Data Validation در اکسل- قسمت دوم

در قسمت اول مقاله ابزار Data Validation در اکسل، با این ابزار و کاربرد های آن آشنا شدیم. دانستیم که برای تعریف داده های معتبر یک سلول و یا به عبارتی، ایجاد محدودیت در داده هایی که میتوان در سلول وارد کرد، ابتدا باید سلول را انتخاب نماییم و سپس با کلیک بر روی Data Validation وارد پنجره این ابزار شویم. پنجره Data Validation در اکسل سه تب دارد، تب اول Settings میباشد که در مقاله اول بررسی شده است، تب دوم و سوم به ترتیب Input Message و Error Alert نام دارند که موضوع بحث این مقاله میباشند.

Data Validation در اکسل

مروری بر Data Validation در اکسل

همانطور که قبلاً اشاره شد، بحث ایجاد محدودیت برای وارد کردن اطلاعات در سلول ها از طریق ابزار Data Validation در اکسل را میتوان به صورت خلاصه به شکل نمودار زیر نشان داد:

Data Validation در اکسل

تب Input Message در Data Validation

همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنیم، پنجره Data Validation در اکسل دارای سه تب میباشد، با تب Settings در مقاله اول آشنا شدیم، تب دوم، Input Message نام دارد. در این تب میتوانیم پیامی را که کاربر پس از انتخاب سلول مورد نظر مشاهده میکند تعیین نماییم، در شکل زیر نمونه ای از پیام و نحوه ی نشان داده شدن آن نمایش داده شده است.

تب Input Message در پنجره Data Validation در اکسل

نمونه فایل اکسل برای تمرین Data Validation در اکسل را با کلیک بر روی این خط دانلود نمایید.

Data Validation در اکسل

تب Error Alert در Data Validation

تب سوم از پنجره Data Validation در اکسل، Error Alert نام دارد. در این تب شما میتوانید واکنش اکسل به وارد شدن داده ی اشتباه را تعیین نمایید. داده های معتبر برای سلول در تب اول (Settings) توصیف شده اند و در تب دوم پیام مناسب این داده ها برای نشان داده شدن به کاربر مشخص شده است، حال اگر کاربر داده ای غیر معتبر در سلول وارد کند، اکسل بنا به تصمیم شما در تب سوم میتواند سه واکنش متفاوت داشته باشد.

شکل زیر سه انتخاب کاربر در تب Error Alert و تفاوت آنها با یکدیگر را بیان مینماید:

Error Alert در Data Validation در اکسل

در تب سوم پس از انتخاب نوع پیام خود در کادر Style، در کادر Title عنوان پیام و در کادر Error Message متن پیام خود را بنویسید، شکل زیر یک نمونه انجام شده را نشان میدهد.

تب Error Alert در پنجره Data Validation در اکسل

نمونه فایل اکسل برای تمرین Data Validation در اکسل را با کلیک بر روی این خط دانلود نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۶ نظر

 1. MOHAMMAD

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه سوال اکسلی داشتم خواستم اگه ممکن باشه راهنماییم بکنید
  به فرض مثال:
  ما برای کسایی که دیر به سر کار میان جریمه در نظر گرفتیم(ساعت کاریمون ۸ صبح)
  ۸:۰۱ تا ۸:۱۵ نیم ساعت جریمه
  ۸:۱۶ تا ۸:۳۰ یک ساعت جریمه
  ۸:۳۱ تا ۸:۴۵ دو ساعت جریمه
  خواستم اگه ممکن باشه فرمول iF این ساعتو برام بفرستید
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. حامد قدیمی

   سلام، سلامت باشید، از IF های تو در تو باید استفاده کنید، لطفاً مقاله آموزشی تابع IF را بخوانید، برای کار کردن با زمان میتوانید از توابع تاریخ و زمان استفاده نمایید. موفق باشید. میتوانید سوال خود را در بخش پرسش و پاسخ هم مطرح نمایید تا دوستان دیگر برای شما تابع مورد نظرتان را بنویسند.

 2. خیاطی

  سلام.
  جناب قدیمی من از این طریق برای یک سلول محدوده‌ای تعریف کرده ام. مثلاً بین ۱ تا ۹
  تا زمانی که اعداد صحیح وارد می‌کنم مشکلی نیست و درست عمل می‌کند. اما زمانی که یک عدد اعشاری مثلا ۴٫۵ وارد می‌کنم به اشتباه پیام خطا می‌دهد.
  ممنون می‌شوم برای رفع مشکلم راهنمایی بفرمایید.

 3. فاخره

  سلام و خدا قوت بخاطر سایت پربار و کاملتون.
  من به یه مشکلی برخوردم در قسمت list در data validation میخوام فقط شماره ماشین های مدنظرم رو وارد کنم چطوری تو قسمت source وارد کنم که برام بیاد. من فقط میتونم یدونه متن(شماره ماشین) اضافه کنم. در واقع داده های مورد نظر رو چطوری جدا سازی کنم که وقتی توی سلول هستم همه شماره ماشین هارو نمایش بده. با اینتر یا ویرگول دونه دونه توی قسمت source هم نوشتم اما جدا نشد. ممنونم

  1. حامد قدیمی

   سلام،غ بله با ویرگول میتوانید جدا کنید، اما راحت ترین راه این است که شماره پلاک ها در یک سری سلول بنویسید و آدرس سلول ها را در Source قراردهید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید؟