Smart Art در اکسل

اکسل دارای ابزارهای گرافیکی متعددی است، حتماً با نمودارها و شکل ها و عکس ها آشنا هستید. شاید اصطلاح Smart Art در اکسل را تا بحال نشنیده باشید ولی قطعاً ویژگی ها و امکاناتی که Smart Art در اکسل به شما ارایه می دهد شما را به استفاده از این ابزار مشتاق میسازد.

با کمک Smart Art در اکسل به طیف وسیعی از نمودارها دست می یابید، می توانید برای نمایش روند پیشرفت پروژه ها، درصد سهم آیتم ها، دسته بندی ها یا نمودارهای شاخه ای و بسیار دیگر موارد از Smart Art در اکسل استفاده نمایید، کافیست یکبار با دقت نگاهی به بخش Smart Art ها در اکسل بیندازید تا ایده های بسیاری برای استفاده از Smart Art ها در فایل های اکسل خود کسب نمایید.

Smart Art در اکسل

معرفی Smart Art در اکسل

Smart Art ها در اکسل در واقع یک سری نمودار از پیش ترسیم شده در اکسل میباشند. این دسته از نمودارها دارای گرافیکی بسیار جذاب میباشند و برای قرار داده شدن در مدارک و Presentation ها بسیار مناسب هستند. شکل زیر یک Smart Art است که مسیر دسترسی به منوی Smart Art در اکسل را نمایش میدهد:

اسمارت ارت در اکسل

Smart Art در اکسل

دسته بندی نمودارهایی که Smart Art در اکسل قادر به ایجاد آن می باشد در شکل زیر نشان داده شده است. در نسخه های اکسل ۲۰۱۰ به بعد یک دسته جدید به نام Picture به دسته های زیر اضافه شده که در واقع Smart Art هایی که میتوان در آنها عکس قرار داد را در بر میگیرد، ولی به طور کلی دسته بندی Smart Art در اکسل مانند شکل زیر است:

اسمارت ارت

لیست (List) در Smart Art اکسل

برای نشان دادن انواع لیست میتوان از این دسته نمودارها استفاده نمود، اصول استفاده از Smart Art ها برای تمام آنها مشترک است و یادگیری یکی از آنها شما را در بکار بردن باقی نمودارها توانا میسازد. در انتهای این مقاله یک فیلم آموزشی قرار گرفته که اصول ترسیم و ویرایش Smart Art در اکسل را به تفصیل توضیح میدهد.

نمودارهای شاخه ای خلاصه مباحث، که در بالا آن رامشاهده نمودید همگی Smart Art هستند که به عنوان نمونه میتوانید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان یک نمونه روش استفاده از Smart Art برای یک لیست نشان داده شده است (شکل های استفاده شده در این مقاله مربوط به اکسل ۲۰۰۷ میباشد، برای نسخه های جدید تر به یلم آموزشی در انتهای مقاله مراجعه نمایید):

پس از کلیک بر روی لیست، نمودارهای متنوع این حوزه برای شما نشان داده میشود، بر روی نمودارVertical Picture List  کلیک نمایید تا شکل زیر برای شما نمایان گردد.

Excel Smart Art

Excel اسمارت ارت

ویرایش Smart Art ها در اکسل

با کلیک بر روی هر Smart Art در اکسل همانند آنچه برای عکس ها و شکل ها در اکسل تجربه کردیم، تب فرمت (Format Tab) برای ما فعال میگردد. علاوه بر تب فرمت برای ویرایش ظاهری نمودارهای Smart Art در اکسل، تب Design (طراحی) هم برای این دسته از نمودارها فعال می گردد.

ابزارهای ویرایش نمودارهای Smart Art در تب فرمت همانند ابزارهای ویرایش شکل و عکس در اکسل می باشند که در مقالات قبلی پوشش داده شده اند. اما در تب طراحی (Design):

  • در گروه Layouts، امکان تغییر نوع نمودار Smart Art انتخاب شده به کاربر داده میشود
  • در گروه Smart Art Styles امکان تغییر رنگ بندی و ظاهر نمودار Smart Art داده میشود
  • در گروه Reset کاربر میتواند اصلاحات ظاهری را که ایجاد نموده حذف نماید
  • و در گروه Create Graphic تمام قابلیت های Text Pan در اختیار کاربران قرار داده شده است

پروسه/روند (Process) در Smart Art اکسل

نمودارهای پروسه یا روند (Process) در Smart Art اکسل برای نشان دادن مراحل انجام کار یا یک فرایند استفاده میشوند، همانطور که قبلاً توضیح داده شد، اصول استفاده از آنها مشابه دیگر Smart Art ها و همانند آنچه در بالا توضیح داده شد میباشد.

سیکل/چرخه (Cycle) در Smart Art اکسل

برای نشان دادن فرایند های سیکلیک و چرخه ها می توان از نمودار سیکل (Cycle) در Smart Art اکسل استفاده نمود، فرض کنید قصد نمایش فرایند طراحی پایه و جزییات یک سازه (Basic & Detail Design of Structures) را دارید، این نوع نمودار بهترین و ساده ترین ابزار برای نشان دادن چرخه ها می باشد

نمودار شاخه ای (Hierarchy) در Smart Art اکسل

نمودارهای شاخه ای در Smart Art اکسل، برای نمایش دادن دسته بندی ها و فلوچارت ها ابزاری کاربردی هستند، می توانید برای نمایش جزییات بخش های یک پروژه از این نوع نمودار در فایل های اکسل خود استفاده نمایید.

ارتباط/تعامل (Relationship) در Smart Art اکسل

برای نشان دادن ارتباط پارامترهای مختلف یک پروژه با یکدیگر میتوان از نمودارهای نوع ارتباط (Relationship) در Smart Art اکسل استفاده نمود.

ماتریس (Matrix) در Smart Art اکسل

از نمودارهای نوع ماتریس (Matrix) در Smart Art اکسل میتوان برای نشان دادن تعدادی پارامتر در کنار یکدیگر استفاده نمود.

هرم (Pyramid) در Smart Art اکسل

و در پایان، نمودار های نوع هرم (Pyramid) در Smart Art اکسل برای نشان دادن سلسله مراتب و یا طبقه بندی داده ها استفاده گردند.

توصیه می گردد کاربران برای یادگیری بهتر این مبحث تمامی انواع Smart Art در اکسل را در مرور نموده و توضیحات مربوط به کاربرد هریک را مطالعه نمایند، بدین ترتیب در زمان لازم می توانند تصمیم بهتری در خصوص استفاده از Smart Art ها در فایل های اکسل خود بگیرند.

Smart Art در اکسل

فیلم آموزشی زیر توسط مهندس حامد قدیمی تهیه شده، در این فیلم انواع Smart Art در اکسل معرفی میگردد و روش رسم و ویرایش آنها توضیح داده میشود، حجم این ویدئو ۴۴Mb میباشد.

 برای دانلود فیلم آموزشی Smart Art در اکسل بر روی این خط کلیک نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی: share on facebook share on google plus share on linkedin

۸ نظر

دیدگاهتان را بنویسید؟