محافظت از Worksheet ها در اکسل

در بسیاری از موارد کاربران نیاز به قرار دادن رمز بروی فایل های اکسل و یا محافظت از Worksheet ها در اکسل دارند، در اکسل قابلیت های زیادی برای خصوصی سازی و محدود کردن دسترسی کاربران به فایل های اکسل قرار داده شده است. میتوان فایل های اکسل را طوری تغییر داد که هیچ یک از فرمول ها قابل ویرایش و یا حتی دیده شدن نباشند. میتوان تنها چند سلول خاص را برای ویرایش در اختیار کاربرد قرار داد و دسترسی کاربر به مابقی سلول ها را محدود کرد. محافظت از Worksheet ها در اکسل مبحثی بسیار کاربردی برای تمام کاربران اکسل میباشد که در این مقاله به آن میپردازیم.

محافظت از Worksheet ها در اکسل

کاربرد محافظت از Worksheet ها در اکسل

همانطور که اشاره شد مبحث محافظت از Worksheet ها در اکسل گستره بسیاری دارد، در ادامه فهرستی از قابلیت های قرار داده شده در اکسل به منظور محافظت از Worksheet ها در اکسل ارائه شده است:

 • قابلیت محدود کردن کاربر در استفاده از سلول های اکسل (حتی میتوان کاربر را تا جایی محدود کرد که نتواند سلول را انتخاب کند)
 • قابلیت محدود کردن کاربر در دیدن فرمول های نوشته شده در سلول ها (شاید علاقمند باشید فرمول های نوشته شده در فایل اکسل شما توسط کاربرد دیده نشوند)
 • قابلیت محدود کردن کاربر در ویرایش کامنت ها
 • قابلیت دسترسی کاربر برای ویرایش سلول های دلخواه

در ادامه با هریک از موارد بالا آشنا میشویم. شکل زیر خلاصه ای از مبحث محافظت از Worksheet ها در اکسل را شان میدهد:

محافظت از Worksheet در اکسل

روش محافظت از Worksheet ها

برای شروع محافظت از شیت ها در تب Review و در گروه Changes بر روی ابزار Protect Sheet کلیک نمایید. شکل زیر مسیر این ابزار را نشان میدهد:

دکمه Protect Sheet در اکسل

پس از کلیک بر روی ابزار Protect Sheet پنجره زیر ظاهر میگردد، در پنجره Protect Sheet در قسمت Allow all Users of this worksheet to در واقع شما به کاربر امکان انجام کارهایی که تیک خورده شده را در حالتی که شیت محافظت شده باشد میدهید. به شکل زیر دقت نمایید، به صورت پیشفرض دو گزینه اول تیک خورده اند، به این معنی که وقتی شیت محافظت شده باشد کاربر میتواند Select Locked Cells یعنی سلول های قفل شده را انتخاب نماید و Select Unlocked Cells یعنی کاربر میتواند سلول های قفل نشده را انتخاب نماید.

پنجره Protect Sheet در اکسل

کارهایی که کاربر میتواند در زمان قفل بودن شیت انجام دهد کارهایی مانند تغییر فرمت سلول ها، فرمت سطرها و ستون ها، وارد کردن سطر و ستون جدید و یا پاک کردن سطر ها و ستون ها و همینطور استفاده از ابزار های Sort و AutoFilter میباشد، همچنین میتوان به کاربر اجازه ویرایش Object ها و Scenario ها را در زمان قفل بودن شیت ها داد.

پس از پیمودن مراحل فوق بر روی دکمه Ok کلیک نموده و در پنجره جدید (Confirm Password) مجدداً رمز مورد نظر را وارد نمایید و بر روی Ok کلیک کنید تا شیت شما به حالت Protected در بیاید.

دیده نشدن فرمول ها توسط کاربر

برای اینکه پس از قفل کردن شیت ها فرمول های نوشته شده در سلول ها دیده نشوند، کافیست بر روی سلولی که حاوی فرمول است کلیک راست نموده و گزینه Format Cells را انتخاب کنید، در پنجره Format Cells و در تب Protection تیک گزینه Hidden را بزنید، در این صورت پس از قفل شدن شیت، فرمول نوشته شده در این سلول قابل دیدن نخواهد بود.

