رایگان وجود دارد.

 37. رضا

  با سلام
  من در یک شیت دو ستون اطلاعات دارم یکی نوشتاری و ستون بعد عدد هست تو شیت دیگه هم همین دو ستون رو میخوام فراخوان بدم بطوریکه ستون عددی براساس بزرگ به کوچک سورت بشن تا اینجا اوکی شده میخوام بدونم فرمولی داریم که بعد از سورت کردن ستون اعداد ستون نوستار رو هم بر اساس سورت اعداد سورت کنه

  1. حامد قدیمی

   سلام، در کنار اعداد Sort شده از ترکیب توابع جستجو و مرجه مانند ترکیب توابع INDEX و MATCH استفاده نمایید تا ستون حاوی نام ها نیز به تناظر اعداد وارد شوند. موفق باشید.

 38. فاطمه

  سلام و عرض ادب ممنون میشم منو راهنمایی کنید چطور می تونم از یک متغیر در اکسل مشتق بگیرم.
  ممنونم میشم راهنماییتون به ایمیلم بفرستید.سپاسگزارم

 39. فاطمه

  باسلام خدمته شما عزیزان
  میشه بفرمایید در عبارت ریاضی اکسل و کد نویسی
  مثلا عبارته چگونه محاسبه میشه تو ماکرو نویسی با عملیات لطفا و پرانتز که تو عبارت هست چگونه حساب میشه
  ممنون
  =۵۰-(۱۹*۱۰۰)+۶۰

  1. حامد قدیمی

   سلام، این عبارت همان طور که نوشته شده است محاسبه میشود، منظور شما اولیت عملگرها است؟ در صورت استفاده مناسب از پرانتز نیازی به در نظر گرفتن اولویت عملگر ها نیست. موفق باشید.

 40. negin

  سلام و خسته نباشید آقای قدیمی
  میخواستم برای یکی از ستون ها که نوعش تاریخ هست شرط بزارم که اگر یکسال از تاریخ درج شده می گذره رنگش قرمز بشه میشه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید، برای انجام این کار باید از ابزار Conditionl Formatting استفاده نمایید. موفق باشید.

 41. رصا

  درود و عرض ادب،
  اگر بخواهیم در یک دستور if فرمان دهیم به سلول دیگری برود و عددی را ثبت کنیم، چگونه باید عمل کرد؟ شاید مشابه فرمان GOTO
  با سپاس

  1. حامد قدیمی

   سلام، انجام این کار با فرمول نویسی ممکن نیست، هر فرمولی که در هر سلولی نوشته میشود صرفاً میتواند یک خروجی در همان سول لداشته باشد و نمیتواند محتوای سلول دیگر را تعیین کند.

 42. حسن امامي

  با سلام
  ضمن تشکر و از ارائه بسیار زیبا مطالب و مقالات .
  مقاله ای مستقل در خصوص علائم و محل استفاده آنها در فرمول مثل (” و&و$ و@و:و;و,و دیگر) در سایتتان پیدانکردو . البته با علم به اینکه بیشتر هریک از این علائم در جایگاه خودش و توابع و ترفندها بصورت پراکنده مطرح شده است. شاید جای مقاله ای جدا و یا مقدمه ای مخصوص این علائم خالی باشد.
  بازهم از مطالب زیبایتان تشکر میکنم

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم از پیشنهاد شما، به صورت خلاصه، در ساختار فرمول ها Separator که در واقع جداکننده آرگومان های توابع میباشد، توسط تنظیمات ویندوز تعیین میشود، این Separator میتواند ویرگول، کولون و یا غیره باشد. کاراکتر & هم که برای Concatenate کردن رشته های متنی به کار برده میشود. علامت $ برای آدرس دهی مطلق مورد استفاده قرار میگیرد و در زمانی که رشته متنی به در فرمول نوشته میشود ” برای مشخص کردن آن دو طرف رشته متنی قرار میگیرد.

 43. کیهان

  سلام منظور از این فرمول چیه علامت اتساین چه کاری انجام می ده ؟؟؟[ کارانه@]+[پاداش@]=

  1. حامد قدیمی

   سلام، زمانی که در Table ها فرمول نویسی میکنید به این صورت فرمول نوشته میشه، منظور از فرمولی که شما نوشتید این است که در هر سطر محتوای ستون پاداش بعلاوه محتوای ستون کارانه و مقدار این ستون در آن سطر را ایجاد میکند. موفق باشید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، البته من در آمار تخصصی ندارم، دانش عمومی دارم، تا جایی که بتونم در خدمت شما هستم، میتوانید سوالات را با ایمیل ارسال فرمایید و یا در زیر مقالات مطرح کنید. متشکرم، موفق باشید.

 44. طیبه

  سلام
  ببخشید اگه خواسته باشیم به تموم خونه هایمون دراکسل،علامت مساوی اولش اضافه کنیم،اونم با یک حرکت…آیاراهکاری هست؟؟؟
  ممنونم ازتون

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای ویرایش سلول ها به صورت جمعی تنها راه استفاده از کدنویسی ویژوال بیسیک در اکسل است. در صورتی که در یک سلول علامت مساوی را قرار دهید به این معنی است که میخواهید در آن سلول فرمول نویسی کنید، لذا انجام هر کار دیگری ممکن نیست، برای اینکه در سلول ها علامت مساوی قرار دهید به ترتیبی که این علامت مساوی برای فرمول نویسی نباشد و صرفا به عنوان یک Text میخواهید آنجا قرار داده شود، قبل از علامت مساوی میتوانید یک Apostrophe ‘ قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید؟