شکل و عکس در اکسل

کاربران بنا به نیاز خود می توانند در فایل های اکسل خود شکل و عکس قرار دهند. همانند نرم افزار Word، اکسل هم امکانات بسیاری برای درج و ویرایش عکس ها (Pictures)و همینطور شکل ها (Shapes) دارد.

شکل و عکس در اکسل

اشیایی که میتوان به فایل های اکسل اضافه نمود شامل نمودارها (Charts)، شکل ها (Shapes)، عکس ها (Pictures)، سمبل ها (Symbols) و Smart Art ها و Screenshot و Word Art و Equation ها و Clip Art ها میباشد. در اکسل میتوان داده ها را در قالب نمودار (Charts) به نمایش گذاشت، مبحث نمودارها در اکسل به صورت کامل تمام انواع نمودارها و روش ترسیم آنها را مورد بررسی قرار داده است. در اکسل امکان ترسیم نمودارهای Smart Art وجود دارد که در مقاله ای جداگانه توضیح داده شده است.

Clip Art ها در نسخه های اکسل ۲۰۱۰ به بعد از اکسل خارج شده اند و در این مقاله کلیپ آرت (Clip Art) در اکسل ۲۰۰۷ بررسی شده است. Equation و Screenshot از نسخه ۲۰۱۰ به بعد به اکسل اضافه شده اند و در ادامه ی این مقاله معرفی شده اند. همچنین در این مقاله روش وارد کردن و ویرایش عکس و شکل ها در اکسل و نحوه ترسیم فلوچارت ها توضیح داده شده است. در مورد Word Art ها و Symbol ها نیز در همین مقاله توضیحاتی داده شده است.

در ادامه نمودار شاخه ای ترسیم شده که مبحث شکل و عکس در اکسل را معرفی مینماید.

شکل و عکس در اکسل

عکس (Picture) در اکسل

در ادامه با نحوه ی وارد کردن عکس ها در اکسل و ویرایش آنها در اکسل ۲۰۰۷ آشنا میشویم، فیلم آموزشی قرار گرفته در ادامه این سرفصل نحوه کار با عکس ها در اکسل نسخه ۲۰۱۰ به بعد را نمایش میدهد.

برای قرار دادن عکس ها در اکسل میتوانید تب Insert و در گروه Illustration بر روی گزینه ی Picture کلیک نمایید. با انتخاب این گزینه شما می توانید عکس دلخواه خود را وارد اکسل نمایید، به عنوان مثال اینکار برای وارد کردن لوگوی شرکت خود در فایل اکسل کاربرد دارد، این کار بسیار ساده است.

هرچند نرم افزار Word هم به شما امکان قرار دادن عکس در فایل های خود را به همین طریق می دهد لیکن برای ویرایش عکس ها، اکسل امکانات بیشتری نسبت به Word در اختیار کاربران قرار داده که حتی در برخی از موارد کاربران ابتدا عکس ها را وارد اکسل نموده و پس از ویراش در فایل Word خود کپی می نمایند.

برای ویرایش عکس ها بر روی آن ها کلیک نمایید تا تب Format برای آن عکس فعال شود. گروه های تب فرمت عکس در اکسل به صورت نمودار زیر است:

فرمت عکس در اکسل

فرمت عکس در اکسل

گروه Adjust در فرمت عکس اکسل

برای فشرده کردن عکس (Compress Picture) ، رنگ عکس (Recolor)، روشنایی عکس (Brightness)،وضوح عکس (Contrast)، عوض کردن عکس با عکسی دیگر (Change Picture) و یا از بین بردن کلیه ی ویرایش های انجام شده بر روی عکس (Reset Picture) در اکسل استفاده می گردد.

در قسمت منوی Recolor با انتخاب گزینه ی Set Transparent Color میتوانید یک رنگ از رنگ های موجود در عکس خود را به حالت شفاف (Transparent) در بیاورید، به عنوان مثال اگر در عکس بالا، رنگ سفید لوگو به عنوان Transparent انتخاب گردد، تمام قسمت های سفید رنگ به صورت شفاف درآمده و اطلاعات نوشته شده در زیر آن ها مشخص میشود.

