پرینت در اکسل

فایل اکسل شما می تواند شامل جدول، فرمول، نوشته، کامنت، شکل، نمودار و بسیاری دیگر موارد باشد، صفحه ی نمایش اکسل شما می تواند به صورت صفحه گسترده (Normal) یا صفحه بندی شده (Page Layout) یا Page break باشد، علاوه بر این، برای تمام صفحات می توانید پارامترهایی مانند حاشیه، زمینه، Header، Footer و .. که در مبحث صفحه بندی در اکسل بیان شد تعریف نمایید. بسیاری از کاربران به دلیل وجود پارامترهای فراوان پرینت در اکسل انجام این عملیات برایشان دشوار است.

یادگیری و درک روش پرینت در اکسل به این نکته بسیار بستگی دارد که کاربر قصد پرینت گرفتن چه چیزی را دارد، لطفاً موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. در صورتی که فایل اکسل شما به صورت صفحه بندی شده است (در حالتی که نیاز است این فایل اکسل به عنوان ضمیمه به یک گزارش اضافه گردد و یا اینکه در فرمت صفحه بندی شده تعیین شده تهیه گردد – با سایز مشخص، حاشیه تعیین شده و Header و Footer مشخص شده ) در این حالت ابتدا تمام تنظیمات  صفحه بندی در اکسل را بر اساس آموزش های مقاله مربوطه انجام دهید و با فشردن دکمه Ctrl+P و انتخاب پرینتر و تعداد نسخه مورد نیاز عملیات پرینت را تکمیل نمایید.
 2. در صورتی که نیاز به پرینت گرفتن یک محدوده (Range) خاص – Selection یا Selected Area – دارید، یا در زمانی که برای پرینت گرفتن یک Table و یا یک Chart میخواهید اقدام نمایید، ابتدا محدوده یا Table یا Chart مورد نظر را انتخاب نموده و سپس بر اساس رهنمود های این مقاله تنظیمات حاشیه، Header، Footer، سایز و سایر موارد را تنظیم نمایید و در پایان پس از انتخاب پرینتر و تعداد نسخه مورد نیاز عملیات پرینت را تکمیل کنید.

پرینت در اکسل

 به منظور انجام صفحه بندی و تهیه فایل های اکسل به صورت صفحه بندی شده و سپس پرین گرفت این فایل ها توصیه می گردد مقاله مبحث صفحه بندی در اکسل مطالعه بفرمایید.

در نمودار شاخه ای زیر پارامترهای مبحث پرینت در اکسل بیان شده است.

پرینت در اکسل

پنجره پرینت در اکسل

با فشردن کلید Ctrl+P وارد فضای پرینت می شوید، برای دسترسی به پنجره ی پرینت علاوه بر این روش می توانید از تب File وارد قسمت Print شوید.

قسمت های مختلف پنجره پرینت در شکل زیر نشان داده شده است. (شکل مربوط به اکسل نسخه ۲۰۰۷ میباشد) – در اکسل های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ ظاهر این قسمت متفاوت است اما نام و محتوای تنظیمات بدون تغییر باقی مانده است.

پنجره پرینت در اکسل

پنجره پرینت در اکسل، شامل بخشی برای انتخاب پرینتر می باشد که کاربران پرینتر خود را در این بخش انتخاب می نمایند و به منظور ذخیره ی اطلاعات به صورت pdf می توان از ابزارهایی مانند pdf Converter استفاده نمود. در بخش محدودی پرینت می توانید تعداد صفحاتی قصد پرینت آنها را دارید مشخص نمایید و در قسمت Copies می توانید تعداد نسخه ها را تعیین کنید.

عدم انتخاب گزینه ی Collate در بخش Copies به شما این امکان را می دهد که در پرینت های بیش از یک نسخه بتوانید صفحات هم شماره را پشت سر هم پرینت بگیرید.

اگر بخواهید تنها یک جدول خاص یا تعداد مشخصی از سلول ها را پرینت بگیرید می توانید گزینه ی Selection در قسمت محتوای پرینت را انتخاب نموده و محدوده ی مورد نظر را تعیین کنید. همچنین برای پرینت گرفتن یک Table و یا یک Chart در صورت انتخاب انها قبل از فشردن کلید Ctrl+P از این منو میتوانید گزینه های Table و یا Chart را نیز انتخاب نمایید.

پیش نمایش پرینت (Print Preview) در اکسل

به کاربران توصیه می گردد برای پرینت اطلاعات خود حتماً از پیش نمایش پرینت استفاده نمایند. در پنجره Print Preview در اکسل می توانید مشخص نمایید که حاشیه (Margin) صفحات نمایش داده شود تا نمایی بهتر از آنچه پرینت خواهد شد داشته باشید.

