سری و لیست در اکسل

بسیاری از کاربران در فایل های اکسل خود نیاز به تعریف سری ها پیدا می کنند. همانطور که در ریاضیات خواندیم سری ها در واقع رشته ای از اعداد هستند که هر عدد با الگویی خاص با استفاده از عدد قبلی خود بوجود میاید، به عنوان مثال یک سری از اعداد را در نظر بگیرید که هر عدد حاصلضرب عدد قبلی در یک مقدار ثابت است. استفاده از قابلیت های اکسل برای تعریف سری و لیست می تواند بخشی از وقت شما را در تهیه ی فایل های اکسل صرفه جویی نماید. از طرفی گاهی نیاز به وارد کردن لیست دلخواه در اکسل داریم، ابزاری در اکسل وجود دارد که به کمک آن میتوان لیست های دلخواه را در قسمتی از اکسل ذخیره نمود و هنگام احتیاج از آنها استفاده کرد. این مقاله به بررسی بحث مهم سری و لیست در اکسل میپردازد.

سری و لیست در اکسل

معرفی سری و لیست در اکسل

برای ایجاد سری ها در اکسل میتوان از فرمول نویسی استفاده نمود (فیلم آموزشی قرار گرفته در انتهای این مقاله توضیحات بیشتری در این مورد میدهد)، سری های عددی (برای داده های نوع عددی) در اکسل به دو دسته ی کلی Linear و Growth تقسیم میشوند، از طرفی سری نوع Date (برای داده های نوع تاریخ و زمان) با توجه به کاربرد ان در اکسل تعریف شده است. کاربرد و روش ایجاد هر سری در ادامه توضیح داده خواهد شد. شکل زیر خلاصه ای از مبحث سری و لیست در اکسل را نمایش میدهد:

سری و لیست در اکسل

سری ها در اکسل

دو نوع سری عددی در اکسل میتوان تعریف کرد، نوع اول سری Linear میباشد که در آن هر جمله از سری (Series) برابر است با جمله ی قبلی بعلاوه یک عدد ثابت و نوع دوم سری Growth است که در آن هر جمله برابر است با جمله قبلی ضرب در یک عدد ثابت، این دو سری برای داده های عددی تعریف شده اند و برای کارهایی مانند ایجاد شماره سطر و یا ایجاد سری های ریاضی به کار میروند. نوع دیگری سری در اکسل وجود دارد به نام سری Date، در مقالات قبلی با داده های نوع تاریخ و زمان آشنا شدیم و دانستیم هر عددی در اکسل (در یک بازه مشخص) در واقع میتواند سریال نامبر یک تاریخ و زمان در اکسل باشد. سری نوع Date در واقع این تاریخ ها را ایجاد مینماید، مثلاً اگر شما بخواهید تمام روزهای هفته از یک تاریخ خاص تا تاریخ خاصی دیگر را پشت سر هم در یک ستون درج کنید میتوانید از سری نوع Date استفاده کنید.

در فیلم های آموزشی قرار گرفته در انتهای این مقاله مبحث سری و لیست در اکسل مورد بررسی قرار گرفته است.

برای تعریف سری های Linear در اکسل می توانید به صورت دستی دو جمله ی اول از سری خود را وارد نموده و با انتخاب و درگ کردن سلول ها سری خود را تشکیل دهید یا اینکه برای ایجاد سری نوع Linear یا Growth میتوانید از فرمول نویسی و درگ کردن فرمول استفاده کنید، اما راه ساده تر و البته به مراتب سریعتر استفاده از منوی Fill میباشد.

برای تعریف سری ها در اکسل از تب Home و در گروه Editing منوی Fill را انتخاب کنید:

سری ها در اکسل

برای ایجاد سری ها، ابتدا جمله اول سری را در یک سلول بنویسید، آن سلول را انتخاب نموده و مسیر توضیح داده شده در بالا را بپیمایید. برای سری های نوع Date دقت داشته باشید که این سری را میتوانید برای Days یا روزها، Weekday یا روزهای هفته (که روزهای شنبه و یکشنبه در این سری وارد نمیشوند)، Month یا ماه ها , Years یا سالها نوشته شود و هر ماه و سال دقیقاً منطبق با تعداد روزهای آن در تقویم حساب میگردد.

در فیلم های آموزشی قرار گرفته در انتهای این مقاله مبحث سری و لیست در اکسل مورد بررسی قرار گرفته است.

سری و لیست در اکسل

لیست در اکسل

بخش دیگری از مبحث سری و لیست در اکسل، روش ایجاد لیست های دلخواه در اکسل میباشد. در یک سلول اکسل January را بنویسید و در سلول زیرین آن February را تایپ کنید، بعد از انتخاب این دو سلول و درگ کردن به سمت پایین مشاهده میکنیم که لیست ماه های میلادی در اکسل ایجاد میگردد. در واقع این لیست نوعی سری است که قبلاً در اکسل ایجاد شده و در جایی ذخیره گردیده و شما با این کار آن را فراخوانی میکنید.

در آینده و در مبحث Sort کردن، یاد میگیریم که چطور میتوان جداول را بر اساس Custom List ها مرتب کرد. مبحث ایجاد لیست دلخواه در اکسل از این نظر دارای اهمیت میباشد.

