Find & Replace در اکسل

شاید بارها از پنجره Find & Replace در اکسل برای جستجو و جایگزینی استفاده کرده باشید. ابزار Find & Replace در اکسل بسیار کاربردی میباشد. علاوه

بر جستجو و جایگزینی متن ها و اعداد در اکسل، میتوان فرمت ها را نیز جستجو و جایگزین کرد و علاوه بر این میتوان جستجو را به کامنت ها، فرمول ها و مقادیر ثابت محدود کرد. همچنین برای جستجو در اکسل میتوان از کاراکترهای Wildcards استفاده کرد که در ادامه این مقاله توضیح داده خواهد شد.

Find & Replace در اکسل

برای باز کردن پنجره Find & Replace در اکسل میتوان از کلید میانبر Ctrl + F استفاده کرد و یا در تب Home و در گروه Editing بر روی منوی Find & Select کلیک نمود.

لازم به ذکر است اگر یک محدوده (شامل چندین سلول) از اکسل انتخاب شود و سپس پنجره Find & Replace فعال گردد، عملیات جستجو و جایگزینی به صورت پیشفرض صرفاً برای آن محدوده انجام میگیرد، ولی در صورتی که یک سلول در حالت انتخاب قرار داشته باشد عملیات Find & Replace در اکسل به صورت پیشفرض برای تمام آن شیت انجام میشود.

پنجره Find & Replace در اکسل

مبحث Find & Replace در اکسل را به صورت نشان داده شده در شکل زیر شاخه بندی میکنیم:

Find & Replace در اکسل

پنجره Find & Replace در اکسل به صورت زیر میباشد. با کلیک کردن بر روی Option جزییات پنجره Find & Replace در اکسل نمایش داده میشود.

پنجره Find & Replace در اکسل

شاید تا کنون با این نکته مواجه نشده باشید که علاوه بر محتوای سلول ها در اکسل میتوان فرمت آنها را نیز جستجو کرد، مثلاً شما میخواهید در فایل اکسل به دنبال سلول هایی بگردید که فونت آنها Bold شده است.

 • برای جستجوی یک فرمت خاص (شامل رنگ، فونت، حاشیه و…) سلول، بر روی منوی فرمت (Format) در سمت راست و بالای پنجره Find & Replace کلیک نمایید و از منوی باز شده با انتخاب گزینه ی Format و باز شدن پنجره Find Format فرمت مورد نظر را انتخاب کنید. و یا در همین منو با انتخاب گزینه ی Choose Format From Cell… فرمت دلخواه خود را از یک سلول در اکسل انتخاب نمایید و آن را جستجو کنید.
 • اگر گزینه ی Match Case تیک زده شود، ابزار Find & Replace در اکسل به صورت Case Sensitive عمل مینماید.
 • در صورت تیک زدن گزینه ی Match Entire Cell Contents تمام محتوای سلول با عبارت مورد جستجو مقایسه میگردد و تمام کاراکترهای نوشته داخل سلول باید با کاراکترهای عبارت مورد جستجو یکسان باشد.

کاراکترهای Wildcard شامل ? و * تنها در صورتی میتوانند توسط ابزار Find & Replace در اکسل مورد استفاده قرار بگیرند که گزینه ی Match Entire Cell Contents تیک خورده باشد.

 • کادر Within در پنجره Find & Replace در اکسل محل جستجو را نشان میدهد، جستجو میتواند در شیت فعال و یا در تمام Workbook صورت پذیرد.
 • منوی Search صرفاً الگوی جستجو را تعیین میکند که سطری باشد یا ستونی
 • همانطور که قبلاً گفته شد، توسط ابزار Find & Replace در اکسل میتوان در فرمول ها، مقادیر و یا کامنت ها جستجو کرد. منوی Look in تعیین میکند جستجو در میان Values (سلول هایی که در آنها مقادیر ثابتی نوشته شده است) یا Formulas (سلول هایی که در آنها فرمول نوشته شده است) و یا کامنت ها (Comments) صورت گیرد.

Replace در اکسل

با قوانین Search در اکسل آشنا شدیم، برای جایگزینی یک فرمت و یا یک نوشته با فرمت یا نوشته ی جدید در اکسل میتوان از تب Replace در پنجره Find & Replace در اکسل استفاده میکنیم. این تب در شکل زیر نشان داده شده است. سایر تنظیمات و بخش های این تب مانند تب Find میباشد.

پنجره Replace در اکسل

یکی از کابردهای بسیار حرفه ای ابزار Replace در اکسل، تغییر فرمت سلول های حاوی یک مقدار خاص میباشد، به عنوان مثال، تصور کنید میخواهید در یک شیت یک فایل اکسل حاوی مشخصات مستندات مهندسی تولیدی یک شرکت مشاوره مربوط به کلیه پروژه های انجام شده، به دنبال مدارکی باشید که مربوط به طراحی “پیچ” هستند، در این صورت نام “پیچ” را در این شیت جستجو نمایید و در تب Replace و در قسمت Replace With و در منوی Format فرمت دلخواه را تعیین نمایید، به این ترتیب میتوانید با استفاده از Find Next کلیه سلول هایی که در آنها “پیچ” نوشته شده است را پیدا کنید و با کلیک بر روی گزینه Replace، فرمت آن سلول را تغییر دهید و یا میتوانید با کلیک بر روی Replace All کلیه سلول های آن شیت که کلمه “پیچ” در آنها نوشته شده است را به فرمت دلخواه درآوردید و سپس محتوای آنها را بررسی نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۸ نظر

 1. علی

  آفرین بر شما دنبال فاین در اکسل بودم
  چقدر سعی کردم نیافتم
  با راهنمایی سایت شما پیداکردم
  فراموشم نمی شود لطف شما را

 2. رضا

  سلام
  میخواستم یک ستون خالی در اکسس را از طریق REPLACE با یه چیزی پر کنم
  تو قسمت Find What باید چی بزنم؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، امکان انجام این کار وجود ندارد، در محدوده عملیاتی اکسل میتوانید از Go to Special سلول های Blank را انتخاب نمایید.

 3. علیرضا

  با سلام
  لطفا اگر راهکاری برای replace کردن مثلآ عدد۱ به جای ستاره های موجود در یک شیت ۱۰۰۰ سلولی دارید ارائه دهید

  1. حامد قدیمی

   سلام، با استفاده از ابزار REPLACE در همین مقاله میتوانید این کار را انجام دهید، همچنین توابع SUBSTITUTE و REPLACE نیز برای فرمول نویسی میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند، برای فرمول نویسی صحیح حتما در مورد کاراکترهای WILDCARD در مقاله مربوطه مطالعه کنید. موفق باشید.

 4. ارمشی

  سلام
  چطور بگم فقط شماره شیت رو پیدا و عوض کن
  مثلا در یکی از هزاران سلولم نوشته =Sheet2!F1 که در هزاران سلولم تا F10000 میره
  میخام فقط شماره شیت که ۲ هستش به ۳ تغییر کنه.

  Find What : =Sheet2!F1
  Replace With: =Sheet3!F1
  (به جای کارکترهای ۱ تا ۱۰۰۰۰ باید چی بنویسم که با اونا کاری نداشته باشه و بفهمه ؟ * @)

  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید؟