Advanced Filter در اکسل

در مقاله قبلی با ابزار فیلتر در اکسل و نحوه استفاده از آن آشنا شدیم. در این مقاله میخواهیم ابزار Advanced Filter را مورد بررسی قرار دهیم. برای استفاده از Advanced Filter در اکسل بهتر است داده های ما به صورت جدول باشند و لازم است حتماً با مفهوم فیلتر در اکسل آشنا باشیم. لذا توصیه میشود مقالات “جدول در اکسل” و “فیلتر در اکسل” را پیش از خواند این مقاله مطالعه نمایید.

Advanced Filter در اکسل

معرفی Advanced Filter در اکسل

ابزار Advanced Filter در تب Data و در گروه Sort & Filter قرار گرفته است. شکل زیر آیکون Advanced Filter را نشان میدهد.

دکمه Advanced Filter در اکسل

مانند آنچه در ابزار Filter در اکسل دیدیم، ابزار Advanced Filter هم برای فیلتر کردن جدول داده ها به کار میرود، تفاوت این دو ابزار در این است که با استفاده از Advanced Filter میتوان از Criteria های پیچیده تر و ترکیبی برای فیلتر کردن داده ها استفاده نمود. در ادامه با نحوه استفاده از این ابزار آشنا میشویم.

استفاده از Advanced Filter در اکسل

جدول زیر را در نظر بگیرید، از این جدول قبلاً برای آموزش فیلتر در اکسل استفاده نمودیم. حال فرض کنیم میخواهیم داده های این جدول را با استفاده از Advanced Filter فیلتر نماییم.

برای تمرین بیشتر Advanced Filter در اکسل، با کلیک بر روی این خط فایل نمونه را دانلود کنید.

جدول و فیلتر در اکسل

با کلیک بر روی دکمه Advanced Filter (شکل ابتدای مقاله) پنجره Advanced Filter باز میگردد، قسمت های این پنجره را مانند زیر تعیین نمایید:

پنجره Advanced Filter در اکسل

روش اعمال شرط در ابزار Advanced Filter به این صورت است که نام فیلد نوشته میشود و در زیر آن شرط مورد نظر درج میگردد. مثلاً اگر قرار باشد در جدول بالا سطر هایی که در فیلد Count تعداد آنها بزرگتر از ۲ میباشد را انتخاب کنیم باید شرط را به صورت زیر بنویسیم:

شرط Advanced Filter

پس از نوشتن شرط به صورت بالا، کافیست پنجره Advanced Filter را مطابق آنچه توضیح داده شد پر کنیم و آدرس دو سلول بالا را در قسمت Criteria Range بنویسیم، به این ترتیب سطر هایی که مقدار آنها در فیلد Count بزرگتر از ۲ میباشد در محل مورد نظر ما قرار میگیرند. در شکل زیر چند نمونه شرط و تفسیر آنها آورده شده است، فایل نمونه را دانلود نمایید و آنها را تمرین کنید.

تمرین Advanced Filter در اکسل

برای تمرین بیشتر Advanced Filter در اکسل، با کلیک بر روی این خط فایل نمونه را دانلود کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۱۴ نظر

 1. منصور

  سلام
  فرض کنید تو یه شرکت چندتا آیتم های مختلف به عنوان مواد اولیه به یه شرکت دیگه میفرستیم و در نتیجه شرکت مقابل از فرایند مواد اولیه ما (همان چندتا آیتم) یک محصول به ما تحویل میده حالا ما میخواهیم موجودی شرکت طرف حسابمونو کنترل کنیم بابت باقی مانده مواد اولیه
  لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  1. حامد قدیمی

   سلام، ورودی های شرکت را داشته باشید. میزان مصرف هم بر اساس میزان تولید مشخص است. سپس میزن موجودی بدست میاید. موفق باشید.

 2. حسن جبلی

  سلام خسته نباشید بنده میخواستم بوسیله اطلاعاتی که در یک شیت دارم روی یک ستون بوسیله گروه بندی آن ستون شیت هایی را با نام گروهبندی ایجاد کنم ممنونم راهنمایی کنید

  1. حامد قدیمی

   سلام، برای انجام این کار یا باید کد نویسی انجام دهید و یا دستی انجام دهید. موفق باشید.

 3. علی

  سلام اقای قدیمی عزیز . من یک فایل اکسل دارم که خروجی انبارم داخلش از سال ٩١ ولی بعضی قطعات رو که میدونم خروج خورده تاریخشو هم میدونم و توی فایل اکسل میبینمش اما وقتی کلمشو میخوام فیلتر کنم پیداش نمیکنه و اگر بخوام دستی اصلاحش کنم میترسم خیلی دیگه چیزها باشن که توی فیلتر بالا نیان و من متوجه نشم وقتی فیلتر میکنم یه متنی پایین فیلترم هست که میگه همه ایتمهات نشون داده نمیشوند میشه یه راه حل نشانم بدی که همه کلمات رو بشناسه البته فرما کلملت عوض کردم . تیبل کردم کپی پیس کردم خیلی ور رفتم ولی درست نش ممنون از توجه شما

  1. حامد قدیمی

   سلام، علت این موضوع میتواند این باشد که در کلمات مورد بحث مثلاً یک Space اضافه وجود داشته باشد و یا یک حرف کم و زیاد باشد و در این صورت این کلمه متفاوت از آن چیزی است که شما قصد فیلتر آن را دارید، بنابراین باید مقادیر شما همیشه هم شکل باشند، برای رفع این مشکل به نوعی استفاده از کاراکترهای Wildcard (کاراکترهای * و ?) در فیلتر کردن میتواند مفید باشد و راه درست این است که تمام کارکترهای یک عبارت دقیقاً مثل هم باشند.
   موفق باشید.

 4. امین

  با سلام. با مشکل نمایش اطلاعات فیلتر شده در قسمت advanced filter مواجه شدم. به طوریکه وقتی قصد دارم اطلاعات فیلتر شده در شیت دیگری ظاهر شود با پیام خطای قادر به نمایش اطلاعات فقط در شیت اطلاعات اولیه هست ، نمایش داده میشه.چطور میتونم اطلاعات فیلتر پیشرفته رو در یک شیت دیگر قرار بدهم.

  1. حامد قدیمی

   سلام، این امکان وجود ندارد، تا جایی که من میدانم و تا نسخه ۲۰۱۶ اکسل، تنها در همان شیت میتوان Advanced Filter را انجام داد.

 5. باتشتنی

  سلام خسته نباشید می خواستم در اکسل به صورت اتومات و با نوشتن یک کلمه در تکست باکس یا کمبوباکس ردیف موزد نظر را بیاورد ممنون از کمکتان

  1. حامد قدیمی

   سلام، اینکه ردیف مورد نظر را پیدا کند و اینکه ردیف مورد نظر را بیاورد دو موضوع متفاوت هستند، میتوان فرمول هایی نوشت که شماره ردیف آیتم مورد نظر را بیابند ولی نمیتوان فرمولی نوشت که یک ردیف را بیاورد، برای این کار تنها ابزاری که دارید فیلتر است، بهتر است از Table استفاده نمایید و در این صورت ابزار فیلتر به راحتی برای شما این امکان را فراهم میکند. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