حال، به عنوان مثال، اگر شما لیستی از کارکنان شرکت خود را مانند لیست ماه های میلادی که پیشتر اشاره شد در اکسل داشته باشید، برای تشکیل جداول متفاوت دیگر نیازی به کپی کردن یا تایپ مجدد آن لیست ندارید و تنها کافیست آن لیست را فراخوانی نمایید. اکسل به کاربران این امکان را می دهد که علاوه بر لیست های پیش فرض که در اکسل شما وجود دارد، لیست دلخواه خود مانند فهرست کارکنان یا لیست خدمات و یا هر لیستی که به طور دایم با آن سر و کار دارند را در اکسل تعریف و ذخیره نمایند و هنگام نیاز آن را فراخوانی کنند.

در اکسل به صورت پیش فرض لیست هایی مانند فهرست ماه های میلادی یا لیست روزهای هفته وجود دارد که با نوشتن یک نام از هریک لیست های موجود اکسل می تواند بقیه سلول ها را پر نماید. در یکی از سلول های فایل خود “Saturday” را بنوسید و با درگ کردن سلول مشاهده نمایید که اکسل نام بقیه روزها را اضافه می نماید.

برای وارد کردن لیست داخواه خود در اکسل ۲۰۰۷، مطابق شکل زیر،  وارد پنجره Excel Option شده و در تب Popular بر روی دکمه ی Edit Custom List کلیک نمایید. در نسخه های جدیدتر اکسل این دکمه در قسمت General و تب Advanced قرار گرفته است.

لیست ها در اکسل

لیست اکسل

همانطور که در شکل بالا توضیح داده شده، برای وارد کردن لیست دلخواه در اکسل میتوانید از دکمه Add و استفاده کنید و یا با استفاده از دکمه Import لیست خود را از سلول های اکسل وارد نمایید.

در فیلم آموزشی زیر، روش ایجاد سری ها و انواع آنها در اکسل توسط مهندس حامد قدیمی توضیح داده شده است، حجم این فایل ۴۰Mb است.

برای دانلود فیلم آموزشی روش ایجاد سری در اکسل بر روی این خط کلیک نمایید.

در فیلم آموزشی زیر، روش ایجاد لیست های دلخواه در اکسل توسط مهندس حامد قدیمی توضیح داده شده است، حجم این فایل ۱۲Mb است.

برای دانلود فیلم آموزشی روش ایجاد لیست های دلخواه در اکسل بر روی این خط کلیک نمایید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۲۱ نظر

 1. A

  سلام
  از بابت مطلب متشکرم
  ولی ای کاش لطف میکردید و مثال علمی هم برای سری و لیست می زدید که بهتر تفهیم بشه

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله حتماً، متشکرم از ابراز نظرتون، البته خود شما میتوانید در این قسمت مثال هایی از کاربرد این ابزار در کار خود ارائه کنید، متشکرم.

 2. احمد

  سلام.من یه فایل اکسل دارم که نوار پیمایش یا scrol bsrاون نمایش داده نمیشه باید چکار کنم.

 3. زهرا

  سلام.یک دنیا ممنون بابت آموزش های خوب و کاربردیتون.
  میخواستم بدونم ایجاد لیست به زبان فارسی امکان داره؟من میخوام لیستی رو به زبان فارسی ایجاد کنم نمیشه.

  1. حامد قدیمی

   سلام، متشکرم، بله، ممکن است، مطابق با روش توضیح داده شده در مقاله انجام دهید.

 4. زهرا

  سلام وقت به خیر
  کاش راجب گزینه trend هم یه توضیحی بفرمایید .
  خیلی ممنون میشم

  1. حامد قدیمی

   سلام، خیر ایجاد سری تنها بر روی اعداد ممکن است، موفق باشید.

 5. مهسا

  واقعا مطالب مفیدی گذاشتید و من واقعا اطلاعات تکمیلی و مفیدی از سایت شما یاد گرفتم

  1. حامد قدیمی

   متشکرم، لطفاً به این سایت مجدداً سر بزنید به زودی سری جدید مقالات آموزشی اکسل در سطح بسیار حرفه ای ب این سایت اضافه خواهد شد. موفق باشید.

 6. سید داود حسینی

  چگونه میشود در اکسل از ابتدای یک سلول مشخص در یک سطر تا اخر ان سطر تاریخ روزها بصورت اتوماتیک پر شود مثلا در سلول
  c1 = 1991/1/1
  D1 =1991/1/2
  تا اخر که برابر با ۱۹۹۱/۱۲/۳۱ قرار بگیرد

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای پر کردن سلول ها با تاریخ مشخص در اکسل میتوانید از گزینه Fill Series استفاده نمایید و Date را انتخاب نموده و Day را به عنوان interval گزینش کنید، به این ترتیب میتواند از یک تاریخ دلخواه تا یم تاریخ دلخواه دیگر سلول ها را پر نمایید. راه دیگری هم در اکسل وجود دارد، همانطور که میدانید، هر تاریخ یک سریال نامبر معادل در اکسل دارد، و هر روز یک عدد است، شما تنها کافیست عدد روز اول سری و روز آخر سری را داشته باشید و به این ترتیب با استفاده از Fill Series اعداد را در سلول های مورد نظر قرار دهید و فرمت آن را به تاریخ تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید؟