نمایش حاشیه در Print Preview

با کلیک بر روی گزینه ی Page Setup می توانید وارد پنجره تنظیمات صفحه شوید، همچنین می توانید از مسیر زیر هم وارد پنجره Page Setup شوید.

Page Setup Excel

در پنجره Page Setup چهار تب Page، Margins، Header/Footer و Sheet وجود دارد، در مبحث صفحه بندی در اکسل تمام موارد مورد بررسی قرار گرفته اند.

تنظیمات صفحه در اکسل

تب Sheet

 • در صورتی که کاربر نیاز داشته باشد همواره محدوده های خاصی را در فایل اکسل خود پرینت بگیرد می تواند آن محدوده ها را در بخش Print Area انتخاب نماید
 • در تب Sheet که در شکل بالا نشان داده شده است در قسمت Print Title میتوانید یک سطر (Row) یا ستون (Column) را انتخاب کنید که در تمام صفحات شما پرینت گرفته شود.
 • در قسمت Print، میتوانید پرینت شدن یا نشدن خطوط سطر  و ستون (Gridlines) و یا عنوان سطر  و ستون ها (Row and Column Headings) را مشخص نموده و حالت پرینت سیاه سفید (Black and White) یا با کیفیت پایین (Draft Quality) را انتخاب نمایید.
 • در قسمت Comments میتوانید مشخص کنید که کامنت ها به چه صورت در پرینت ظاهر شوند و در قسمت Cell errors as هم میتوانید تکلیف نحوه پرینت خطاهای اکسل را تعیین کنید.

دوره آموزشی تصویری صفحه بندی و پرینت در اکسل

مدرس دوره: حامد قدیمی

Print Course in Excel

حاصل دوره: آشنایی کامل با فرایند صفحه بندی و روش پرینت گرفتن اکسل های صفحه بندی شده، پرینت گرفتن نمودارها، جداول و محدوده ها

سرفصل های دوره:

 • انواع روش نمایش صفحه Workbook Views و صفحه بندی در اکسل
 • محدودیت های صفحه بندی در اکسل
 • دلایل انجام صفحه بندی در اکسل
 • استفاده از Page Layout، Margins، Background، Page Breaks، Ruler، Orientation و Size صفحات
 • تعیین واحد اندازه گیری در Excel Option
 • پرینت گرفتن Heading ها، خطاها و کامنت ها و Grid-line
 • تنظیمات و المان های Header و Footer برای صفحات اکسل
 • پرینت فایل های اکسل صفحه بندی شده
 • پرینت Collated – Un-Collated
 • تنظیمات پرینت، پرینت گرفتن یک محدوده یا یک جدول Print Selection به صورت Fit to و Adjust
 • پرینت گرفتن نمودارها Print Selected Chart
 • تعیین Header و Footer، تعیین Margin، Page Size، Collated، Orientation
 • تعیین یک یا چند سطر یا ستون برای پرینت در تمام صفحات
 • پرینت گرفتن Heading ها، خطاها و کامنت ها،Grid-line و Print Selected Chart, Print Selected Table, Print Selection

برای خرید دوره آموزشی صفحه بندی و پرینت در اکسل بر روی این لینک کلیک نمایید.

فیلم معرفی دوره آموزشی در ادامه مقاله قابل مشاهد است:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۶ نظر

 1. سپهر

  سلام، با تشکر از مقالات مفیدتون، مطالب بسیار مرتب دسته بندی و نوشته شده، خواستم بدونم که چطور میتونم در دوره های آموزشی شرکت کنم؟ آیا آموزش مجازی هم دارید؟

  1. حامد قدیمی

   سلام، خواهش میکنم، در حال حاضر آموزش مجازی نداریم، برای دوره های آموزش خصوصی و گروهی لطفاً تماس بگیرید، برای اطلاع از آخرین اخبار و بروز رسانی ها لطفاً در خبرنامه عضو باشید.

  1. حامد قدیمی

   سلام، شما باید از Protect Sheet استفاده نمایید. با این ابزار میتوانید سلول های دلخواه را قفل نمایید و یا به کاربر امکان ویرایش تنها یک سرس از سلول ها را بدهید. در این مورد به زودی در سایت مقاله ای خواهم نوشت. موفق باشید.

 2. احمد

  سلام.من یه فایل اکسل دارم که نوار پیمایش یا scrol bsrاون نمایش داده نمیشه باید چکار کنم.

دیدگاهتان را بنویسید؟