محیط اکسل

به عنوان پایه ای ترین بحث در آموزش اکسل، در این مقاله به معرفی محیط اکسل میپردازیم، قسمت های مختلف محیط اکسل و منوهای آن در این مقاله معرفی شده است. نمودار شاخه ای زیر بخش های مختلف نرم افزار اکسل را معرفی نموده و این بخش ها در ادامه توضیح داده خواهند شد. در فیلم آموزشی که در انتهای این مقاله قرار داده شده، محیط اکسل و بخش های مختلف آن توسط حامد قدیمی معرفی شده است.

محیط اکسل

در این مقاله هدف تنها معرفی نام و محل قرارگیری قسمت های مختلف اکسل می باشد. در مقالات بعدی با تمام منوها و دستورات اکسل اشنا میشویم، خواندن این مقاله به تمام افرادی که قصد یادگیری اکسل را دارند توصیه میشود.

محیط اکسل در یک نگاه

شکل زیر بخش های مختلف اکسل را نشان میدهد:

معرفی محیط اکسل و منوها در یک شکل

معرفی منوها و محیط نرم افزار اکسل

بخش های اصلی اکسل که در نمودار شاخه ای فوق معرفی شده اند در شکل زیر نشان داده شده است. توجه داشته باشید که عکس قرار داده شده مربوط به اکسل ۲۰۰۷ می باشد و در نسخه های بعدی نرم افزار اکسل کمی ظاهر آن متفاوت است. در نمودار شاخه ای بالا در کنار هر عنوان یک شماره قرار گرفته که در شکل زیر معرف محل قرار گیری آن در اکسل می باشد. فیلم آموزشی قرار گرفته در انتهای مقاله محیط اکسل نسخه ۲۰۱۳ را معرفی مینماید، ظاهر نرم افزار در نسخه های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ با نسخه ۲۰۰۷ متفاوت میباشد و منوها کمی تغییر کرده اند.

نمای محیط اکسل

شکل زیر نمای اکسل را در نسخه ۲۰۰۷ نشان میدهد، در نسخه های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ دکمه Office Button حذف شده و جای خود را به منوی File داده است.

نمایش و معرفی قسمت های مخلف اکسل

نمایش قسمت های مختلف اکسل و منوها

در ادامه به اختصار به معرفی بخش ها ی اکسل می پردازیم:

 1. دکمه آفیس (Office Button) که در واقع منوی اصلی نرم افزار اکسل می باشد و گزینه های مهم آن در مقالات بعدی شرح داده خواهد شد. در اکسل نسخه های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ این دکمه با منوی File جایگزین شده است.
 2. تب ها (Tabs)، که دارای گروه های (Groups) مختلف می باشند و تمامی ابزارهای مختلف اکسل در این تب ها گنجانده شده اند.
 3. نوار فرمول (Formula Bar)، که محتوای سلول را نمایش می دهد، اگر سلول دارای فرمول باشد، این کادر فرمول را نمایش می دهد،  به صورت پیش فرض نتیجه ی فرمول در سلول های دارای فرمول نمایش داده می شود.
 4. نوار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar)، که محلی برای قرار دادن آیکون ابزارها ی مختلف به منظور دسترسی سریع به آن ها می باشد.
 5. نوار ابزار کاربرگ (Worksheet) که تنظیمات اصلی کاربرگ ها در آن ها قرار دارد.
 6. نوار وضعیت (Status Bar)، که شرایط فعلی نرم افزار اکسل را نمایش می دهد، Ready، یعنی نرم افزار اکسل آماده برای انجام دستورات شماست.
 7. باکس نام (Name Box)، که نام سلول انتخاب شده را به ترتیب ستون-سطر نمایش می دهد، C3 یعنی، ستون C، سطر سوم.
 8. سطرها (Rows)
 9. ستون ها (Columns)

در فیلم آموزشی زیر بخش های مختلف محیط اکسل ۲۰۱۳ توسط حامد قدیمی معرفی میشود (حجم این فایل ۲۹Mb است):

برای دانلود فیلم آموزشی “معرفی بخش های مختلف اکسل” بر روی این خط کلیک نمایید.