پنجره Format Cells در اکسل

انتخاب سلول های دلخواه برای قفل شدن

پس از قفل کردن شیت ها و پیمودن مراحل محافظت از Worksheet ها در اکسل به روش توضیح داده شده در بالا، محدودیت ویرایش سلول ها به صورت پیشفرض برای تمام سلول های اکسل ایجاد میگردد. حال ممکن است شما بخواهید کاربران بتوانند سلول های خاصی را ویرایش کنند،  برای اینکه پس از قفل کردن شیت ها برخی سلول های خاص استثنا باشند و قفل نشوند، کافیست بر روی سلول مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه Format Cells را انتخاب کنید، در پنجره Format Cells و در تب Protection تیک گزینه Locked را بردارید، در این صورت پس از قفل شدن شیت، این سلول قفل نمیشود و قابل ویرایش خواهد بود.

محافظت از Worksheet ها در اکسل

قفل کردن کامنت ها

به صورت پیشفرض در صورت قفل بودن شیت، کاربران قادر به پاک کردن کامنت ها نیستند و حتی کاربران در این حالت قادر به تغییر دادن متن کامنت نیز نیستند. قبل انجام عملیات محافظت از Worksheet ها در اکسل بر روی سلولی که دارای کامنت میباشد کلیک راست نموده و گزینه Edit Comment را انتخاب نمایید. سپس بر روی حاشیه کادر کامنت مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه Format Comment را انتخاب کنید، پس از انجام اینکار پنجره Format Comment باز میشود.

در تب Format Comment وارد تب Protection شوید. اگر تیک گزینه Locked را بردارید، پس از قفل کردن شیت کاربر میتواند کامنت را پاک کند، اگر تیک گزینه Lock Text را بردارید پس از قفل شدن شیت کاربر میتواند متن کامنت را ویرایش نماید. اگر هر دو تیک وجود داشته باشند، در حالت قفل بودن شیت کاربر نمیتواند کامنتی را پاک کند و یا متن آن را ویرایش نماید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۲۵ نظر

 1. غلام رسول فیضی

  سلام
  تشکر دست شما درد نکند
  اما وقتی من یک فرمول کار کردم از این طریق که شما فرمودید میشه فرمول ها را ندید
  اما وقتی از گزینه Formulas و انتخاب گزینه Show Formula میتوان تمام فرمولها را دید
  امکان دارد رای حل باشد که از این طریق هم فرمول ها نمایش داده نشود.
  تشکر از زحمات قبلی شما

  1. حامد قدیمی

   سلام، در صورت قفل بودن شیت، اگر روی گزینه Show Formula کلیک کنید، سلولهایی که حاوی فرمول هستند و گزینه Hidden برای اون ها تیک خورده، اصلاً نشون داده نمیشن، امتحان کنید. موفق باشید.

 2. یاس

  سلام
  چه کاری میشه کرد برای زمانی که شیتی را قفل کرده ایم ماکرو در ان شیت اجرا بشه (چون ماکرو در حالت قفل چند سلول یا قفل کل سلولهای یک شیت و بطور کلی قفل کردن یک شیت، قابلیت اجرا شدن را ندارد) . چه راحلی برای این وضعیت پیشنهاد میدی یا وجود داره؟

  1. یاس

   سلام دوستان
   برای این مشکل به راحلی رسیدم
   باید کد VBA مابین این دو دستور نوشت
   ActiveSheet.Unprotect “1234”
   کد VBA
   ActiveSheet.protect “1234”

   ۱۲۳۴ رمزی که با اجرای ماکرو برای شیت فعال در نظر میگیرد

  1. حامد قدیمی

   سلام، راههایی برای عبور از این پسورد وجود دارد، د رآینده در این مورد مقالاتی خویاهم نوشت، در حال حاضر از منابع دیگر استفاده کنید، موفق باشید.

 3. رضا یوسفی

  سلام خسته نباشین.آیا میشه یه فایل اکسل که دارای فیلتر بوده و سطر یا ستونشم فریز شده رو بعضی از سطرهاشو حذف کرد؟
  آخه من یه فایل دارم ولی موقع حذف اکسلم پیام خطا میده و میپره بیرون؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، قاعدتاً سطرهای یلتر شده به علت اینکه دیده نمیشوند نبایند حذف شوند، اگر منظور شما از این سوال این است که سطر ها به علت اینکه فیاپلتر شده اند حذف شوند، این کار ممکن نیست و باید از ابزار Advanced Filter استفاه کنید ولی در کل مشکلی در خصوص سوال شما و جود ندارد و احتمالاً فایل اکسل شما مشکلی دارد که از محیط اکسل خارج میشود و آن مشکل احتمالاً با نصب نسخه متفاوت و یا نصب مجدد اکسل برطرف میشود. موفق باشید.

