Goal Seek در اکسل

در مقاله قبلی با منوی What if Analysis آشنا شدیم، همانطور که قبلاً بیان شد، What if Analysis شامل سه ابزار بسیار کاربردی Data Table، Scenario Manager و Goal Seek در اکسل میباشد. در مقاله قبلی به تفصیل در مورد Data Table صحبت کردیم. در این مقاله میخواهیم با ابزار بسیار مفید و کاربردی Goal Seek در اکسل آشنا شویم.

Goal Seek در اکسل

معرفی Goal Seek در اکسل

منوی What if Analysis در اکسل در تب Data و در گروه Data Tools قرار گرفته است. با کلیک کردن بر روی منوی What if Analysis در اکسل میتوان به سه ابزار Goal Seek، Data Table و Scenario Manager برسیم، شکل زیر منوی What if Analysis در اکسل نسخه ۲۰۱۳ را نشان میدهد:

منوی What if Analysis در اکسل

Data Table را در مقاله قبلی مورد بررسی قرار دادیم، در این مقاله با Goal Seek در اکسل آشنا میشویم و در مقاله ای جداگانه به بررسی Scenario Manager میپردازیم. به طور خلاصه، Goal Seek برای پیدا کردن مقداری از یکی از متغیرهای یک تابع به کار میرود که بتواند مقدار خروجی تابع را به عدد مورد نظر ما برساند. به این معنی که در مواقعی ممکن است خروجی یک تابع برای ما عدد مشخصی باشد و میخواهیم بدانیم که ورودی این تابع چه عددی باید باشد تا خروجی مورد نظر بدست بیاید. ابزار Goal Seek در اکسل بهترین وسیله برای یافتن پاسخ این سوال میباشد.

ابزار Goal Seek در اکسل

برای درک بهتر کار با ابزار Goal Seek در اکسل، آموزش این ابزار را با یک مثال دنبال میکنیم. فرض کنید در اکسل یک تابع داریم که چهار پارامتر A، B، C و D آن را تشکیل داده اند. پارامترهای A، C و D را ثابت فرض میکنیم، میخواهیم با داشتن یک مقدار مشخص برای خروجی تابع (Result)، پارامتر B را طوری تعیین نماییم که آن مقدار مشخص بدست بیاید. شکل زیر را در نظر بگیرید:

Goal Seek در اکسل

برای دانلود فایل مثال Goal Seek در اکسل روی این خط کلیک نمایید.

در مثال بالا، خروجی تابع وقتی که پارامتر B برابر با ۲۶ میباشد عدد ۲۲۸۴۴۱ است. حال میخواهیم بدانیم در صورتی که خروجی تابع عدد ۳۰۰۰۰۰ فرض شود مقدار پارامتر B چقدر باید باشد. ابزار Goal Seek در اکسل را از منوی What if Analysis انتخاب مینماییم. پنجره Goal Seek در اکسل در شکل زیر نشان داده شده است. جاهای خالی را با توجه به توضیحات شکل زیر تکمیل نمایید:

مثال Goal Seek در اکسل

پس از انتخاب سلول های مورد نظر و تکمیل پنجره Goal Seek در اکسل بر روی OK کلیک نمایید تا اکسل مساله را حل کند. پس از حل مساله پنجره زیر نشان داده میشود که با کلیک کردن روی دکمه OK مقدار B جدید جایگزین مقدار قبلی میگردد.

تمرین Goal Seek در اکسل

برای تمرین بیشتر فایل اکسل مثال را دانلود نمایید و با توجه به توضیحات این مقاله Goal Seek را بهتر بیاموزید.

برای دانلود فایل مثال Goal Seek در اکسل روی این خط کلیک نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۷ نظر

  1. رامین محمدی نیائی

    از اینکه دانش خود را با دیگران به اشتراک می گذارید، بسیار متشکرم. ضمناً آموزش تان مختصر و مفیدی بود.

دیدگاهتان را بنویسید؟