 

دوره آموزش تصویری آشنایی با اکسل و انجام تنظیمات اولیه

مدرس دوره: حامد قدیمی

در این دوره آموزشی ابتدا با اکسل و کاربردهای این نرم افزار آشنا میشویم و سپس به یادگیری بخش های مختلف اکسل میپردازیم. روش ایجاد فایل های اکسل و تغییرات ظاهر فایل های اکسل را فرا میگیریم و همچنین روش ذخیره فایل های اکسل به صورت Template را می آموزیم. در این دوره آموزشی تنظیمات سطرها و ستون ها و تنظیمات شیت ها را نیز یاد میگیریم.

برای خرید دوره آموزشی آشنایی با اکسل و انجام تنظیمات اولیه بر روی این خط کلیک نمایید.

حاصل دوره:

آشنایی با اکسل و کاربرد آن، ایجاد فایل های جدید و Template ها و انجام تنظیمات اولیه.

سرفصل های دوره:

 • معرفی محیط اکسل و آشنایی با منوها، Tab، Groups، نوار فرمول، Name Box، Quick Access Toolbar، Zoom box، Scroll Bars، Status Bar، Column و Row
 • انواع Sheet ها، روش اضافه و حذف کردن Sheet ها، کپی کردن و جابجایی Sheet ها، Hide کردن و علامت گذاری شیت ها با رنگ های مختلف
 • تنظیمات سطر ها و ستون ها،
 • Hide کردن و Unhide کردن سطرها و ستون ها، Insert، Delete، Clear Content، Copy،  Width & Height سطرها و ستون ها
 • تنظیمات شیت ها
 • Very Hidden کردن شیت ها،
 • Insert، Copy & Move کردن شیت ها
 • ایجاد فایل اکسل جدید،
 • تغییر ظاهر اکسل،
 • ذخیره Template، استفاده از Template های Online برای ایجاد فایل های اکسل جدید،
 • تغییر Theme اکسل
 • تعیین چپ به راست و راست به چپ بودن شیت ها
 • نمایش Ruler، Heading، Gridline و Formula Bar در اکسل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۱۲ نظر

 1. کلور

  اقای مهندس یه سوال این گزینه button در توضیحاتتون وجود نداشت ، office button هم بیشتر توضیح بدید و اینکه این شما چه ورژنی از excel را توضیح مدین و تفاوتشون چیه؟

  1. Hamed Ghadimi

   دکمه ی Office در اکسل ۲۰۰۷ با منوی File در اکسل ۲۰۱۰ به بعد جایگزین شده، شکل درج شده در این مقاله مربوط به اکسل ۲۰۰۷ میباشد و فیلم آموزشی انتهای مقاله مربوط به اکسل ۲۰۱۳ است.

 2. علی

  سلام جناب قدیمی. وقتتون بخیر؟ نمودار ستونی چند درس ترسیم کردم ۱۲ درس ۱۰۰ درصد و دو درس ۹۰/۹۱ درصد هستش. اما دو درسی که ۹۰/۹۱ درصد هستند ستونهای مربوط به این دو درصد داخل نمودار درصد واقعی خودشون نشون نمیدن و حتی کمتر از ۵۰ درصد نشون میدن. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، اندازه ستون ها نسبی میباشد. به ابتدا و انتهای ستون دقت کنید. در غیر اینصورت، نمودار شما باید درست باشد. با دقت بیشتری مجدداً تلاش کنید. موفق باشید.

 3. محمد حسین

  سلام وخسته نباشین میخاستم ببینم در اکسل ۲۰۰۷ میشه فایل های سیو نشده رو برگردوند یا ن ؟

  1. حامد قدیمی

   سلام خیر، البته این موضوع ارتباطی به اکسل ندارد و باید از متخصصین ویندور و شبکه سوال پرسیده شود. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