محافظت از Workbook ها در اکسل

کاربران اکسل در برخی از موارد تمایل به محافظت از Workbook ها در اکسل دارند. در بسیاری از موارد Workbook یا فایل های اکسل فایل هایی شخصی و یا مهم میباشند که نویسندگان آنها میتوانند با گذاشتن Password برای فایل ها از آنها محافظت کنند. از طرفی گاهی کاربران احتیاج دارند اطلاعات شخصی خود را وارد فایل های اکسل نمایند تا به طریقی مشخص باشد که فایل های مذکور توسط ایشان ایجاد شده است. موارد ذکر شده در این مقاله کاربران را در شخصی سازی و محافظت از Workbook ها در اکسل راهنمایی میکند.

محافظت از Workbook ها در اکسل

شکل زیر خلاصه ای از مبحث محافظت از Workbook ها در اکسل را نمایش میدهد:

محافظت از Workbook ها در اکسل

روش های محافظت از Workbook ها در اکسل

برای روش های محافظت از Workbook ها در اکسل میتوان در تب Review و در گروه Changes بر روی ابزار Protect Workbook کلیک کنید. شکل زیر مسیر این ابزار را نشان میدهد:

ابزار Protect Workbook در اکسل

پس از کلیک بر روی این ابزار پنجره زیر باز میشود، در این پنجره رمز دلخواه خود را وارد نموده و بر روی دکمه OK کلیک نمایید، سپس رمز را مجدداً در پنجره جدید وارد کرده و مشابه قبل، بر روی دکمه Ok کلیک کنید. تیک Structure به این معنی است که شما تمایل به محافظت از Structure فایل اکسل خود دارید. در این صورت کاربر دیگر قادر به اضافه کردن شیت جدید یا پاک کردن شیت های موجود نمیباشد. گزینه Window نیز (که در اکسل ۲۰۱۶ غیر فعال میباشد) مربوط به قفل کردن قابلیت Maximize و Minimize شدن فایل های اکسل (در واقع Window) است.

پنجره Protect Workbook در اکسل

با کلیک کردن بر روی همان دکمه و وارد کردن رمز صحیح، فایل اکسل به حال قبل بر میگردد.

راه دیگر محافظت از Workbookها اکسل ذخیره کردن فایل به صورت Read-Only و Mark As Final کردن فایل اکسل است. برای اینکار، در فایل نهایی اکسل تهیه شده، بر روی دکمه File کلیک کرده و در تب Info بر روی منوی Protect Workbook کلیک نمایید. در این منو گزینه اول را انتخاب کنید. شکل زیر مسیر توصیف شده را نشان میدهد:

منوی Protect Workbook در اکسل

با انتخاب این گزینه فایل شما به صورت Final Revision علامت گذاری شده و پس از باز شدن فایل به کاربر هشدار میدهد که این فایل نسخه نهایی میباشد و قابل تغییر نیست. در فایل هایی که به صورت Mark As Final ذخیره شده اند ابزار های ویرایش اکسل غیر فعال میگردند.

پس از باز شدن فایل اکسل ذخیره شده به روش Mark As Final، اکسل به کاربر اعلام میکند که فایل اکسل باز شده نسخه نهایی میباشد، در این حالت به کاربر اجازه هیچگونه ویرایشی داده نمی شود. اما کاربر به راحتی و با کلیک کردن بر روی دکمه Edit Anyway میتواند این فایل را ویرایش نماید.

گزینه های Restrict Access و Add a Digital Signature راه های دیگری برای محافظت از Workbook ها در اکسل میباشند که به دلیل کاربرد کم، در این مقاله به آنها نمی پردازیم.

در منوی Protect Workbook در تب Info (نشان داده شده در شکل بالا) با کلیک بر روی گزینه Encrypt with Password میتوان فایل های اکسل را رمز گذاری کرد. در صورت انجام این کار، تنها با داشتن رمز میتوان فایل اکسل مورد نظر را باز کرد.

راه دیگر محافظت از Workbookها در اکسل اینست که در پنجره Save As در اکسل، در منوی Tools، بر روی گزینه General Option کلیک نمایید. در پنجره باز شده، در صورت تیک زدن گزینه Read-Only Recommended فایل اکسل به صورت Read-Only ذخیره میشود. در صورت تمایل به رمز گذاری بر روی فایل اکسل مورد نظر میتوانید از گزینه های Password to Open و Password to Modify به منظور رمز گذاری برای باز کردن فایل (مشابه گزینه Encrypt with Password  عمل میکند) و رمز گذاری برای ویرایش فایل استفاده نمایید. شکل زیر مسیر این کار را نشان میدهد:

پنجره Save As در اکسل

با انتخاب گزینه Password to Modify، شما به کاربران امکان مشاهده فایل اکسل را به صورت Read-only میدهید اما کاربران بدون داشتن رمز فایل نمیتواند Workbook شما را تغییر دهند.

مشخصات فایل های اکسل

کاربران اکسل میتوانند مشخصات خود، شرکت و یا پروژه خود و همچنین مشخصات فایل های اکسل ایجاد شده را به عنوان نوعی شناسنامه به همراه فایل ها ذخیره نمایند.

به دلیل طولانی شدن مقاله، این مبحث در مقاله ای جداگانه بررسی خواهد شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید؟