گروه Picture Styles در فرمت عکس اکسل

در این گروه می توانید شکل نمایش عکس خود را عوض کرده (Picture Shapes)، یا برای عکس خود در اکسل حاشیه تعریف نمایید (Picture Border) و یا اینکه به عکس خود Effect دهید، همینطور میتوانید از قالب های پیشنهاد شده اکسل (Picture Styles) برای عکس های خود استفاده نمایید.

گروه Arrange در فرمت عکس اکسل

در این گروه می توانید با انتخاب Selection Pan وارد پنجره تنظیمات عکس ها شده و لیست تمام عکس ها و شکل های موجود در فایل اکسل خود را مشاهده نمایید، از این قسمت می توانید برای انتخاب چند عکس و شکل با هم و یا دیده شدن یا نشدن عکس و شکل ها استفاده نمایید.

در صورتی که فایل اکسل شما حاوی تعداد زیادی عکس باشد، استفاده از Selection Pan برای ویرایش آنها بسیار مفید خواهد بود.

در گروه Arrange در قسمت Align میتوانید شکل ها و عکس ها ی موجود را مرتب سازی نمایید، در قسمت Group می توانید چند شکل را به هم متصل و یکپارچه کنید و در قسمت Rotate امکان چرخاندن شکل ها و عکس ها در اکسل به شما داده می شود. Bring to Front و Send to back هم برای رو آمدن و یا زیر رفتن شکل ها استفاده می گردند.

گروه Size در فرمت عکس اکسل

در این گروه امکان تغییر دستی اندازه عکس در اکسل و یا برش عکس به صورت دلخواده (Crop) فراهم گردیده است.

در فیلم آموزشی زیر نحوه کار کردن با عکس ها در اکسل نسخه ۲۰۱۳ توسط حامد قدیمی تدریس شده است (حجم این فایل ۳۷Mb میباشد):

 برای دانلود فیلم آموزشی کار کردن با عکس ها در اکسل بر روی این خط کلیک نمایید.

اشیا در اکسل

شکل (Shape) در اکسل

استفاده از شکل ها در اکسل و Word بسیار کاربردی میباشد، خطوط و کادرهای قرار داده شده در عکس های موجود در این مقاله همگی از تعریف شکل بوجود آمده اند، شکل ها بسیار متنوع و گسترده می باشند. برای دسترسی به شکل ها در اکسل در تب Insert و در گروه Illustration بر روی گزینه Shapes کلیک نمایید.

تنظیمات و تغییر فرمت شکل ها در اکسل همانند عکس ها می باشد که پیشتر توضیح داده شد. با این تفاوت که در تب فرمت مربوط به شکل ها، گروه Insert Shapes در قسمت سمت چپ قرار گرفته که در واقع میانبری برای وارد کردن شکل ها میباشد و گروه Word Art Style هم برای تغییر فرمت نوشته های داخل شکل ها استفاده می گردد.

فرمت شکل در اکسل

رسم فلوچارت در اکسل

با کمک شکل ها در اکسل میتوان فلوچارت ترسیم نمود، رسم فلوچارت در اکسل با دانستن چند نکته بسیار ساده و سریع است. برای رسم فلوچارت در اکسل ابتدا تمام شکل های مورد نیاز خود را وارد نموده و آنها را با خطوط به هم متصل نمایید.

برای اتصال شکل ها در اکسل می توان خطوط (Line) را به صورت Connector تعریف نمود که در این صورت علاوه بر امکان تغییر نوع Connector به صورت ساده، پله ای یا منحنی، با جابجا کردن شکل ها خط متصل کننده ی آن ها جابجا شده و کار را بسیار راحت تر می سازد.

یکی از مفید ترین ترفند های استفاده از شکل ها در اکسل لینک کردن محتوای یک شکل به یک سلول می باشد، به عنوان مثال، مستطیل اول در شکل نشان داده شده از زیر به سلول A1 لینک شده است و با تغییر محتوای سلول A1، نوشته ی درون مستطیل هم عوض می شود.

برای لینک کردن یک شکل با یک سلول در اکسل، ابتدا بر روی شکل کلیک نموده و در نوار فرمول اکسل خود عبارتی مشابه A1= را بنویسید، بدیهی است بجایA1 میتوانید سلول دلخواه خود را قرار دهید.