 4. حامد

  سلام می وقتی قفل می کنم شیت رو داخلش فیلتر دارم و می خوام اون قفل نشه
  یعنی یه جدوله که بعد از قفل شدن می خوام بشه فیلترش رو تغییر داد
  لطفا راه حلش رو عنوان کنید
  مرسی

  1. حامد قدیمی

   سلام، در پنجره Protect Worksheet قبل از وارد کردن Password در چک لیست نمایش داده شده میتوانید فعالیت هایی که در زمان قفل شدن مجاز است را انتخاب نمایید در این قسمت Sort و Filter و Edit Object را تیک بزنید. موفق باشید.

 5. سارا

  سلام .من یه فایل اکسل دارم که هر شیت رو پسورد پروتکتت کردم . داخل هر شیت سطر ها گروپ شده هستند. من تمام قابلیت های جانبی برای کاربران دیگه رو تیکش رو برداشتم.ولی میخوام قابلیت باز کردن سطر های گروپ شده برای سایر کاربران فعال باشه . اگر ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، این کار تا جایی که میدانم قابل انجام نیست، خودتان تک به تک میتوانید تمام گزینه ها را انتخاب نمایید و بررسی کنید. موفق باشید.

 6. sina

  سلام ممنون میشم کمکم کنید
  من نیاز به تغییر یه جدول دارم و باید فرمول ها رو از اول بنویسم اما روی هر سلول که میزنم و = رو میزنم میشه – دیگه نمیشه فرمول نوشت

  1. حامد قدیمی

   سلام، باید فایل اکسل شما رو ببینم تا بتونم در این مورد نظر بدم، ممکن است به صورتی کد نویسی شده باشد که اجازه تغییر در فایل اکسل را ندهد، به نظر در کامپیتور دیگر و با نسخه های اکل دیگر هم امتحان کنید و محیط ویژوال بیسیک فایل مورد نظر را نیز بررسی نمایید. موفق باشید.

 7. دهقان

  با سلام و تشکر از سایت مفیدتان
  آیا این امکان در اکسل وجود دارد که برخی از sheet ها به نحوی حفاظت شود که دیگر قابل رویت نباشد؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، شیت ها را به صورت عادی میتوان Hidden کرد، اما در محیط ویژوال بیسیک در اکسل این امکان وجود دارد که شیت ها را Very Hidden کرد، در اینصورت از محیط اکسل این شیت ها به هیچ وجه قابل unhide شدن نیستند. موفق باشید.

 8. ایمان

  با سلام
  ببخشید من وقتی که شیت را قفل می کنم تعدادی از سلول ها می خوام قابل نوستن باشن. البته شما در آموزش نوشته اید که می توان روی سلول رایت کلیک کرد و UNBLOCK کرد. ولی وقتی که من می خوام رایت کلیک کنم تمام گزینه ها از کار افتادن. امکان داره من ر ا راهنمایی کنید

  1. حامد قدیمی

   سلامف قبل از اینکه سلول ها را قفل کنید باید این تنظیمات را انجام دهید. یعنی تیک Locked را قبل از اقدام به protect کردن بردارید. موفق باشید.

 9. امجد

  با عرض سلام و خسته نباشید.می خواستم بدونم ایا میشه در اکسل یک شیت را قفل کرد و کاربر دیگر بتواند ان را ببیند ولی نتواند هیچ گونه تغییری در ان ایجاد کند ولی بتواند پرینت بگیرد وحتی نتواند شیت را حذف کند.ممنون میشم اگر کمک کنید

  1. حامد قدیمی

   سلام، بله، شما باید Workbook و worksheet را قفل کنید، از گزینه های Protect Workbook و Protect Worksheet استفاده کنید. موفق باشید.

 10. fm

  سلام وقت بخیر راهی هست شیت ها طوری قفل بشن که حتی برای نمایششون هم پسورد نیاز باشه؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما میتوانید برای نمایش داده نشدن Sheet ها در اکسل، شیت های مورد نظر را Hidden یا Very Hidden نمایید (شیت ها را با کلیک راست بر روی نام شیت و انتخاب گزینه Hide، مخفی کنید، برای Very Hidden کردن شیت ها باید وارد محیط VB شوید و از قسمت Properties شیت مورد نظر آن را Very Hidden کنید، در صورت Very Hidden کردن شیت، امکان دیدن و یا Unhide کردن آن شیت در محیط اکسل وجود ندارد و حتما باید از محیط VB اقدام نمایید.) پس از مخفی کردن شیت، Window را قفل کنید، در تب Review و Protect Workbook، به این ترتیب کسی شیت مخفی شده را نمیتواند ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید؟