فلوچارت در اکسل

اشیا در اکسل

نماد ها (Symbols) در اکسل

نمادها در واقع همان حروف و علایم میباشد که در زمره فونت های اکسل نمیگنجند، نماد ها دقیقاً مثل حروف می مانند و در اکسل رفتار مشابهی با آن ها میشود، در واقع می توان نماد ها را ادامه ی حروف الفبا در نظر گرفت.

نمادها در اکسل شامل حروف الفبای یونانی و زبان های دیگر، علانم و نشانه های به کار رفته در ریاضیات و برخی نماد ها و نمایه های مرسوم می باشند که کاربران برای بهتر ارتباط برقرار کردن فایل های خود آن ها را استفاده می نمایند، مانند نماد واحد های پولی که استفاده از آن ها در امور مالی مرسوم است یا حروف یونانی که در فرمول نویسی ها به دفعات به کار برده می شوند.

در اکسل ۲۰۱۰ به بعد برای وارد کردن نماد ها در فایل اکسل میتوانیم در تب Insert و در گروه Symbols بر روی گزینه ی Symbol کلیک نماییم و در اکسل نسخه ۲۰۰۷ در گروه Text میتوانیم دکمه Symbol را انتخاب کنیم.

Word Art در اکسل

ورد آرت (Word Art) در اکسل همانند آنچه در نرم افزار Word تجربه کردیم، صرفاً ابزاری برای زیباتر نوشتن عناوین، سرفصل ها و غیره می باشد که کار با آن ها بسیار ساده و قابل درک است. در اکسل در تب Insert و در گروه Text بر روی گزینه Word Art کلیک نمایید این ابزار را در فایل های اکسل خود استفاده کنید.

Clip Art در اکسل

در واقع عکس هایی متشکل از تعداد زیادی شکل میباشند که تصویری نمادین از چیزی یا فعلی و یا بیان حالتی خاص است، تنظیمات مربوط به آن ها همانند تمام موارد فوق میباشد و امری ساده است. این ابزار در نسخه های اکسل ۲۰۱۰ به بعد از این نرم افزار حذف شده است اما همچنان امکان وارد کردن آنها در فایل های اکسل وجود دارد.

در واقع در جایی که کاربران نیاز به قرار دادن تصویری نمادین برای ارسال مفهومی در فایل های اکسل خود دارند می توانند از کتابخانه ی بزرگ Clip Art اکسل استفاده نمایند، به عنوان مثال در کنار شماره تماس خود تصوری نمادین از یک تلفن قرار دهید. کافیست در تب Insert و در گروه Illustration بر روی گزینه Clip Art کلیک نمایید و در کادر جستجو عبارت Phone و یا عبارت مشابه را بنویسید.

 

کلیپ آرت در اکسل

 Equation در اکسل

در نسخه های اکسل ۲۰۱۰ به بعد میتوان در اکسل دقیقاً مانند Word معادله نوشت، برای نوشتن معادلات ریاضی و مهندسی در اکسل و Word تنها کافیست بر روی گزینه ی Equation در گروه Symbols کلیک نماییم، کار کردن با این ابزار دقیقاً مانند Word میباشد و کمی تمرین میتواند شما را در استفاده از آن حرفه ای نماید.

Screenshot در اکسل

امکان گرفتن Screenshot از صفحه ی کامپیوتر شما در اکسل نسخه های ۲۰۱۰ به بعد اضافه شده است، این کار دقیقاً مانند Print Screen در ویندوز میباشد که حتماً قبلاً با آن کار کرده اید، با استفاده از ابزار Screenshot در اکسل میتوانیداز صفحه نمایش کامپیوتر خود عکس بگیرید و آن عکس را مستقیماً وارد فایل اکسل خود نمایید.

در فیلم آموزشی زیر، نحوه کار با ابزارهای Screenshot و Equation و Symbol در اکسل ۲۰۱۳ توسط حامد قدیمی توضیح داده شده است (حجم این فایل ۱۱Mb میباشد):

 برای دانلود فیلم آموزشی نحوه کار با ابزارهای Screenshot و Equation و Symbol در اکسل بر روی این خط کلیک نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۷۷ نظر

 1. امیر

  باسلام خدمت آقای قدیمی
  آیا می شود عکسی در خانه های اکسل گذاشت که پشت سلول بیفتد؟ و ما بتوانیم روی عکس و داخل سلول متن بنویسیم؟
  من از قابلیت بکگراند استفاده می کنم ولی کل صفحه ام را تغییر میدهد. می شود محدوده مشخصی را برای عکس تعیین نمود یا خیر؟ باتشکر

  1. حامد قدیمی

   سلام، خیر امکان این کار وجود ندارد، شما میتوانید روی هر سلول کامنت بگذارید و عکس دلخواه را در کامنت نشان دهید، لطفاً مقاله ی مربوطه را مطالعه کنید.

 2. سعید

  با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون
  یک سوال داشتم :
  آیا میتوان (راهی هست) که پس از درج عکس در درون سلول – بتوان آن عکس را به ورد منتقل کرد؟(با استفاده از فرم طراحی شده در ورد و استفاده از منوی mailings ورد؟
  در صورت امکان پاسخ را ایمیل بفرمایید.
  با تشکر
  saeidalee@gmail.com

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، منظور شما از “درج عکس در دورن سلول اکسل” را متوجه نمیشوم! لطفاً بیشتر توضیح دهید. متشکرم

 3. سانی

  سلام
  آیا امکان خطی کردن نمودار ستونی در اکسل وجود داره؟
  یه نمودار مقایسه دارم که میخوام بخش total به صورت خطی و بخش used به همان صورت ستونی اکسل باشه، امکانش هست؟ چون توی بخش فرمت چیزی برای این تغییر پیدا نکردم

 4. حسین جوادی

  با سلام و خسته نباشید.
  بنده روش درج تصویر را با استفاده از فرم طراحی شده در VBA اکسل را میخواستم آموزش دهید با تشکر فراوان

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، در آینده مقالات آموزشی مرتبط اضافه خواهد شد، لیکن به علت زمان بر بودن لطفاً از منابع دیگر استفاده نمایید. موفق باشید.

 5. قیمت ظرفشویی بوش

  در زمینه ای که فعالیت میکنید بهترین هستید
  به امید موفقیت های روزافزون.

 6. وکیل

  درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
  ممنون از اشتراک گذاریتون
  موفق و پیروز باشید

 7. انواع ریمل

  با سلام و درود فراوان خدمت دست اندرکاران وبسایت سپاس از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتید موفق و موید باشید 

 8. آموزش نرم افزار اسمارت پی ال اس

  تشکر از مطالب ارسالی
  با آرزوی سالی خوب و پر از موفقیت برای شما دوست عزیز

 9. دانلود سریال 2018

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم
  و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 10. دانلود فیلم جدید

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 11. دانلود آهنگ شاد جدید

  مطلب فوق العاده ی بود. ایشالا که در آینده هم از
  این مطالب عالی بهره ببریم.

 12. دانلود ریمکس های جدید

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 13. نیما رودکی

  سلام . ضمن قدردانی از زحمات شما
  فرمولی و یاراهی هست که در اکسل بتونم عکس رو از یک شیت به شیت و سلول دیگری فرابخونم
  یکسری داده بهمراه عکس رو دارم از یک شیت فراخوان می کنم

 14. پریسا

  سلام روزتون بخیر چگونه میشود عکسی که برایش یک اسم انتخاب کردیم با تغییر اسم عکس هم عوض شود؟

 15. سئو ارزان

  امروز کلی سرچ کردم، مطلبی
  به خوبی مطلب شما پیدا نکردم.به نظرم اگه مطالب همه‌ی سایت‌ها
  مثل مطلب شما بود خیلی خوب میشد.

 16. سجاد

  باسلام خسته نباشید ..میخواستم بپرسم وقتی در اکسل یک لگو میسازیم مثلا آرم یک شرکت .چگونه باید این آرم ثابت بمونه رو صحفه ؟چون وقتی روی لگو سرچ میکنیم خطوط مرزی مشخص میشه و قابل جابجایی است ولی من میخوام ثابت بمونه دیگه و مثل یه عکس بچسبه رو صحفه..ممنون بی زحمت جواب بدید

 17. music

  با عرض درود و خسته نباشید
  موضوع خیلی عالی رو اموزش دادید.
  خیلی تو وقتم صرفه شد با اموزش شما.
  فکر میکردم گزینه های ویرایش عکس محدود هستند به همین خاطر میبردم تو فتوشاپ خیلی اعصاب خرد کن و وقت گیر میشد.
  ممنونم از شما خیلی سپاسگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید؟